ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Scoreboard: Sept. 1-7

Scores from the previous week in prep sports.

4752434+Pine Journal scoreboard.jpg

CROSS COUNTRY

Wednesday, Sept. 1, Results

Virginia Invitational

Five Kilometers

Top Five Results

Boys

Teams

1. Rock Ridge, 43; 2. Esko, 63; 3. Duluth Denfeld, 96; 4. Grand Rapids, 107; 5. Ely, 131.

Individuals

1. Noah Foster, Cromwell-Wright/Floodwood, 16:51; 2. Aaron Nelson, RR, 16:53; 3. Cameron Stocke, RR, 17:18; 4. Nathaniel Rengo, Esko, 17:41; 5. Jeffrey Kayfes, Mountain Iron-Buhl, 17:47.

Girls

Teams

1. Hibbing, 55; 2. Rock Ridge, 78; 3. Grand Rapids, 104; 4. Esko, 115; 5. Ely, 127.

Individuals

1. Keegan McAuliffe, Duluth Marshall, 21:08; 2. Kate Nelson, Mountain Iron-Buhl, 21:12; 3. Liz Nelson, MIB, 21:17; 4. Grace Hrabik, Esko, 21:21; 5. Gianna Figueroa, Hib., 21:26.

Thursday, Sept. 2 Results

North Shore Challenge

Pincushion Trails, Grand Marais

Five Kilometers

Top Five Results

Boys

Teams

1. Duluth East, 37; 2. Proctor, 65; 3. Greenway/Nashwauk-Keewatin, 73; 4. North Shore, 90; 5. Moose Lake-Willow River/Barnum, 108; 6. South Ridge, 135.

ADVERTISEMENT

Individuals

1. Oliver Miatke, DE, 17:12.2; 2. Josh Knight, Pr., 17:24.9; 3. Jack Riley, Carlton/Wrenshall, 17:45.7; 4. Daniel Olson, GNK, 17:54.1; 5. Tyler Stark, DE, 18:00.5.

Girls

Teams

1. Duluth East, 29; 2. North Shore, 90; 3. Proctor, 64; 4. South Ridge, 122; 5. Carlton/Wrenshall, 134; 6. Moose Lake-Willow River/Barnum, 144; 7. Greenway/Nashwauk-Keewatin, 147.

Individuals

1. Cora Nephew, DE, 20:24.2; 2. Rowan Bixler, DE, 20:29.6; 3. Lizzy Harnell, Pr., 20:34.7; 4. Della Bettendorf, Pr., 20:49.8; 5. Addison Burckhardt, SR, 20:55.0.

FOOTBALL

Friday, Sept. 3, Results

Two Harbors 6-21-19-7 — 53

Barnum 0-8-6-6 — 20

TH-Alec Churness 8 pass from Clark Nelson (kick failed)

TH-Matson Granmo 2 run (Zach Bentler kick)

B-Willie Richardson 67 pass from Hayden Charboneau (Charboneau run)

TH-Jake Marxhausen 29 pass from Nelson (Kyler Pitkanen run)

TH-Pitkanen 24 run (kick failed)

ADVERTISEMENT

TH-Granmo 93 kickoff return (kick failed)

B-JJ Stevens 13 pass from Charboneau (run failed)

TH-Pitkanen 3 run (Bentler kick)

TH-Pitkanen 25 run (kick failed)

B-Carlos Beckstrand 29 run (run failed)

TH-Tate Nelson 58 run (Bentler kick)

Ely 26, Carlton-Wrenshall 6

GIRLS SOCCER

Wednesday, Sept. 1, Result

Cloquet-Carlton 1-0—1

Chisago Lakes 0-0—0

First half — 1. Katie Turner (Jillian McCullough), 28th.

Second half — No scoring.

ADVERTISEMENT

Saves — Katie Olson, CC, 3; Katrina Miller, CL, 11.

Thursday, Sept. 2, Result

Esko 0-2—2

Princeton 0-1—1

First half — No scoring.

Second half — 1. P, Amelia Smith, 54:41; 2. E, Ava Korby, 59:30; 3. E, Abrianna Madill (Avery Kuklinski), 72:25.

Saves — Orie Randall, E, 1; Morgan Miller, P, 19.

Tuesday, Sept. 7, Result

Esko 0-4—4

Hibbing 0-0—0

First half — No scoring.

Second half — Emily Rengo, E, 55th; Avery Kuklinski (Sophia Iallonardo), E, 66th; Iallonardo, E, 72nd; Jordyn Randa, E, 75th.

Saves — Orie Randall, E, 0; Aella White, H, 11.

GIRLS TENNIS

Monday, Aug. 23, Results

Cloquet 7, North Branch 0

Singles — Marina Dostal, C, d. Rachel Wardemann, NB, 1-6, 6-3, 10-2; Winnie Benjamin-Hall d. Hailey Bistodeau, NB, 6-1, 6-0; Lydia Stone, C, d. Nora Toussaint, NB, 6-2, 6-3; Addie Loeb, C, d. Ash Bistodeau, NB, 6-4, 6-1.

Doubles — Jayden Karppinen/Brynn Martin, C, d. Justine Joyal/Sophie Helinsky, NB, 6-1, 6-1; Carlee Maslowski/Alexis Goranson, C, d. Bruola Ruthe/Carrie Hall, NB, 6-2, 6-2; Bella Harriman/Dana Jones, C, d. Jaden Volkman/Molly Bushinger, NB, 6-1, 6-3.

Cloquet 6, Mora 1

Singles — Marina Dostal, C, d. Maren Ryan, M, 6-2, 7-5; Winnie Benjamin-Hall d. Parker Ennis, M, 6-3, 6-4; Lydia Stone, C, d. Hazel Caido, 6-3, 6-3; Addie Loeb, C, d. Sophie Peterfair, M, 6-3, 6-2.

Doubles — Jayden Karppinen/Brynn Martin, C, d. Ria Edberg/Teagan Oslin, 6-4, 6-4; Laura Kohleraf/Annelise Moe, M, d. Carlee Maslowski/Alexis Goranson, C, 6-3, 6-2; Bella Harriman/Dana Jones, C, d. Mya Peterson/Lindsey Nasbash, 6-4, 6-2.

Cloquet 7, Hermantown 0

Singles — Marina Dostal, C, d. Breanna Hines, A, 7-5, 6-7 (5-7), 10-1; Winnie Benjamin-Hall d. Macy Paulbeck, A, 7-6 (10-8), 6-4; Lydia Stone, C, d. Madi Lehrer, A, 6-4, 6-4; Addie Loeb, C, d. Samantha Much, A, 6-3, 6-3.

Doubles — Jayden Karppinen/Brynn Martin, C, d. Ashlyn Berg/Sophie Ryan, A, 6-4, 6-3; Carlee Maslowski/Alexis Goranson, C, d. Aliyah Fayaz/Bailey Gabrio, A, 6-4, 6-4; Bella Harriman/Dana Jones, C, d. Alex Brucker/Kennedy Jorgensen, 6-4, 6-2.

VOLLEYBALL

Thursday, Sept. 2, Results

Cloquet def. Duluth Marshall 25-9, 25-13, 25-6 — C: Ava Carlson 4AS, 9K, 8D, 2B; Aili Buytaert 11K; Carly Johnson 3AS, 10D; Emerson Rock 26SA; Ashley Austin 6AS, 8D. DM: Lydia Bacigalupo 9D; Hailey Cummins 7D; Anna Heeren 2B; Addi Stauber 6D; Katie Jugovich 5SA, 5D.

Floodwood def. Carlton 25-13, 25-20, 21-25, 25-17 — F: Kylie Hart 30SA, 14D, 8AS; Preslie Kjoberg 10K, 14D; Maddie Irvine 9K, 4AS.

Barnum def. Two Harbors: 25-4, 25-13, 25-8 — B: Brooke Doran, 57 SA; Reese Miletich, 8 K; Lacie O'Leary, 12 K, 14 D; TH: Kennedy Hurd, 6 SA; Hattie Edlund, 8 D; Rachel Bopp, 8 D, 3 B; Harper Powell, 4 K, 4 D.

Tuesday, Sept. 7, Results

Barnum def. Floodwood 25-21, 23-25, 25-18, 25-22 — B: Lacie O'Leary 11K, 3AS, 24D; Reese Miletich 11K, 3AS, 21D; Lily Higgins 16D; Brooke Doran 34SA.

Cloquet def. Carlton 25-12, 25-18, 25-15 — CL: Geneveve Fonoti 7K, Emerson Rock 18SA, 3AS, 2B; Ava Carlson 5K, 6AS; Breea Rasmussen 7AS; Aili Buytaert 5K.

Wrenshall def. Moose Lake-Willow River 24-26, 25-18, 25-20, 25-20 — MLWR: Laura Stephenson 12SA; Alexis Hoffmann 3AS, 8K. W: Jenna Johnson 5K, 17D; Jordan Harvey 9K, 14D; Janae Sjodin 7K, 5AS, 31D; Lacy Lekander 8AS, 22SA, 20D; Frenchie Klimek 2AS, 17D; Hanna Pearthree 2AS, 20D.

What To Read Next
Peterson’s unassisted goal lifts Springfield to the NAHL home win.
Thoreson’s third-period goal is the difference as Posch is tough in net for Minnesota.
Kevin Marx Noren's third-period goal decided it.
A replay review confirmed the puck entered the net with :00.3 seconds remaining.