ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Scoreboard - January 18, 2018 edition

BOYS BASKETBALL Friday, Jan. 12 Moose Lake-Willow River 62, Cromwell-Wright 50 For ML-WR -- Adam Dragicevich 21, Avery Kosloski 13, Ryan Barrett 10, Brady Watrin 10, Thomas Gulso 6, Marson Olson 2. 3-point goals -- Gulso, Watrin 2. For CW - Micah...

BOYS BASKETBALL Friday, Jan. 12 Moose Lake-Willow River 62, Cromwell-Wright 50

For ML-WR - Adam Dragicevich 21, Avery Kosloski 13, Ryan Barrett 10, Brady Watrin 10, Thomas Gulso 6, Marson Olson 2. 3-point goals - Gulso, Watrin 2.

For CW - Micah Pocernich 16, Drew Libbon 12, Marcus Pocernich 9, Cameron Cahoon 5, Ethan Shelton 4, Jaden Gronner 4. 3-point goals - Ma. Pocernich, Libbon 3, Mi. Pocernich 3.

Barnum 68, McGregor 48

For Barnum - Kyle Kielty 22, Drake Weets 15, Samuel Goodwin 14, Tyler Nynas 13, Saul Myhre 2, Tony Robinson 2. 3-point goals - Kielty 2, Weets, Nynas.

ADVERTISEMENT

Wrenshall 90, South Ridge 85

Fond du Lac Ojibwe 73, Chisholm 70

Saturday, Jan. 13 MLK Classic at  Duluth East Cloquet 64, Chisago Lakes 61

For Cloquet - Bryce Turnbull 18, Tyler Moose 10, Tim Pokornowski 10, Alex Leuzzo 12, Nick Flynn 4, Dasn Fonoti 3, Riley Johnson 3, Spencer Wehr 2, Mitchell Gerlach 2.

Brooklyn Center 71, Esko 68

For Esko - Adam Trapp 24, Eric Rish 4, Camden Berger 15, Quinn Fischer 9, Ryan Pantsar 9, Jon Stodola 4, Corey Kauma 3. 3-point goals - Berger 3, Pantsar 3, Kauma.

Monday, Jan. 15 Monticello 78, Cloquet 49

Tuesday, Jan. 16 Barnum 71, Aitkin 49

ADVERTISEMENT

For Barnum - Tyler Nynas 19, Drake Weets 16, Sam Goodwin 14, Kyle Kielty 9, Alex Wheeler 5, Braeden Hlavka 2, Saul Myhre 2, Blaze Hurst 2, Tony Robinson 2. 3-point goals - Kielty, Weets, Nynas, Wheeler.

Cromwell-Wright 62, McGregor 44

For CW - Micah Pocernich 18, Jaden Gronner 17, Cameron Cahoon 8, Cayden Karppinen 6, Isaac Shelton 5, Drew Libbon 5, Marcus Pocernich 3. 3-point goals - Ma. Pocernich, Libbon, Mi. Pocernich 3, Shelton, Gronner 3, Karppinen 2.

Moose Lake-Willow River 82, Duluth Marshall 50

For ML-WR - Avery Kosloski 21, Adam Dragicevich 18, Brady Watrin 15, Ryan Barrett 12, Thomas Gulso 8, Mason Olson 2, Logan Orvedahl 2, Phillip Sheetz 2, Eli Werner 2. 3-point goals - Kosloski 6, Barrett, Watrin 3.

Carlton 55, Floodwood 45

For Carlton - Matthew Hey 23, Ben Soderstrom 18, Jacob Santkuyl 4, Jackson Mickle 3, Matthew Santkuyl 3, Leif Herman 2, Scott Rousseau 2. 3-point goals - Soderstrom 2, M. Santkuyl.

Wrenshall 67, Silver Bay 62

ADVERTISEMENT

For Wrenshall - Tyler Kelley 20, Nick Mattson 18, Randy Wimmer 8, Eli Krisak 6, Jared Kelley 4, Kyle Despot 4, Chase Duncan 4, Dan Merrill 3. 3-point goals - Mattson 2, Krisak 2, T. Kelley.

Fond du Lac Ojibwe 80, East Central 63

 

GIRLS BASKETBALL Thursday, Jan. 11 Cromwell-Wright 67, Moose Lake-Willow River 48

For ML-WR - Suzy Grutkoski 11, Carmen Hoffman 3, Charis Blacklock 7, Laura Walker 2, Natalie Mikrot 13, Ella Rhoades 10, Tori Walczynski 2. 3-point goals - Grutkoski 3, Hoffman, Mikrot.

For CW - Emmalee Hoover 2, Shaily Hakamaki 21, Teana Hakamaki 15, Liz Risacher 11, Amber Lehti 14, Andrea Pocernich 2, Amber Collman 2. 3-point goals - T. Hakamaki 5, Risacher 3, Lehti 2.

Barnum 72, McGregor 64

For Barnum - Emily Miletich 19, Mallory Agurkis 18, Elizabeth Carlson 15, Kaitlyn Skutevik 8, Jordyn Marine 8, Alina Skutevik 2, Kendal Miletich 1, Makenzee Schleret 1. 3-point goals - Agurkis 6, Carlson 4, .

Friday, Jan. 1 2 Chisholm 53, Fond du Lac Ojibwe 26

For FD - Tamara Martineau 10, Kalya Reynolds 7, Aleisha Fox 4, Tannia Misquadace 3, Katie Misquadace 1, Aaliyah Peterson 1. 3-point goals - Martineau 2.

Saturday, Jan. 13 Barnum 54, Pillager 51

Monday,  January 15 Floodwood 59, Carlton 25

For Carlton - Abby Mickle 9, Brynne Mickle 4, Alaina Bennett 3, Millie Groth 2, Liz House 2, Jess Anderson 2, Jordan Hyry 2, Gillian Davis 1. 3-point goals - None.

Cromwell-Wright 71, McGregor 31

For CW - Teana Hakamaki 28, Shaily Hakamaki 24, Amanda Hakamaki 6, Amber Collman 4, Amber Lehti 3, Andrea Pocernich 3, Katherine Libbon 3. 3-point goals - A. Hakamaki 2, S. Hakamaki 2, T. Hakamaki 8, Lehti, Libbon.

Braham 49, Barnum 42

Esko 49, International Falls 46

Tuesday, Jan. 16 Greenway 75, Fond du Lac Ojibwe 26

For FD - Tamara Martineau 6, Tannia Misquadace 5, Aleisha Fox 4, Kayla Reynolds 3, Talayah Martineau 3, Solai M. 2, Aaliyah Peterson 1. 3-point goals - Misquadace, Tal. Martineau.

Cloquet 61, Hibbing 58

For Cloquet - Allie Wojtysiak 22, Carmen Foss 16, Vanna Kelley 10, Olivia Diver 5, Kate Owens 3, Kendra Kelley 3, Grace Dushkin 2. 3-point goals - V. Kelley 2, Wojtysiak 2, Diver.

Duluth Marshall 66, Moose Lake-Willow River 54

For ML-WR - Dallis Kukuk 14, Charis Blacklock 12, Natalie Mikrot 12, Ella Rhoades 11, Suzy Grutkoski 3, Ellie Schaumburg 2. 3-point goals - Grutkoski, Mikrot 3, Kukuk 2.

Silver Bay 54, Wrenshall 16

For Wrenshall - Janae Sjodin 1, April Lattu 4, Gracie Berman 2, Taylor Bryce 2, Haley Patritto 7. 5 6-13 16. 3-point goals - None.

 

BOYS HOCKEY Thursday, Jan. 11 Becker-Big Lake 6, Moose Lake Area 4

First period - 1. BBL, Aubrey Hartfiel (Tucker Rhodes, Weston Schug), 0:41; 2. MLA, Tommy Klinski (Jordan Fjosne, Jack Ergen), 3:24 (sh); 3. BBL, Hartfiel (Schug), 7:56 (sh); 4. BBL, Schug, 12:58 (pp).

Second period - 5. BBL, Max Nelson (Schug, Hartfiel), 0:21; 6. MLA, Mark Fossum (Klinski, Ergen), 9:07; 7. BBL, Nelson (Hartfiel), 11:25; 8. MLA, Jordan Fjosne, 16:05.

Third period - 9. MLA, Sean Jungers (Vern Anderson III), 7:25; 10. BBL, Max Nelson (Hartfiel), 16:55 (en)

Saves - Caden Weber, BBL, 38/42; Danny Whited, MLA, 30/35.

Friday, Jan. 12 Cloquet-Esko-Carlton 4, Eden Prairie 3

First period - 1. EP, John Mittelstadt (Jack Jensen), 3:05; 2. CEC, Dane Stoyanoff, 6:41.

Second period - 3. CEC, Landon Langenbrunner (Jedd Anich), 10:54 (sh); 4. EP, Garrett Smith (Andrew Erwin, Keegan Langefels), 12:10 (pp).

Third period - 5. CEC, Langenbrunner (Ryan Nelson, Stoyanoff), 0:34 (pp); 6. CEC, Gavin Rasmussen, 2:12; 7. EP, Spencer Rudrud (Chris Konin), 6:20 (pp).

Saves - Owen Carlson, CEC, 36; Ben Bullis, EP, 23.

Saturday, Jan. 13 Proctor 7, Moose Lake Area 1

Tuesday, Jan. 16  

Pine City Area 12, Moose Lake Area 2

First period - 1. PCA, Ethan White, 2:00; 2. PCA, joey Mikyska (Jonah Bergstrom, Howie Hodena), 4:42; 3. MLA, Vern Anderson III (Mark Fossum), 6:30 (pp); 4. PCA, Jan Zahradka (Dereck Trieweiler, Alex Laven), 8:49 (sh); 5. PCA, George Miller (Logan Johnson), 9:13 (sh); 6. PCA, Mikyska (Beau Steele, Hodena), 11:33; 7. PCA, Bergstrom (Luke Fabini, Zahradka), 11:50; 8. MLA, Jack Ergen (Andy Anderson), 16:35.

Second period - 9. PCA, Johnson (Steele), 9:35; 10. PCA, TJ Roth (Jordan Stich), 11:17; 11. PCA, Dusty Bergstrom, 14:47 (sh).

Third period - 12. PCA, Zahradka (J. Bergstrom, Gabe Westbrook), 11:09; 13. PCA, Miller (Hodena, Johnson), 15:51; 14. PCA, White, 16:53 (pp).

Saves - Alex Laven, PCA, 7; Darian Spinks, PCA, 1; Danny Whited, MLA, 34.

Cloquet-Esko-Carlton 7, Grand Rapids 3

First period - 1. GR, Jack Burnson (PP) (Jax Broking) 5:10; 2. CEC, Trevor Inman (Brody Kaldahl) 11:35.

Second period - 3. CEC, Ryan Nelson (Dane Stoyanoff, Jon Baker) 1:03; 4.  GR, Burnson (Anthony DelGreco, Nano DeGuiseppi) 1:28; 5. CEC, Branden Matteen (Nelson) 3:08; 6. CEC, Nelson (PP) (Baker, Landon Langenbrunner) 4:15; 7. CEC, Langenbrunner (PP) (Stoyanoff, Baker) 6:50; 8. CEC, Inman (Zach Conklin) 14:09.

Third period - 9. CEC, Gavin Rasmussen (Baker, Langenbrunner) 1:15; 10.  GR, Cooper Brodzinski (PP) (Maccrea Murphy) 15:25.

Saves - Owen Carlson, CEC, 19/22; Gabe Holum, GR, 26/33.

 

GIRLS HOCKEY Saturday, Jan. 13 Cambridge-Isanti 3, Cloquet-Esko-Carlton 2

First period - 1. CEC, Kiana Bender (Jenna Zdebski, Taylor Nelson), 10:43; 2. CI, Jasmyn Sibell (Alyson Niebur, Megan Smith), 13:38.

Second period - 3. CI, Madelyn Skelton (Ashton Parnell), 4:40; 4. CI, Ashley Schintz, 9:58.

Third period - 5. CEC, Nelson (Bender), 13:02.

Saves - Jordan Millam, CI, 22; Elise Lund, CEC, 26.

Tuesday, Jan. 16 Dodge County 3, Cloquet-Esko-Carlton 2

First period - 1. DC, Katie Montrose (Kennedy Hodgkins, Anna Braun).

Second period - 2. CEC, Dana Jones (Lexi Cooke, Taylor Nelson); 3. DC, Olivia Smallbrock (Rose Kraus); 4. FC, Olivia Lamb (Kayla Schubert).

Third period - 5. CEC, Nelson (Kiana Bender, Dea DeLeon).

Saves - Elise Lund, CEC, 24; Annabel Smith, DC, 14.

Moose Lake Area 10, Superior 3

First period - 1. MLA, Gabby Gamst (Savannah Gamst), 2:01; 2. MLA, Jamie Benzie (Abby Painovich, Ruby Mohelsky), 6:48 (pp); 3. MLA, Painovich (Lauren Hall), 9:20; 4. MLA, Painovich (Lauren Pederson, Mohelsky), 13:28 (pp).

Second period - 5. S, Addie Young (Rose Ion), 3:15; 6. MLA, Painovich, 9:55; 7. S, Alee Milinkovich-Gray, 10:20; 8. S, Young (Jillian Reuille), 14:37; 9. MLA, Pederson (Painovich), 15:08; 10. MLA, Hall (G. Gamst), 15:28.

Third period - 11. MLA, Pederson (Benzie), 9:33 (pp); 12. MLA, Hall, 12:22; 13. MLA, Mohelsky (Painovich), 14:56.

Saves - Emma Fomengo, S, 14; Maddy Gamst, MLA, 23; Jo Ruby Wekseth, MLA, 5.

 

NORDIC SKIING Tuesday, Jan. 16 Boys Team Results

  1. Grand Rapids 379, 2. Ely 377, 3. Cloquet-Esko-Carlton 359, 4. Marshall School 344, 5. Duluth East 332, 6. Duluth Denfeld 288, 7. Two Harbors/Cook County 68.

Girls Team Results

  1. Duluth East 378.2. Ely 369, 3. Grand Rapids 365, 4. Proctor-Hermantown 339, 5. Duluth Denfeld 300, 6. Cloquet-Esko-Carlton 296, 7. Marshall School 291, 8. Two Harbors/Cook County 58.

CEC Boys Individual Results

  1. Tyler Northey, 20:52.7; 9. Benjamin Bauer, 21:54.8; 14. AJ Maijala, 22:53.5; 18. Josh Sanders, 23:22.6; 28. Aidan Ripp, 25:13.8; 32. Henry Slater, 25:51.6; 33. Nicholas Litke, 25:59.0.

CEC Girls Individual Results

  1. Andrea Hille, 27:50.1; 24. Franny Slater, 28:07.2; 28. Hannah Zuck, 29:08.8; 35. Erin Turner, 30:39.5; 36. Elise Pickar, 30:43.5; 40. Julia Elias, 32:18.4 .

 
MEN’S BASKETBALL Friday, Jan. 12 Northland 93, FDLTCC 55

For FDLTCC - Saivon Parker 30, Eric Grant 7, Tristan Snow 6, Dijuan McCullom 4, Tyler Ojibway 4, Alex Walther 2, Raymond White 2. 3-point goals - Grant, Parker 5.

Saturday, Jan. 13 Central lakes 83, FDLTCC 60

For FDLTCC - Saivon Parker 21, Raymond White 10, Artis Fountain 10, Eric Grant 7, Alex Walther 5, Tyler Ojibwe 3, Jessie Ellerbe 2, Tristan Snow 2. 3-point goals - Grant, Walther, Parker, Fountain 2, Ojibway.

 

JUNIOR HOCKEY Friday, Jan. 12 MN Wilderness 3, Minto Minotaurus 1

First period - 1. MNW, Edward Lindelow (Nicholas Michel, Isaac Moberg) 0:57; 2. MNW, Lindelow ( Michel, Eric Gotz) 16:32.

Second period - 3. MNW, Josh Fricks (Ashton Altmann, Andrew Troy) 2:39.

Third period - 4. MNT, Austin Dollimer, 5:36.

Saves - Ryan Fanti, MNW, 32/33; Samu Lonkila, MNT, 36/39.

Saturday, Jan. 13 Minot Minotaurus 4, MN Wilderness 1

First period - NT, Keenan Lund (Austin Dollimer) 14:01.

Second period - 2. MNT, Andrew Kangas, 10:18; 3. MNT, Rykr Cole (Grant Loven, Fritz Belisle) 18:03.

Third period - 4. MNT, Michael Talbot (Colby Enns, David Raisanen) 8:21; 5. MNW, Ondrej Trejbal (Luke Dow, Eric Gotz) (PP) 17:12.

Saves - Jack Robbel, MNT, 32/33; Ryan Fanti, MNW, 24/27; Jacob Sibell, MNW, 9/10.

 

What To Read Next
The Wilderness still haven't solved Wisconsin in four attempts
The 28th induction ceremony is scheduled for Thursday, May 4.
Hermantown alum Beau Janzig had an assist on Hunter Bulger’s game-winning goal.
Cloquet High School grad Aidan Ripp was one of six student-athletes competing for Team USA in the Nordic Combined event at the 2023 FISU World University Games in Lake Placid, New York.