Sections

Weather Forecast

Close

Scoreboard

BOYS BASKETBALL

Northland 34-41—75 Fond du Lac 46-50—96

Northland — Cameron Wake 14, Harris Carlson 12, Carson Johnson 18, Dane Sepin 3, Lucas Daugherty 2, Kane Perkins 10, Alec Wake 14, Nathan Johnson 2. Totals 34 10-17 75.

3-point goals — C. Wake, C.Johnson 2, A. Wake 3.

Fond du Lac Ojibwe — Jesus Delapez 11, Conner Barney 30, Simon Laprairie 11, Avery Misquadace 13, Brady Barney 3, Uriah Aubid 5, Jalen Paulson 8, Rolo Defoe 6, Jay Brown 9. Totals 40 8-10 96.

3-point goals — Delapez, Misquadace 3, Aubid, Brown 3.

South Ridge 32-35—67 Hill City 38-30—68

South Ridge — Tristan Johnson 4, Mason Land 16, Nick Larson 4, Ben Wood 14, Riley Kinsley 12, Joey Janke 6, Jayton Nelson 3, Jaxson Bennett 3, Kayden Palmi 5. Totals 27 7-17 67.

3-point goals — Wood 2, Kinsley 3, Bennett.

Hill City — Seth St. Martin 6, Christian Haugen 18, Thor Dunham 6, Hunter Gerber 13, Tucker Holm 11, Johnathan Gowell 14. Totals 21 26-45 68.

3-point goals — None.

Barnum 33-24—57 Braham 18-21—39

Barnum — Tyler Nynas 16, Blaze Hurst 15, Jacob Nynas 5, Jordan Haley 2, Samuel Goodwin 12, Ryan Weller 5, Jared Haley 2.

Braham — Luke Bendickson 4, Kevin Laman 8, Ryan Roslin 5, Hayden Lee 4, Matthew Yerke 6, Zach Yerke 3, Jonah Johnson 2, John Markie 7.

Esko 20-29—49 Crosby-Ironton 19-17—36

Esko — Jon Stodola 7, Trevor Spindler 11, Payton Wefel 17, Corey Kauma 4, Camden Berger 10. Totals 13 8-10 49.

3-point goals — Wefel 3, Stodola, Spindler.

Crosby-Ironton — Sam Jordan 4, Joe Stockman 10, Dakota Mitchell 3, Jon Jacobson 13, Kyle Skeim 6. Totals 12 9-13 36.

3-point goals — Mitchell.

Pine City 36-35—71 Moose Lake-WR 14-39—53

Pine City — Nick Hansmann 9, Koleman Lind 11, Jake Adams 20, Duke Waxberg 6, Konnor Jusczak 2, Kameron Jusczak 3, Seth Logan 20. Totals 26 9-15 71.

3-point goals — Adams 3, Lind 2, Logan 2, Hansmann, Waxberg.

Moose Lake-Willow River — Sam Dewey 6, Brady Watrin 9, Phillip Sheetz 2, Mason Olson 7, Logan Orvedahl 5, Ben Dewey 2, Michael Olson 3, Duane Broughton 2, Carter Johnson 12, Landin Kurhajetz 1, Keagen Noyes 2, Adam Dragicevich 2. Totals 19 9-17 53.

3-point goals — S. Dewey 2, Ma. Olson, Orvedahl, Mi. Olson, Johnson.

Nash.-Keewatin 32-37—69 Fond du Lac 30-32—62

Nashwauk-Keewatin — Gaige Waldvogel 5, Spencer Engel 16, Jager Nash 17, Jeff Lorenz 12, Jack Lorenz 15, Nathan Bird 5. Totals 25 14-22 69.

3-point goals — Engel 2, Lorenz 2, Nash.

Fond du Lac Ojibwe — Jesus Delapaz 7, Conner Barney 15, Simon LaPrairie 3, Jason Fineday 9, Avery Misquadace 19, Jalen Paulson 10. Totals 25 8-16 62.

3-point goals — Fineday 3, Misquadace 3, LaPrairie.

North Woods 59-34—93 Carlton 37-19—56

North Woods — Darius Goggleye 19, Cade Goggleye 16, TJ Chiabotti 16, Ian Sherman 16, Trevor Morrison 11, Dylan Chiabotti 8, Tanner Barto 4, Chase Kleppe 3. Totals 33 23-31 93.

3-point goals — C. Goggleye 2, TJ Chiabotti, Sherman.

Carlton — Jacob Santkuyl 31, Ryan Gray 6, Trevor Ojibway 6, Scott Rousseau 5, Justin Swanson 4, Miles Bennett 2, Sawyer Thorman 2. Totals 20 10-12 56.

3-point goals — Gray 2, Ojibway 2, Santkuyl, Rousseau.

South Ridge 27-43—70 Int'l Falls 40-42—82

South Ridge — Tristan Johnson 5, Mason Lane 17, Nick Larson 3, Ben Wood 8, Riley Kinsley 8, Joey Janke 11, Kayden Palmi 2, Jayton Nelson 16. Totals 28 9-14 70.

3-point goals — Johnson, Wood 2, Kinsley 2.

International Falls — Jace Hallin 10, Garrett Koenig 6, Armando Barrios 36, Hunter Wilson 2, Max Olson 19, Jack Gilbert 5, Cullen Rein 4. Totals 23 35-44 82.

Cloquet 30-26—56 Proctor 29-21—50

Cloquet — Adam Schneider 9, Markus Pokornowski 4, Nick Flynn 16, Riley Leslie 7, Alex Leuzzo 17, Alec Turnbull 3. Totals 17 16-26 56.

3-point goals — Leuzzo 3, Leslie, Pokornowski, Schneider.

Proctor — Jacob Pioro 12, Connor St. Germaine 6, Dylan Hom 17, Carter DuMars 5, Will Vogel 5, Quincy Clark 5. Totals 20 0-0 50.

3-point goals — Hom 3, Pioro 2, St. Germaine 2, DuMars, Vogel, Clark.

3-point goal — Olson.

Lakeview Christian 32-43—75 Fond du Lac 29-44—73

Lakeview Christian Academy — Bennett Easty 13, Spicer Johnson 1, Lance Puffer 5, Jacob Easty 24, Calvin Kallis 2, Andrew Wright 6, Brandon BarBee 24. Totals 27 13-25 75.

3-point goals — B. Easty 2, J. Easty 5, Wright.

Fond du Lac Ojibwe — Jordan Brown 5, Conner Barney 40, Simon LaPrairie 2, Jason Fineday 3, Avery Misquadace 13, Uriah Aubid 4, Jalen Paulson 6. Totals 29 9-14 73.

3-point goals — Brown, Fineday, Misquadace 3, Aubid.

Nashwauk-Kee. 31-19—50 Cromwell-Wright 31-38—69

Nashwauk-Keewatin — Spencer Engel 8, Zeb Graves 6, Jager Nash 15, Jeff Lorenz 6, Jack Lorenz 11, Brent Kramer 4. Totals 18 9-9 50.

3-point goals — Engel 2, Nash 2, Jeff Lorenz.

Cromwell-Wright — Marcus Pocernich 6, Micah Pocernich 39, Isaac Shelton 8, Jaden Gronner 8, Gage Jones 2, Cameron Cahoon 6. Totals 24 10-14 69.

3-point goals — Mi. Pocernich 7, Shelton 2, Gronner 2.

Rush City 17-18—35 Moose Lake-WR 33-27—60

Moose Lake-Willow RIver — Brady Watrin 10, Phillip Sheetz 3, Carter Klund 2, Mason Olson 13, Drew Danielson 2, Logan Orvedahl 4, Ben Dewey 1, Michael Olson 9, Carter Johnson 3, Landin Kurhajetz 2, Adam Dragicevich 10. Totals 21 12-16 60.

3-point goals — Sheetz, Ma. Olson 3, Mi. Olson, Carter Johnson.

Rush City — Zeth Hahn 4, Derek Murphy 2, Ian Chinn 1, Brandon Guptill 11, Brandon Gullerid 4, Seth Hora 7, Robert Plumley 6. Totals 13 8-20.

3-point goal — Guptill.

Two Harbors 24-17—41 Barnum 37-31—68

Two Harbors — Dylan Barrick 3, Cameron Bugge 5, Ricky Brenna 3, Jayden Ruberg 22, Dugan Jaeger 7, Ryan Nowacki 1. Totals 16 6-8 41.

3-point goals — Barrick, Ruberg, Jaeger.

Barnum — Tyler Nynas 12, Blaze Hurst 9, Jacob Nynas 8, Jordan Haley 3, Joe Peterson 3, Sam Goodwin 18, Ryan Weller 4, Jacob Hultgren 1, Nathan Moors 1, Jared Haley 6, Ty Asperheim 3. Totals 27 10-13 68.

3-point goals — Peterson, Asperheim.

Ely 72, Wrenshall 49

Esko 86, Virginia 71

Isle 47, Carlton 44

Section 7A Play-in Game

Cherry 22-19—41 Carlton 41-44—85

Cherry — Nick Peterson 18, Isaac Asuma 12, Gavin Constantine 7, David Clement 3, Iziac Martin 1. Totals 16 3-6 41.

3-point goals — Constantine 2, Peterson 2, Asuma, Clement.

Carlton — Matthew Santkuyl 28, Jacob Santkuyl 16, Spencer Rousseau 11, Scott Rousseau 5, Aaron Schilla 5, Justin Swanson 5, Ryan Gray 4, Kristian Herman 4, Landen Lundberg 3, Sawyer Thorman 3, Miles Bennett 1. Totals 31 16-25 85.

3-point goals — Sp. Rousseau 3, Gray, Lundberg, Sc. Rousseau, Schilla.

Littlefork-BF 27-25—52 Wrenshall 60-42—102

Littlefork-Big Falls — Matt Kennedy 18, Logan Maish 4, Blake Chebecek 3, Dale Erickson 6, Jerrell Banner 4, Cameron McRoberts 4, Jacob Pendergast 8, Jacob Peterson 5. Totals 17 15-30 52.

3-point goals — Kennedy, Chebecek, Peterson.

Wrenshall — Jared Kelley 2, William Bird 24, Zeke Rousseau 3, Isaiah Johnson 12, Mason Perry 11, Chase Duncan 2, Eli Krisak 17, Randy Wimmer 19, Hunter Holmes 12. Totals 34 21-26 102.

3-point goals — Bird 3, Perry 2, Krisak 5, Wimmer, Holmes 2.

Northland 25-33—58 South Ridge 36-46—82

Northland — Cameron Wake 9, Harris Carlson 2, Carson Johnson 7, Dane Sepin 9, Kane Perkins 24, Alec Wake 7. Totals 15 13-26 58.

3-point goals — C. Wake, Sepin 2, Perkins, A. Wake.

South Ridge — Tristan Johnson 3, Mason Lane 8, Nick Larson 14, Ben Wood 11, Riley Kinsley 5, Joey Janke 14, Jayton Nelson 8, Deekon Anvid 6, Kayden Palmi 13. Totals 29 9-16 82.

3-point goals — Johnson, Wood 3, Kinsley.

Section 7AA First Round Subsection 1

Aitkin 17-31—48 Esko 33-40—73

Aitkin — Logan Gabrio 2, Garrett Westerlund 11, Garrett Michaletz 3, Hunter Nissen 7, Jake Kukowski 14, Joey Simonson 4, Kade Hopperstad 7. Totals 14 5-8 48.

3-point goals — Westerlund 2, Michaletz, Kukowski.

Esko — Eli Blue 5, Hubie Gonsorowski 6, James Legarde 1, Jon Stodola 12, Payton Wefel 17, Riley Fischer 4, Corey Kauma 7, Trevor Spindler 10, Cam Berger 8, Peyton Koskela 3. Totals 22 5-6 73.

3-point goals — Gonsorowski 2, Wefel 2, Spindler 2, Blue, Kauma.

Section 7AAA Quarterfinals

Grand Rapids 28-29—57 Cloquet 35-24—59

Grand Rapids — John Sutherland 19, Stacy Washington 13, Levi Winkels 11, David Ellies 6, Easton Fothergill 3, Trent Johnson 3, Dawson Persons 2. Totals 22 5-7 57.

3-point goals — Winkels 3, Ellies 2, Washington, Fothergill, Johnson.

Cloquet — Adam Schneider 24, Nick Flynn 11, Alex Leuzzo 11, Riley Leslie 8, Alec Turnbull 3, Markus Pokornowski 2. Totals 20 14-21 59.

3-point goals — Schneider 4, Leuzzo.

GIRLS BASKETBALL

Section 7A Play-in Game

Wrenshall 15-21—36 Silver Bay 13-22—35

Wrenshall — Jordyn Seehus 2, Hailey Tauzell 20, Haley Patrilto 4, Samantha Nyberg 10. Totals 16 1-3 36.

3-point goal — Tauzell.

Silver Bay — Hannah Thums 2, Corrina Marolt 10, Danika Thompson 5, Kaylee Volesky 5, Lily Lewis 6, Deynah Barstow 3, Alexxa Dequevedo 4. Totals 9 5-10 35.

3-point goals — Volesky, Barstow, Marolt 2.

Section 7A First Round

Cook County 29-21—50 Carlton 26-23—49

Cook County — Abbie Crawford 20, Paisley Smith 6, Ariana Poyirier 6, Rhonnie Poyirier 18. Totals 20 8-16 50.

3-point goals — Crawford 2.

Carlton — Kaylee Asleson 3, Alena Wallin 2, Abby Mickle 13, Alaina Bennett 21, Hey 8, Jordan Hyry 3. Totals 20 4-9 49.

3-point goals — Asleson, Mickle, Bennett 2, Hey 2.

Northeast Range 11-9—20 Cromwell-Wright 40-35—75

Northeast Range — Shayler Lislegard 6, Sophie Lenz 2, Jenna Smith 2, Casey Zahnow 7, Makaya Bodas 3. Totals 9 1-2 20.

3-point goal — Bodas.

Cromwell-Wright — Taya Hakamaki 21, Emmalee Hoover 3, Shaily Hakamaki 22, Natalee Hakamaki 7, Liz Risacher 9, Brandi Collman 2, Andrea Pocernich 4, Sascha Korpela 4, Amber Collman 3. Totals 29 11-14 75.

3-point goals — T. Hakamaki, S. Hakamaki 2, Risacher 3.

South Ridge 29-31—60 Ely 18-24—42

South Ridge — Jillian Sajdak 2, Courteney Sajdak 26, Raina Schneider 4, Elle Ridge 6, Adella Olesiak 13, Celia Olesiak 9. Totals 17 11-17 60.

3-point goals — C. Olesiak 3, A. Olesiak 2.

Ely — Erika Mattson 17, Brielle Kallberg 11, Grace LaTourell 10, Rachel Coughlin 2, Winter Sainio 2. Totals 10 7-13 42.

3-point goals — Mattson 2, LaTourell 3.

Section 7A Quarterfinals

South Ridge 25-14—39 Cromwell-Wright 56-32—88

South Ridge — Jillian Sajdak 1, Courteney Sajdak 12, Lexi Bergum 5, Alana Young 3, Elle Ridge 5, Adella Olesiak 3, Celia Olesiak 8, Raina Schneider 2. Totals 15 8-15 39.

3-point goal — A. Olesiak.

Cromwell-Wright — Taya Hakamaki 22, Emmalee Hoover 6, Amanda Hakamaki 3, Shaily Hakamaki 21, Natalee Hakamaki 4, Elizabeth Risacher 6, Andrea Pocernich 19, Katherine Libbon 1, Sascha Kopela 2, Jordan Jokinen 2, Lacie Zoeller 2. Totals 31 10-13 88.

3-point goals — T. Hakamaki 2, Hoover 2, A. Hakamaki, S. Hakamaki 4, Risacher 2, Pocernich

5.

Section 7A Semifinals

Cromwell-Wright 24-38—62 Deer River 19-23—42

Cromwell-Wright — Taya Hakamaki 21, Emmalee Hoover 2, Shaily Hakamaki 26, Natalee Hakamaki 4, Elizabeth Risacher 3, Jordan Jokinen 6. Totals 25 3-6 62

3-point goals — S. Hakamaki 6, T. Hakamaki 2, Risacher 1.

Deer River — Noelle Grose 5, Hope Schjenken 11, Grace Bergland 6, Natalie Bakkedahl 7, Lucy Kaczor 13. Totals 12 15-24 42.

3-point goals — Schjenken 2, Grose.

Section 7AA First Round

Duluth Denfeld 17-21—38 Esko 44-24—68

Duluth Denfeld — Stephanie Ferguson 3, Zoe Nonnemacher 5, Gianna Torres 8, Lexi Lowinski 10, Alysha Volkenant 6, Elizabeth Emmel 6. Totals 14 8-14 38.

3-point goals — Nonnemacher, Torres.

Esko — Annika Wold 6, Aila Gabel 3, Mallory Sunnarborg 6, Sydney Hanson 2, Jayden Karppinen 3, Macy Sunnarborg 6, Kaitlyn Bergerson 9, Kristy DeMuth 20, Aubrey Compo 3, Bridget Yellin 10. Totals 27 4-9 68.

3-point goals — Wold 2, Gabel, Mallory Sunnarborg 2, Karppinen, Bergerson, DeMuth 2, Compo.

Moose Lake-WR 11-12—23 Aitkin 31-18—49

Moose Lake-Willow River — Elliana Schaumburg 4, Charis Blacklock 7, Natalie Mikrot 6, Ella Rhoades 4, Maci Kukuk 2.

Aitkin — Jillian MacDonald 4, Lydia Fellerman 8, Noelle Jones 4, Kaija Davies 16, Ally Ehnstrom 2, Ramsey Moe 11, Sarah Curtiss 4.

Pequot Lakes 43-34—77 Barnum 12-21—33

Barnum — Makenzee Schleret 7, Lacie O'Leary 1, Reese Miletich 3, Danna Weets 2, Kendal Miletich 5, Mallory Agurkis 11, Allison Marine 4.

Pequot Lakes — Afton Crocker 2, Olivia Lane 35, Kenzie Nelson 4, Rachel Voges 4, Cloey Traxler 3, Emma Benson 2, Erika Lane 8, Maci Martini 3, Lola Rysavy 16.

Section 7AA Quarterfinals

Aitkin 30-29—59 Esko 19-33—52

Aitkin — Jillian Macdonald 6, Lydia Fellerman 6, McKenna Macdonald 15, Kaija Davis 9, Ramsey Moe 12, Sarah Curtiss 4, Sarah McMillian 2, Ally Ehnstrom 5. Totals 20-35 59.

3-point goals — J. Macdonald, Fellerman, M. Macdonald, Moe, Ehnstrom.

Esko — Annika Wold 5, Syd Hanson 2, Jayden Karppinen 1, Macy Sunnarborg 7, Kaitlyn Bergerson 8, Kristy DeMuth 18, Bridget Yellin 11. Totals 15-28 52.

3-point goal — Wold.

Section 7AAA Quarterfinals

Chisago Lakes 24-31—55 Cloquet 30-32—62

Chisago Lakes — Maddy Ritter 4, Hannah Gillach 7, Sarah Bjelland 3, Fiona Tollefson 6, Emma Bjelland 3, Lizzy Godden 9, Greta Gillach 13, Sophia Wood 10. Totals 20 13-26 55.

3-point goals — H. Gillach, E. Bjelland.

Cloquet — Kate Owens 7, Kendra Kelley 3, Grace Dushkin 2, Alexa Snesrud 5, Vanna Kelley 23, Allie Wojtysiak 19, Olivia Diver 3. Totals 17 21-26 62.

3-point goals — V. Kelley 5, Wojtysiak, Diver.

All-Polar League White Division First Team

Alaina Bennett, Carlton; Shaily Hakamaki, Cromwell-Wright; Taya Hakamaki, Cromwell-Wright.

MVP — T. Hakamaki.

Second Team

Abby Mickle, Carlton; Hailey Tauzell, Wrenshall.

Blue Division First Team

Kristy DeMuth, Esko; Natalie Mikrot, Moose Lake-Willow River; Macy Sunnarborg, Esko; Bridget Yellin, Esko.

MVP — Yellin.

Second Team

Mallory Agurkis, Barnum; Charis Blacklock, Moose Lake-Willow River; Jordyn Marine, Barnum; Celia Olesiak, South Ridge.

WRESTLING

Minnesota State Meet Class AA First Round

138 — Trevon Johnson, Dawson-Boyd Area, pinned Tyler Harms-Synkiew, CEC, 0:48.

GIRLS HOCKEY

All-Lake Superior Conference First Team

Taylor Nelson, jr., CEC; Kiana Bender, jr., CEC.

randomness