BOYS BASKETBALL

Cloquet 18-46-64 Hermantown 45-36-81

Cloquet - Adam Schneider 18, Marcus Pokornowski 16, Nick Flynn 17, Alex Leuzzo 11, Logan Gallup 2. Totals 23 16-25 64.

3-point goals - Pokornowski, Flynn.

Hermantown - Sam Mesedahl 7, Alex Bjorlin 8, Connor Bich 24, Peter Soumis 21, Rico Rodriguez 3, Tate Hansen 7, Kaden Kucza 9, Dalton Everett 2. Totals 32 7-13 81.

3-point goals - Bjorlin 2, Bich 4, Soumis, Rodriguez, Hansen, Kucza.

Carlton 36-44-80 Two Harbors 38-51-89

Carlton - Adam Hey 9, Miles Bennett 8, Spencer Rousseau 4, Trevor Ojibway 14, Justin Swanson 7, Scott Rousseau 11, Matthew Santkuyl 27. Totals 28 13-18 80.

3-point goals - Hey 3, Bennett, Ojibway 4, Swanson, Sc. Rousseau, Santkuyl.

Two Harbors - Dylan Barrick 5, Carson Wenger 17, Ricky Brenna 6, Jeremy Carter 1, Jayden Ruberg 57, Ryan Nowacki 3. Totals 29 23-27 89.

3-point goals - Barrick, Wenger, Brenna, Ruberg 5.

Cromwell-Wright 44-26-70 South Ridge 11-14-25

Cromwell-Wright - Marcus Pocernich 12, Micah Pocernich 22, Ethan Shelton 2, Jaden Gronner 17, Taye Anderson 2, Gage Jones 12, Cameron Cahoon 3. Totals 25 9-17 70.

3-point goals - Ma. Pocernich, Mi. Pocernich 5, Jaden Gronner 5.

South Ridge - Tristan Johnson 1, Mason Lane 3, Nick Larson 2, Ben Wood 3, Riley Kinsley 2, Joey Janke 2, Weston Stroshein 2, Jayton Nelson 4, Jaxson Bennett 2, Kayden Palmi 4. Totals 10 4-10 25.

3-point goal - Wood.

Floodwood 13-26-39 Barnum 33-28-61

Floodwood - Ethan Denn 5, Isaac Rohde 2, Gavin Clark 6, Levi Suonvieri 2, Errol Palmer 5, Blaike Tahja 5, Jeffrey Palmer 14. Totals 14 9-14 39.

3-point goals - J. Palmer, E. Palmer.

Barnum - Tyler Nynas 15, Sam Goodwin 15, Blaze Hurst 12, Joe Peterson 4, Ryan Weller 3, Nathan Moors 2, Garrett Coughlin 2, Reed Kornovich 2, Jared Haley 3, Jacob Nynas 3. Totals 25 8-16 61.

3-point goals - J. Nynas, Peterson, Weller.

Pillager 22-33-55 Barnum 16-32-48

Pillager - Judah Beard 2, Luke Woidyla 7, Carson Vanvickle 9, Ty Swenson 2, Jack Bentson 7, Eli Shingledecker 3, Spencer Schaefer 18, A.J. Gratke 7. Totals 20 10-17 55.

3-point goals - Vanvickle, Bentson, Shingledecker, Schaefer, Gratke.

Barnum - Tyler Nynas 8, Blaze Hurst 7, Jacob Nynas 13, Joe Peterson 12, Sam Goodwin 6, Ryan Weller 2. Totals 19 5-7 48.

3-point goals - Peterson 4, J. Nynas.

ML-WR 34-44-78 Wrenshall 32-26-58

Moose Lake-Willow River - Brady Watrin 12, Adam Dragicevich 12, Carter Klund 2, Mason Olson 14, Ben Dewey 18, Michael Olson 5, Carter Johnson 11, Keagen Noyes 2, Landin Kurhajetz 2. Totals 27 15-19 78.

3-point goals - Mason Olson 4, Dewey 3, Michael Olson, Carter Johnson.

Hermantown - Wrenshall-Jared Kelley 16, Cole Oja 7, Chase Duncan 4, Eli Krisak 19, Randy Wimmer 8, Hunter Holmes 4. Totals 21 14-23 58.

3-point goals - Krisak 2.

Esko 28-38-7-73 Columbia Heights 20-46-11-77

Esko - James Legarde 3, Peyton Koskela 5, Jon Stodola 6, Payton Wefel 6, Riley Fischer 2, Corey Kauma 5, Trevor Spindler 12, Camden Berger 26.

Columbia Heights - Jordan Jones 19, Spencer Alvarez 3, Muja Burton 20, Elijah Williams 12, Kaich Ogul 6, Amir Davis 7, Jarvis Wright 10. Totals 32 6-8 78.

3-point goals - Burton 4, Williams 3, Jones, Davis, Wright.

Wrenshall 35-29-64 Cherry 17-29-46

Wrenshall - Jared Kelley 12, Zeke Rousseau 3, Cole Oja 13, Eli Krisak 18, Randy Wimmer 16, Hunter Holmes 2. Totals 26 5-13 64.

3-point goals - Oja, Krisak 5, Wimmer.

Cherry - Isaac Asuma 7, Gavin Constantine 8, Sam Serna 9, Nick Peterson 4, Zach Carpenter 1, Iziac Martin 6, David Clement 11. Totals 17 8-12 46.

3-point goals - Asuma, Constantine, Serna, Clement.

Cook County 21-31-52 Esko 49-35-84

Cook County - Ray Gordon 10, Adam Dorr 6, Pete Sutton 9, Jordan Porter 4, Will Ramberg 19, Keegan Morrison 2, Caide Northrup 2. Totals 20 7-10 52.

3-point goals - Gordon 2, Dorr 2, Sutton.

Esko - Hubie Gonsorowski 4, James Legarde 13, Dylan Vinje 2, Sam Rengo 2, Jon Stodola 7, Payton Wefel 22, Riley Fischer 9, Corey Kauma 2, Trevor Spindler 16, Camden Berger 3, Chad Hart 4. Totals 35 6-12 84.

3-point goals - Gonsorowski, Legarde 2, Wefel 3, Spindler, Berger.

Cromwell-Wright 44-35-79 McGregor 18-19-37

Cromwell-Wright - Marcus Pocernich 11, Micah Pocernich 28, Ethan Shelton 2, Isaac Shelton 5, Jaden Gronner 5, Gage Jones 12, Cameron Cahoon 16. Totals 30 10-11 79.

3-point goals - Ma. Pocernich, Mi. Pocernich 6, I. Shelton, Gronner.

McGregor - Logan Jackson 4, Marshall Passer 8, Blake Donner 3, Ethan Bohn 4, Joe Baker 13, Robbie Kral 2, Christian Wylie 2, Brennon Fredrickson 1. Totals 15 4-11 37.

3-point goals - Passer 2, Donner.

Moose Lake-WR 42-40-82 Duluth Marshall 41-36-77

Moose Lake-Willow River - Brady Watrin 14, Adam Dragicevich 25, Mason Olson 28, Logan Orvedahl 11, Michael Olson 2, Carter Klund 2. Totals 82.

3-point goals - Olson 3, Orvedahl 3.

Duluth Marshall - Matthew Erickson 12, Santiago Gomez 4, Peter Hansen 13, Stephen Kneepkens 4, Samuel Lohn 14, Felipe Rondon-Munoz 19, Jasper Timm 11. Totals 31 6-8 77.

3-point goals - Lohn 3, Rondon-Munoz 3, Timm 2, Erickson.

South Ridge 21-31-52 Chisholm 49-40-89

South Ridge - Tristan Johnson 3, Mason Lane 4, Nick Larson 3, Ben Wood 6, Riley Kinsley 6, Joey Janke 4, Jayton Nelson 12, Kayden Palmi 14. Totals 22 4-15 52.

3-point goals - Johnson, Wood, Kinsley 2.

Chisholm - Mikael Larson 2, Eli Sundquist 17, Harrison Reinke 19, John Mitchell 4, Alec Pessenda 6, Justin Pioske 23, Jude Sundquist 6, Josh Skurla 6, Daniel Rusten 6. Totals 33 22-30 89.

3-point goal - Pioske.

Virginia 31-25-56 Cloquet 36-44-80

Virginia - Jayden Bernard 28, Mason Carlson 9, Jack Perala 8, Tyler Herberg 4, Jack Toman 3, Nick Peters 2, Chris Mason 2. Totals 23 7-13 56.

3-point goals - Bernard 2, Carlson.

Cloquet - Adam Schneider 26, Nick Flynn 15, Logan Gallup 11, Markus Pokornowski 9, Alex Leuzzo 9, Alec Turnbull 8, Kade Clemens 2. Totals 30 13-17 80.

3-point goals - Schneider 4, Turnbull 2, Leuzzo.

GIRLS BASKETBALL

Barnum 20-21-41 Floodwood 20-29-49

Barnum - Makenzee Schleret 6, Lacie O'Leary 6, Reese Miletich 2, Jordyn Marine 11, Mallory Agurkis 8, Allison Marine 8. Totals 14 8-16 41.

3-point goals - Schleret 2, O'Leary 2, Agurkis.

Floodwood - Imijyn Thompson 5, Ryann Koivisto 5, Alexis Stokke 13, Kennedi Johnson 14, Anna Hall 2, Tamera Lundstrom 10. Totals 18 8-12 49.

3-point goals - Thompson, Koivisto, Johnson 3.

Cloquet 21-27-48 Hermantown 40-34-74

Cloquet - Katie Owens 4, Mireye Moose 6, Kendra Kelley 3, Maddie Young 3, Vanna Kelley 6, Allie Wojtysiak 21, Olivia Diver 5. Totals 19 4-8 48.

3-point goals - Moose 2, V. Kelley 2, Diver.

Hermantown - Ava Asgaard 25, Morgan Schroeder 6, Brita Birkeland 7, Maiah Christianson 4, Ashley Hill 3, Elly Schmitz 21, Megan Menzel 6, Kora Parkinson 2. Totals 30 11-17 74.

3-point goals - Asgaard 2, Schmitz.

Floodwood 11-8-19 Esko 33-27-60

Floodwood - Ryann Koivisto 2, Alexis Stokke 3, Kennedi Johnson 6, Anna Hall 2, Lexi Goutermont 1, Tamera Lundstrom 5. Totals 7 3-6 19.

3-point goals - Johnson 2.

Esko - Annika Wold 6, Sydney Hanson 6, Macy Sunnarborg 12, Sarah Wagemaker 6, Kaitlyn Bergerson 7, Kaitlyn Adkins 3, Rachel Antonutti 3, Bridget Yellin 17. Totals 24 5-8 60.

3-point goals - Hanson 2, Sunnarborg 2, Wagemaker, Adkins, Antonutti.

Moose Lake-WR 50-28-78 Wrenshall 16-4-20

Wrenshall - Hannah Lattu 8, Hailey Tauzell 4, Samantha Nyberg 4, Jordyn Seehus 2, April Lattu 2. Totals 8 4-6 20.

3-point goals - None.

Moose Lake-Willow River - Natalie Mikrot 18, Maci Kukuk 15, Dallis Kukuk 11, Ella Rhoades 11, Charis Blacklock 7, Monica Mikrot 5, Hannah Jirovec 3, Elaine Witkowski 3, Elliana Schaumburg 2, Meghan Granquist 2, Kennedy Janke 1.Totals 26 19-23 78.

3-point goals - N. Mikrot 3, M. Kukuk 2, D. Kukuk, M. Mikrot, Jirovec.

Two Harbors 21-26-47 Carlton 18-25-43

Two Harbors - Kate Thomasen 1, Jada Larson 10, Morgan Beardsley 8, Elise Poe-Johnson 3, Tori Bott 21, Emily Olson 4. Totals 14 17-23 47.

3-point goals - Larson 2.

Carlton - Kaylee Asleson 17, Brynne Mickle 9, Alaina Bennett 6, Elizabeth Hey 2, Sam Matarelli 5, Jordan Hey 4. Totals 15 6-9 43.

3-point goals - Aleson 5, Mickle, Matarolli.

South Ridge 35-25-60 Cromwell-Wright 44-43-87

South Ridge - Jillian Sajdak 10, Courtney Sajdak 4, Lexi Bergum 6, Raina Schneider 4, Elle Ridge 9, Adella Olesiak 15, Celia Olesiak 12. Totals 24 8-11 60.

3-point goals - A. Olesiak, C. Olesiak 3.

Cromwell-Wright - Taya Hakamaki 31, Emmalee Hoover 3, Amanda Hakamaki 5, Shaily Hakamaki 20, Natalee Hakamaki 4, Liz Risacher 6, Andrea Pocernich 14, Sascha Korpela 1, Amber Collman 2, Jordan Jokinen 1. Totals 31 13-22 87.

3-point goals - T. Hakamaki 2, Hoover, A. Hakamaki, Risacher 2, Pocernich 4.

Cromwell-Wright 44-24-68 McGregor 12-7-19

Cromwell-Wright - Taya Hakamaki 29, Emmalee Hoover 2, Amanda Hakamaki 2, Shaily Hakamaki 13, Josie Jokinen 2, Natalee Hakamaki 4, Elizabeth Risacher 8, Andrea Pocernich 3, Amber Collman 3, Lacie Zoeller 2. Totals 28 6-9 68.

3-point goals - T. Hakamaki 2, S. Hakamaki, Risacher 2, Pocernich.

McGregor - Jordan Paquette 6, Jayden Biros 2, Shinaana Secody 5, Andrea Bohn 6. Totals 8 3-4 19.

3-point goals - None.

Int'l Falls 16-7-23 Esko 31-29-60

International Falls - Holly Wold 3, Izzy Valenzuela 2, Maddie Lowe 4, Grace Gilbert 8, Chloe Sullivan 2, Hannah Mark 2, Taylor Busch 2. Totals 9 2-7 23.

3-point goals - Gilbert 2, Wold.

Esko - Mallory Sunnarborg 2, Sydney Hanson 14, Macy Sunnarborg 8, Sarah Wagemaker 3, Kaitlyn Bergerson 7, Kaitlyn Adkins 5, Bridget Yellin 21. Totals 24 5-9 60.

3-point goals - Hanson 4, Sunnarborg, Wagemaker, Adkins.

Cloquet 15-21-36 Hibbing 36-28-64

Cloquet - Kate Owens 2, Kendra Kelley 2, Maddie Young 8, Alexa Snesrud 6, Vanna Kelley 9, Allie Wojtysiak 4, Phoebe Bieri 5. Totals 16 3-9 36.

3-point goal - V. Kelley.

Hibbing - Jacie Clusiau 3, Lizzy Tuomi 3, McKenzie Maki 10, Haley Hawkinson 12, Eve Turner 5, Kourtney Manning 10, Abbey McDonald 19, Madison Lampton 2. Totals 27 8-10 64.

3-point goals - Turner, McDonald.

Cook County 13-19-32 Esko 35-35-70

Cook County - Alyssa Spry 2, Emma Gesch 2, Abbie Crawford 17, Morgan Starkey 2, Ariana Poyirier 8, Rhonnie Poyirier 1. Totals 12 4-5 32.

3-point goals - Crawford 4, Poyirier.

Esko - Annika Wold 4, Aila Gabel 7, Mallory Sunnarborg 6, Jayden Karppinen 3, Macy Sunnarborg 13, Sarah Wagemaker 6, Kaitlyn Bergerson 6, Kaitlyn Adkins 5, Rachel Antonutti 2, Brenna Stark 4, Bridget Yellin 14. Totals 27 13-17 70.

3-point goals - Gabel, Karppinen, Adkins.

Duluth Denfeld 16-29-45 South Ridge 24-37-61

Duluth Denfeld - Stephanie Ferguson 4, Zoe Nonnemacher 6, Gianna Torres 2, Jordin Kovach 2, Lexi Lowinski 2, Alysha Volkenant 4, Selah Reinertsen 6, Elizabeth Emmel 13, Talkie Boheim 6. Totals 18 0-5 45.

3-point goals - Reinertsen 2, Emmel.

South Ridge - Jillian Sajdak 4, Courteney Sajdak 2, Lexi Bergum 2, Raina Schneider 3, Alana Young 6, Elle Ridge 5, Adella Olesiak 7, Celia Olesiak 32. Totals 18 13-24 61.

3-point goals - C. Olesiak 4.

Moose Lake-WR 32-32-64 Duluth Marshall 47-46-93

Moose Lake-Willow River - Charis Blacklock 24, Elliana Schaumburg 8, Dallis Kukuk 8, Natalie Mikrot 7, Monica Mikrot 6, Ella Rhoades 6, Meghan Granquist 3, Maci Kukuk 2. Totals 26 9-11 64.

3-point goals - D. Kukuk 2, N. Mikrot.

Duluth Marshall - Gianna Kneepkens 34, Grace Kirk 31, Danielle Weber 14, Merlea Mrozik 10, Baamlak Haugen 2. Totals 36 15-22 93.

3-point goals - Kneepkens 2, Kirk 2, Mrozik 2.

Pillager 60, Barnum 43

COLLEGE WOMEN'S BASKETBALL

Rainy River 131, FDLTCC 38

BOYS HOCKEY

Moose Lake 1-1-0-2 Becker/BL 0-1-0-1

First period - 1. MLA, Tommy Kliniski (Paxton Vogel), 1:24.

Second period - 2. BBL, Tyler Schmitt (Tucker Rhodes), 1:13; 3. MLA, Vern Anderson III (Adam Olson), 2:07.

Third period - No scoring.

SW Christian 1-1-2-4 Moose Lake Area 0-0-0-0

First period - 1. Nic Gustafson (Owen Sommerness), 0:46 (pp).

Second period - 2. Jake Holmstrom (Brody Hardacre), 12:16 (sh).

Third period - 3. Ryan Odefey (Hardacre), 1:44 (pp); 4. Cullen O'Connell (Jeremiah Konkel), 3:03 (pp).

Saves - Lukas Haugen, SWC, 21; Danny Whited, MLA, 29.

Grand Rapids 0-0-0-0 CEC 1-2-3-6

First period - 1. CEC, Gavin Rasmussen (Jon Baker, Landon Langenbrunner), 1:06.

Second period - 2. CEC< Kade Bender (Rasmussen, Cade Anderson), 4:43 (sh); 3. CEC, Cole Ketola, (L. Langenbrunner, Sam Olson), 12:42 (pp).

Third period - 4. CEC, L. Langebrunner (Christian Galatz, Mason Langenbrunner), 4:49; 5. CEC, Andy Acers (Ketola, Jake Huhta), 5:46; 6. CEC, Rasmussen (M. Lngenbrunner, Bender), 8:57.

Saves - Carter Clafton, GR, 30; Owen Carlson, CEC, 22.

Pine City Area 2-3-2-7 Moose Lake Area 0-0-0-0

First period - 1. George Miller (Jordan Stich, Dusty Bergstrom), 9:08; 2. Tryston West (Jared Carpenter, Joey Mikyska), 12:08.

Second period - 3. Mikyska, 10:34; 4. Miller (Bergstrom), 12:40; 5. West (Bergstrom), 13:01.

Third period - 6. West (Bergstrom), 1:42; 7. Dereck Trierweiler (Seth Linnell, Howie Hodena), 11:55.

Saves - Alex Laven, PC, 15; Danny Whited, ML, 16; Henry Dammer, ML, 8.

GIRLS HOCKEY

CEC 1-2-1-4 Duluth Marshall 0-2-3-5

First period - 1. CEC, Kiana Bender (Taylor Nelson, Dea DeLeon), 0:31.

Second period - 2. CEC, Nelson (Bender, DeLeon), 1:33; 3. DM, Emily Lemker (Victoria Thorson, Maren Friday), 2:39 (pp); 4. CEC, Bender (DeLeon, Tenley Stewart), 9:57 (pp); 5. DM, Caitlin Breen (Friday), 16:51.

Third period - 6. CEC, Nelson (Jenna Zdebski, Bender), 2:50; 7. DM, Ashlee Siegle (Lillian Johnson), 6:35; 8. DM, Johnson (Lili Aamodt, Isabelle Stauber), 13:20; 9. DM, Meredith Boettcher (O. Boettcher, Lemker), 13:56.

Saves - Elise Lund, CEC, 22; Charlesa Prior, DM, 18.

CEC 0-0-0-0 Camb.-Isanti 1-0-0-1

First period - 1. Madelyn Skelton (Rilee Winters), 13:42 (sh).

Second period - No scoring.

Third period - No scoring.

Saves - Lauren Maslowski, CEC, 29; Meghan Gibb, CI, 38.

CEC 0-0-0-1-1 Hibbing-Chis. 0-0-0-0-0

First period - No scoring.

Second period - No scoring.

Third period - No scoring.

Overtime - 1. Dea DeLeon (Taylor Nelson), 5:49.

Saves - Elise Lund, CEC, 23; Abby Edstrom, HC, 24.

JUNIOR HOCKEY

MN Wilderness 5, Minot 4

Minot 6, MN Wilderness 3

NORDIC SKIING

Cook County Classic At Pincushion Mountain Boys Teams

1. Ely, 387; 2. Duluth Marshall 356 (won tiebreaker); 3. CEC, 356; 4. Duluth East, 344; 5. Mesabi East, 334; 6. Duluth Denfeld, 275; 7. Two Harbors-Cook County, 62.

Individuals Classic

1. Jasper Johnson, E, 17:54.3; 2. Declan Hutchinson, DM, 18:39.8; 3. Benjamin Bauer, CEC, 18:49.2; 4. Kjetil Midtun, E, 19:08.7; 5. Nate Nettifee, E, 19:14.3; 12. A.J. Maijala, CEC 19:42.2; 15. Josh Sanders, CEC, 19:58.8; 18. Spencer Hoeffling, CEC, 20:16.6.

Girls Teams

1. Duluth East, 384; 2. Ely, 355; 3. Mesabi East, 353; 4. Duluth Marshall, 343; CEC, 303; Two Harbors-Cook County 259; 7. Duluth Denfeld 242; 8. Proctor-Hermantown, 182.

Individuals Classic

1. Gretchen Haggenmiller, DE, 20:34.8; 2. Clara Kramer, DE, 21:34.8; 3. Megan Bettendorf, PH, 21:37.4; 4. Anna Greenlee, ME, 22:26.7; 5. Lily Brown, DE, 22:29.2; 22. Brita Mowers, CEC, 24:47.2; 24. Harmony Tracy, CEC, 25:10.7; 28. Andrea Hille, CEC, 25:35.4; 30. Elsa Mowers, CEC, 26:20.4

Korkki Invitational At Korkki Nordic Center Boys Teams

1. Ely, 380; 2. CEC, 355 3. Duluth Marshall, 351; 4. Mesabi East, 340; 5. Duluth East, 329; 6. Grand Rapids, 304; 7. Duluth Denfeld, 221.

Individuals Classic

1. Jasper Johnson, E, 18:38; 2. Declan Hutchinson, DM, 19:00.5; 3. Benjamin Bauer, CEC, 19:23; 4. Seth Kemp, DE, 19:52.5; 5. Reidd Lesar, ME, 20:03.3; 12. A.J. Maijala, CEC 20:25.5; 16. Josh Sanders, CEC, 20:48.4; 18. Spencer Hoeffling, CEC, 21:04.1.

Girls Teams

1. Duluth East, 387; 2. Ely, 359; 3. Grand Rapids, 348; 4. Proctor-Hermantown, 324; 5. Duluth Marshall, 322; 6. Duluth Denfeld, 297; 7. CEC, 279; 8. Mesabi East, 259; 9. Two Harbors-Cook County 240.

Individuals Classic

1. Gretchen Haggenmiller, DE, 21:23.2; 2. Clara Kramer, DE, 21:56; 3. Annika Viren, GR, 21:58.8; 4. Megan Bettendorf, PH, 22:15.1; 5. Elsa Viren, GR, 22:20.2; 22. Hannah Zuck, CEC, 24:59.8; 27. Harmony Tracy, CEC, 25:16.4; 38. Elsa Mowers, CEC, 26:17.5; 46. Charlotte Ripp, CEC, 27:35.7.