Duluth Denfeld completed one of the biggest turnarounds in Northland boys soccer history Thursday night, defeating top-seeded Cloquet-Esko-Carlton 1-0 in a Section 7A quarterfinal just 16 days after getting routed 11-0 by the Lumberjacks.

Owen Wilcox broke a scoreless deadlock in the 73rd minute on an assist from Simon Davidson to send the eighth-seeded Hunters (8-4-1) to a semifinal matchup at Grand Rapids next Tuesday. CEC finished the season 12-1.

Fifth-seeded Grand Rapids edged Legacy Christian Academy 2-1 in its quarterfinal.

GIRLS SOCCER

Duluth Marshall 5, Duluth Denfeld 0

Newsletter signup for email alerts

Maren Friday scored two goals to give her 24 this season as the host Hilltoppers won their 7A quarterfinal.

Baamlak Haugen totaled four assists for second-seeded Marshall (12-1), which advanced to a semifinal matchup against St. Francis on Tuesday. The Saints eliminated Grand Rapids 2-0.

Cloquet-Carlton 6, Hermantown 1

Jillian McCullough scored three times in the host Lumberjacks’ five-goal second half as the top seeds broke a 1-1 tie in the 7A quarterfinal.

Alexa Snesrud also had three goals for the Lumberjacks (11-1-1), who will hots Zimmerman in Tuesday’s semifinals.

Zimmerman 3, Esko 2

Bella Felegy’s 75th-minute goal ended the visiting Eskomos’ season in a 7A quarterfinal.

CROSS COUNTRY

East runs to pair of seconds

Simon Long and Anna-Britta Helmer paved the way as Duluth East raced to a pair of second-place finishes at the Section 7AA boys and girls championships Thursday at Princeton (Minnesota) Golf Course.

Normally, a runner-up finish would advance an entire team to the state cross country meet in Northfield, Minnesota, but not this year as there will be no state tournaments due to COVID-19. The Greyhounds, instead, will settle for capping their year in style, with their best section finish since qualifying both their teams with runner-up finishes in 2015.

Forest Lake junior Daniel Vanacker won the boys race, covering 5,000 meters in 16 minutes, 5.7 seconds, but it wasn’t enough as the Rangers’ dominating four-year run came to an end as they finished third in the team standings behind Andover and East.

Long, a sophomore, edged classmate Oliver Miatke at the line as they finished sixth and seventh, respectively, in 16:34.4 and 16:34.6. Duluth Denfeld senior Isaac Fink (ninth in 16:43.5) and Grand Rapids senior Sam Stertz (10th, 16:48.6) also cracked the top 10.

Forest Lake eighth-grader Norah Hushagen won the girls race in 18:07.5 but the Rangers’ had a 10-year streak snapped, finishing third behind Andover and East.

Helmer, an eighth-grader, was ninth in 19:52.3, with Greyhounds’ senior Crystal Kaczmarczyk a spot back in 19:58.0.

“It would have been fun to go to state, but we’ve got young teams, so hopefully next year,” East coach Dave Wicker said.

FOOTBALL

Two Harbors 20, Virginia 12

Eli Schlangen ran for 225 yards and two touchdowns and passed for a third to lead the Agates to the Northeast White District win at home.

Jack Toman ran in both TDs for the Blue Devils.

Virginia 0-6-0-6—12

Two Harbors 0-0-8-12—20

V — Jack Toman 3 run (pass failed)

TH — Eli Schlangen 20 run (Schlangen run)

TH — Jake Marxhausen 15 pass from Schlangen (run failed)

V — Toman 10 run (run failed)

TH — Schlangen 46 run (kick failed)

Mesabi East 12, International Falls 6

Logan Schroeder’s second-quarter touchdown run and a second-half shutout led the visiting Giants to record the Northeast White District win.

Gavin Skelton opened the scoring with a 33-yard run in the first quarter.

The Broncos’ lone score came on Ben Glowack’s 24-yard run.

Mesabi East 6-6-0-0—12

International Falls 0-6-0-0—6

ME — Gavin Skelton 33 run (pass failed)

IF — Ben Glowack 24 run (run failed)

ME — Logan Schroeder 2 run (pass failed)

Cromwell-Wright 44, McGregor 14

Jaeger Goranson ran for three touchdowns and passed to Zevvus Smith for another as the Cardinals cruised to the District 9 White road win.

Goranson also passed for a pair of two-point conversions and ran for one to help Cromwell-Wright improve to 2-0.

Cromwell-Wright Area 15-15-8-6—44

McGregor 0-8-0-6—14

CWA — Zevvus Smith 15 pass from Jaeger Goranson (Dany Butera kick)

WA — Goranson 1 run (Emmett Clark pass from Goranson)

M — Joey Glunz 1 run (Drew Dean run)

CWA — Ethan Shelton 2 run (Goranson run)

CWA — Goranson 3 run (Butera kick)

CWA — Smith 1 run (Smith pass from Goranson)

CWA — Goranson 3 run (kick failed)

M — Ethan Bohn 75 pass from Glunz (run failed)

South Ridge 44, NE Range 0

Connor Bushbaum rushed for 219 yards on 18 carries and scored three times on the ground to lead the Panthers to the District 9 Blue win Wednesday in Babbitt.

Bushbaum also returned an interception for a score and South Ridge’s defense limited Northeast Range to 61 total yards.

South Ridge 14-0-24-6—44

NE Range 0-0-0-0—0

SR — Connor Bushbaum 63 run (Weston Stroschein run)

SR — Bushbaum 34 run (run failed)

SR — Bushbaum interception return (Zach Wells run)

SR — A. Bennett 3 run (T. Anderson run)

SR — Bushbaum 41 run (pass good)

SR — Trevor Miller 19 run (run good)