BOYS BASKETBALL



Ashland 37-24—61
Duluth Denfeld 54-46—100

Ashland — Kevon Powell 24, Jackson Bonneville 7, Cory Carlson 9, Jeremiah Larson 2, Kyle Sapper 8, Alex Lindenberg 9, Preston Zak 2.

3-point goals — Powell, Lindenberg 3.

Duluth Denfeld — William Woodfork 4, Armon Freeman 33, Josh Reinertsen 35, Zach Klimek 3, Carter Kilroy 6, Dane Dzuck 3, Nino Franklin 14, Skyler Fossum 2.

3-points goals — Reinertsen 7, Klimek, Kilroy 2.

Cherry 37-27—64
International Falls 20-31—51

Cherry — Matthew Welch 11, Isaac Asuma 21, Gavin Constantine 8, Iziac Martin 2, Zachary Carpenter 10, Mason Perkovich 12. Totals 28 5-10 64.

3-point goals — Welch, Constantine 2.

International Falls — Jace Hallin 24, Bryant Koenig 4, Riley Larson 8, Jesse Forsythe 2, Cullen Rein 10, Jett Tomczak 3. Totals 20 3-10 51.

3-point goals — Hallin 4, Rein 2, Tomczak.

Esko 25-44—69
Hermantown 35-44—79

Esko — Eli Blue 12, Braden Gabec 2, Cade Berger 2, Payton Wefel 30, Riley Fischer 23. Totals 22 9-10 69.

3-point goals — Wefel 5.

Hermantown — Sam Mesedahl 11, Peter Soumis 35, Kevin Thomas 4, Steven Kragseth 3, Kaden Kucza 22, Dalton Everett 2. Totals 20 12-15 79.

3-point goals — Soumis 5, Kragseth, Kucza 3.

Forest Lake 27-24—51
Duluth East 26-31—57

Forest Lake — Owen Berg 14, Nick Bartlett 5, Eric Peterson 13, Austin Traylor 4, Brady Mettel 4, Harrison Taylor 5, Jordan Boysen 6. Totals 18 8-11 51.

3-point goals — Berg 3, Bartlett, Peterson 2, Mettel.

Duluth East — Zaa Buffalo 3, Giovani Saldivar 13, Will Van Scoy 5, Noah Winesett 8, Mattie Thompson 16, Noah Paulson 12. Totals 24 4-7 57.

3-point goals — Saldivar 4, Van Scoy.

Grand Rapids 39-47—86
Proctor 18-9—27

Grand Rapids — Trent Johnson 6, Nate Roberts 3, Jacob Johnson 4, Dawson Persons 3, Easton Fothergill 5, Brady Bachmann 5, John Sutherland 28, Ty Pederson 10, David Ellies 12, Derek Erdman 5, Trey Winkels 3. Totals 34 9-14 86.

3-point goals — Roberts, Persons, Fothergill, Bachmann, Sutherland, Ellies 2, Erdman, Winkels.

Proctor — Sage Henderson 1, Keegan Dinh 3, Evan Checkalski 6, Dylan Hom 8, Dom Jauhola 4, Nick Jauhola 2, James Pioro 3. Totals 9 5-7 27.

3-point goals — Dinh, Checkalski 2, Pioro.

GIRLS BASKETBALL



Chisholm 23-20-3—46
Greenway 26-17-6—49

Chisholm — Katie Pearson 7, Sofie Anderson 11, Hannah Kne 12, Jordan Temple 8, Tresa Baumgard 8. Totals 9-12 46.

3-point goals — Anderson 2, Kne 2, Temple.

Greenway — Kennedy Hanson 6, Baylie Jo Norris 12, Klara Finke 2, Taylor Hocking 2, Nicholle Ramirez 6, Morgan Walsh 4, Chloe Hanson 4, Jadin Saville 12. Totals 11-28 49.

3-point goals — Hanson 2, Norris 2.

Duluth East 22-18—40
Hibbing 21-29—50

Duluth East — Rylee Stevens 6, Ashlynne Guenthei 6, Macy Hermanson 6, Emma Horyza 2, Rachel Hagen 16, Shay Callaway 4. Totals 12 13-14 40.

3-point goals — Stevens 2, Hermanson.

Hibbing — Fanci Williams 6, Jacie Clusiau 14, Haley Hawkinson 13, Kourtney Manning 17. Totals 15 12-18 50.

3-point goals — Clusiau 4, Manning 3, Hawkinson.

Duluth Marshall 42-47—89
St. Anthony 30-31—61

Duluth Marshall — Grace Kirk 36, Ada Skafte 3, Gianna Kneepkens 34, Merlea Mrozik 10, Laila Monroe 6.

St. Anthony — Olivia Grosz 8, Emilie Nogosek 6, Natalie Zielsdorf 6, Kamryn Wiese 10, Anica Thomas 15, Meghan Przybilla 5, Jessica Goldsmith 2, Samantha Sibbet 9.

Ely 15-29—44
North Woods 15-14—29

Ely — Erika Mattson 12, Grace LaTourell 11, Sarah Visser 4, Madeline Perry 15, Winter Sainio 2. Totals 15 14-27 44.

3-point goals — None.

North Woods — Coley Olson 5, Hannah Kinsey 4, Kennedy Wardas 4, Brynn Simpson 6, Madison Spears 2, Sasha Strong 8. Totals 11 4-14 29.

3-point goals — Strong 2, Olson.

Esko 15-24—39
Hermantown 30-23—53

Esko — Jayden Karppinen 3, Aila Gabel 2, Avery Kuklinski 1, Brenna Stark 11, Kristy DeMuth 22. Totals 13 9-18 39.

3-point goals — Brenna Stark, Kristy DeMuth 3.

Hermantown — Ava Asgaard 4, Brita Birkeland 9, Kora Parkinson 4, Maiah Christianson 7, Bryton Kukowski 20, Elly Schmitz 9. Totals 18 13-18 53.

3-point goals — Brita Birkeland 2, Maiah Christianson, Bryton Kukowski.

Moose Lake-WR 23-27—50
Barnum 34-25—59

Moose Lake-Willow River — Natalie Mikrot 15, Maci Kukuk 6, Alivia Mallory 5, Kelli Granquist 2, Monica Mikrot 3 , Ella Rhoades 12, Emily Bohnsack 7.

3-point goals — N. Mikrot 3, Kukuk, M. Mikrot, Bohnsack.

Barnum — Makenzee Schleret 22, Rayna Klejeski 5, Gracie Nelson 12, Anessa Davis 8, Allison Marine 10, Madisen Warnygora 2.

3-point goals — Schleret, Davis, Nelson.

South Ridge 19-31—50
Two Harbors 15-24—39

South Ridge — Rylee Young 2, Svea Snickers 14, Lexi Bergum 7, Alana Young 9, Raina Schnieder 4, Adella Olesiak 14. Totals 16 14-26 50.

3-point goals — Snickers, A. Young 2, Olesiak.

Two Harbors — Laura Erickson 16, Morgan Beardsley 6, Elise Poe-Johnson 4, Shayla Marxen 2, Isabel Schottenbauer 2, Tricia Osbakken 9. Totals 16 3-5 39.

3-point goals — Erickson 4.



Northwestern 55, Chetek 27

BOYS HOCKEY



Duluth Marshall 0-0-0—0
Duluth Denfeld 1-4-2—7

First period — 1. Joe Udd (Kade Shea, Griffin Lehet), 15:03.

Second period — 2. Shea (Udd, Griffin Lehet), 2:03 (pp); 3. Connor McClure (Nate Larson, Simon Davidson), 5:04; 4. Connor McClure (Davidson, Cooper McClure), 7:46; 5. Lehet (Shea), 9:00.

Third period — 6. Davidson (Caden Kuusisto, Jace Anderson), 7:09 (sh); 7. Shea (Lehet, Larson), 8:04.

Saves — Sam Anderson, DM, 32; Shawn Easty, DD, 25.

Ely 0-1-1—2
Mora/Milaca 2-3-3—8

First period — 1. MM, Garrett Smith (Nate Burski) 13:39 (pp); 2. MM, Logan Peterson (Jack Kritzeck, Parker Mitchell 16:49.

Second period — 3. MM, Mitchell (Carter Ashworth, Kolton Brodal) 0:16; 4. MM, Burski (Mitchell) 0:31; 5. MM, Kritzeck (Mitchell, Peterson) 8:46; 6. E, Wes Sandy (Luke Olson) 13:08 (pp).

Third period — 7. MM, Kritzeck 3:18; 8. E, Jimmy Zupancich (Dalton Schreffler) 4:01 (pp); 9. MM, Mitchell (Tucker Fore, Kritzeck) 6:14; 10. MM, Brodal 7:30.

Saves — Ben Cavalier, E, 33; Presley Patrin, MM, 11.

Greenway 0-0-3—3
Virginia/MIB 1-0-1—2

First period — 1. VMIB, Braden Tiedeman (Brennan Peterson, Dillon Drake), 11:02.

Second period — No scoring.

Third period — 2. G, Mitchell Vekich (Ben Troumbly, Brock Trboyevich), 3:11 (pp); 3. G, Christian Miller (Troumbly), 8:29; 4. G, Micah Gernander (Miller), 12:00; 5. VMIB, Tom Nemanich (Peterson, Ryan Scherf), 14:12 (pp).

Saves — Logan Wright, G, 15; Tristan Pikula, VMIB, 41.

Hermantown 1-1-0—2
Grand Rapids 1-2-1—4

First period — 1. H, Zach Kilen (Joey Pierce), 0:22; 2. GR, Hunter Bischoff (Wade Brouse, Jacob Ahcan), 12:04.

Second period — 3. GR, Jack Peart, 5:28; 4. H, Pierce (Cole Antcliff), 14:12; 5. GR, Hayden Demars (John Bonner, Easton Young), 16:48.

Third period — 6. GR, Bonner (Young, Peart), 11:03.

Saves — Jacob Backstrom, H, 19; Carter Clafton, GR, 34.

Lake of the Woods 1-0-1—2
International Falls 5-0-1—6

First period — 1. IF, Justin Besch (Brady Wicklund, Travis Kalar), 7:24; 2. IF, Wicklund (Besch, Bradyn Dremmel), 9:59; 3. IF, Besch (Dremmel, Wicklund), 11:57; 4. IF, Ben Skifstad (Parker Sivonen, Mitchell Nemec), 13:05; 5. LOW, Blake Ferris, 15:12 (pp); 6. IF, Jackson Schulz, 15:29.

Second period — No scoring.

Third period — 7. IF, Besch (Dremmel, Kian Gonzales), 0:24; 8. LOW, Ferris, 13:25.

Saves — Riley Stromlund, LOW, 29; Mitchell Nemec, IF, 21.

North Shore 0-0-0—0
Eveleth-Gilbert Area 0-3-2—5

First period — No scoring.

Second period — 1. Cole Meyer (Bryce Kopp, Elliot Van Orsdel), 6:10; 2. Brandon Lind (Tommy Schlotec), 8:23; 3. Van Orsdel (Kopp), 14:22.

Third period — 4. Van Orsdel (Hunter Levander), 4:03; 5. Lind (Schlotec, Cooper Mattson), 12:36.

Saves — Connor Sullivan, NS, 42; Noah Shuck, EGA, 17.

Pine City Area 2-5-3—10
Proctor 1-0-0—1

First period — 1. PCA, Seth Linnell (George Miller, Dusty Bergstrom), 6:17; 2. Proc, Ben Harnell (Dylan Haala), 7:05; 3. PCA, Gabe Westbrook, 8:47.

Second period — 4. PCA, Westbrook (Linnell, Parker Sell), 0:12; 5. PCA, Sell (Kody Schuno), 3:13; 6. PCA, Sell, 5:11; 7. PCA, Bergstrom (Miller), 8:02; 8. PCA, Miller (Justin Gamec), 13:03.

Third period — 9. PCA, Aidan Welch (Sam Stepak), 9:45; 10. PCA, Howie Hodena, 11:18; 11. PCA, Miller (Linnell), 16:19.

Saves — Mason Olson, PCA, 18; Sam Johnson, Proc, 24.

BOYS SWIMMING



Mesabi East 100, Chisholm 66

200 medley relay — ME (Logan Schroeder, Jamie Hill, Isak Schroeder, Ian Gornik) 1:55.03; 200 freestyle — Carter Steele, ME, 2:10.08; 200 individual medley — Logan Schroeder, ME, 2:28.66; 50 freestyle — Bay Yukich, C, 23.68; 1-meter diving — Michael Solberg, ME, 110.60; 100 butterfly — Zach Quirk, C, 1:04.19; 100 freestyle — Bay Yukich, C, 51.69; 500 freestyle — Sean Baldonado, M, 5:44.39; 200 freestyle relay — Chisholm (Zach Quirk, Jonah Gierman, Kilen Klimek, Bay Yukich) 1:40.03; 100 backstroke — Sean Baldonado, ME, 1:08.67; 100 breaststroke — Zach Quirk, C, 1:14.33; 400 freestyle relay — Chisholm (Mason Chuk, Nathan Wagensteen, Noah Verant, Carson Howard), 4:45.11.