BOYS BASKETBALL



Chisholm 13-32—45
Greenway 38-32—70

Chisholm — Jude Sundquist 14, Bryce Waner 6, Nate Wessman 3, July Abernathy 5, Shane Zancauske 3, Sean Fleming 2, Noah Sundquist 2, Daniel Rusten 4, John Mitchell 6. Totals 19 5-7 45.

Newsletter signup for email alerts

3-point goals — Wessman, Zancauske.

Greenway — Westin Smith 6, Grant Hansen 16, Gabe Gould 3, Gordon Skaar 13, Riley Oviatt 2, J.J. Hall 11, Dylan DeChampeau 15, Mathias MacKnight 4. Totals 27 6-8 70.

3-point goals — Smith 2, Hansen, Gould, Skaar 3, DeChampeau 3.

Cloquet 25-28—53
Grand Rapids 41-32—73

Cloquet — Tyler Issendorf 3, Adam Schneider 19, Kade Clemens 3, Alec Turnbull 10, Dylan Heehn 9, Jack Sorenson 3, Nathan Blatchford 4, Caleb Hansen 2. Totals 17 14-19 53.

3-point goals — Clemens, Turnbull, Heehn 2, Sorenson.

Grand Rapids — Trent Johnson 8, Jacob Johnson 3, Dawson Persons 8, Easton Fothergill 3, Brady Bachmann 2, Austin Hanson 2, John Sutherland 32, David Ellies 10, Ty Pederson 2, Trey Winkels 3. Totals 28 7-11 73.

3-point goals — T. Johnson 2, Persons, Fothergill, Sutherland 3, Ellies 2, Winkels.

Cook County 24-24—48
Silver Bay 40-30—70

Cook County — Austin Lincoln 5, Pete Sutton 21, Jordan Porter 17, Paul Dorr 2, Adam Dorr 3. Totals 18 4-8 48.

3-point goals — Lincoln, Sutton 3, Porter 3, A. Dorr 2.

Silver Bay — Caleb Krech 4, Mason Ollman 40, Coby Olson 2, Riley Tiboni 18, Manor Ollman 2, Chris Meeks 2, Tanner Halvorson 2. Totals 29 8-10 70.

3-point goals — Mason Ollman 2, Tiboni 2.

Duluth Denfeld 31-39-8—78
Duluth Marshall 24-46-6—76

Duluth Denfeld — William Woodfork 2, Armon Freeman 28, Josh Reinertsen 25, Zach Klimek 5, Carter Kilroy 5, Dane Dzuck 8, Nino Franklin 5.

3-point goals — Reinertsen 3, Klimek, Kilroy.

Duluth Marshall — Mason Boos 10, Osi Igwe 8, Sam Lohn 30, Oscar Timm 6, Santiago Gomez 2, Matt Erickson 15, Jasper Timm 5.

Duluth Marshall — Lohn 4, Erickson 5.

Eau Claire North 42-36—78
Superior 34-35—69

Eau Claire North — Chad Kron 15, Ashton Kallstrom 25, Dalton Banks 14, Henry Wilkinson 4, George Wilkinson 3, Jarrett Loe 4, Eli Persons 3. Totals 32 6-13 78.

3-point goals — Kallstrom 4, Kron 2, G. Wilkinson, Persons.

Superior — Joey Barker 26, Lars Olson 17, Kaden Kimmes 13, Draden Jensen 9, Johnny Rhodes 4. Totals 28 9-10 69.

3-point goals — Barker 3, Jensen.

Esko 32-37—69
Proctor 19-33—52

Esko — Eli Blue 6, Jonah Randa 10, James LeGarde 22, Braden Gabel 1, Payton Wefel 21, Riley Fischer 9. Totals 21 19-24 69.

3-point goals — Blue, Randa 2, LeGarde 2, Wefel 3.

Proctor — Keegan Dinh 10, Evan Checkalski 8, Dylan Hom 22, Dom Jauhola 4, Cole Johnson 2, Nick Jauhola 6. Totals 21 7-14 52.

3-point goals — Checkalski 2, Hom.

Fond du Lac 36-49—85
Minn. Transitions 29-40—69

Fond du Lac Ojibwe — Jordan Brown 21, Jesus Delapaz 10, Connor Barney 29, Devin Porter 4, Jalen Paulson 9, Rolo Defoe 12. Totals 37 1-4 85.

3-point goals — Brown 7, Delapaz 2, Paulson.

Minnesota Transitions — Jaquar Robertson 5, Ceveto Jones 2, Lashone Patterson 22, Iinday Brown 21, Malachi Whitson 12, Robert Knights 3, Anthony Key 4. Totals 31 2-8 69.

3-point goals — Robertson, Patterson 2, Brown, Knights.

Harbor City 4-8—12
Cherry 56-19—75

Harbor City International — Simon Olson 2, Cyrus Sparhawk 2, Rayshan Pannell 6, Grant Mielke 2. Totals 0-3 12.

Cherry — Isaac Asuma 10, Gavin Constantine 8, Sam Serna 6, Iziac Martin 12, Zach Carpenter 4, Nick Serna 14, Tom Mancini 1, Bobby Mancini 4, Beau Barry 3, Kaleb Rinerson 2, Mason Perkovich 11. Totals 6-14 75.

3-point goals — Asuma 2, N.Serna 2, Constantine.

Hermantown 32-41—73
Bemidji 23-41—64

Hermantown — Peter Soumis 25, Kaden Kucza 21, Kevin Thomas 14, Sam Mesedahl 9, Dalton Everett 2, Steven Kragseth 2.

Bemidji — B. Hess 16, Jensen 16, Q. Wilson 13, S. Hess 7, Snell 5, Luksik 3, Arel 2, Williams 2.

International Falls 41-20—61
North Woods 42-48—90

International Falls — Jace Hallin 7, Bryant Koenig 5, Riley Larson 18, Jesse Forsythe 1, Cullen Rein 10, Jett Tomczak 20. Totals 26 5-10 61.

North Woods — Darius Goggleye 24, Jared Chiabotti 8, T.J. Chiabotti 26, Brendan Chiabotti 2, Levi Byram 6, Trevor Morrison 24. Totals 40 9-12 90.

3-point goal — T.J. Chiabotti.

Lakeview Christian 23-8—31
Ely 58-35—93

Lakeview Christian Academy — Lance Puffer 14, Anders Easty 6, Jack Safstrom 4, Andrew Wright 7. Totals 11 7-14 31.

3-point goals — Puffer, Wright.

Ely — Riley Bishop 3, Joey Bianco 7, Brock Latourell 6, Eric Omerza 17, Mason Davis 2, Emmett Faltesek 15, Dylan Fenske 36, Caleb Janeksela 1, Will Davies 6. Totals 44 1-2 93.

3-point goals — Bishop, Bianco, Faltesek, Omerza .

Northwestern 33
Hayward 56

Northwestern — C.J. Thompson 2, Harrison Nelson 2, Jake Brill 8, Andrew Klobucher 2, Nolan Gustafson 7, Jagar Stillson 3, Preston Brilla 1, Carson Nykanen 2, Dayne Evanson 6. Totals 14 2-9 33.

3-point goals — Brill, Gustafson, Stillson.

Hayward — Henry Scmitt 6, Cole Phillips 9, Austin Wessel 12, Tanner Johnson 2, Niizhoo Sullivan 5, Tommy Tiffany 20, Louie Kolkind 2. Totals 21 10-13 56.

3-point goals — Wessel 2, Sullivan, Tiffany.

South Ridge 25-36—61
Mtn. Iron-Buhl 31-37—68

South Ridge — Noah Sertich 6, Mason Lane 9, Nick Larson 4, Jaxson Bennett 5, Ben Wood 12, Austin Josephson 19, Kayden Palmi 6. Totals 28 2-6 61.

3-point goals — Wood 2.

Mountain Iron-Buhl — Nels Parenteau 2, Asher Zubich 43, Mason Clines 1, Jeffrey Kayfes 1, Riley Busch 3, Nikolas Jesch 16, Lukas Mattson 2. Totals 18 20-28 68.

3-point goals — Zubich 7, Busch, Jesch 4.

Virginia 43-31—74
Eveleth Gilbert 25-38—63

Virginia — Nick Peters 9, Dan Squires 1, Jack Toman 7, Jayden Bernard 27, Mason Carlson 21, Kyle Williams 9. Totals 26 18-29 74.

3-point goals — Peters 2, Toman, Carlson.

Eveleth Gilbert — Carter Mavec 23, A.J. Roen 3, Zach Lindseth 4, Carter Flannigan 2, Josh Creer-Oberstar 10, Jake Sickel 11, Will Bittmann 10. Totals 21 14-24 63.

3-point goals — Mavec 6, Roen.

Monday’s Late Results

Nashwauk-Keewatin 104, Littlefork-Big Falls 28

East Central 74, East Central 39

GIRLS BASKETBALL



Bemidji 34-30—64
Hermantown 33-39—72

Bemidji — Emily Wade 16, Ashley Hofstad 6, Katie Alto 16, Jackie Johnson 3, Taylor Wade 7, Lindsey Hildenbrand 11, Beth Bolte 3, Rylie Jones 2. Totals 23 7-9 64.

3-point goals — Alto 4, T. Wade 2, Hildenbrand 2, E. Wade, Johnson, Bolte.

Hermantown — Ava Asgaard 9, Brita Birkeland 17, Maiah Christianson 9, Bryton Kukowski 16, Elly Schmitz 17, Megan Menzel 5. Totals 25 21-23 72.

3-point goal — Christianson.

Cloquet 24-30—54
Duluth East 40-31—71

Cloquet — Cristina Genita 3, Bethany Haus 1, Kate Owens 1, Alexa Snesrud 15, Maddie Young 25, Winnie Benjamin-Hall 6, Caley Kruse 3. Totals 16 10-20 54.

3-point goals — Genita, Young 2.

Duluth East — Ashlynne Guenther 18, Macy Hermanson 19, Emma Horyza 9, Heidi Archibald 2, Rachel Hagen 8, Shay Callaway 15. Totals 22 15-20 71.

3-point goals — Guenther, Hermanson 3.

Cook County 35-39—74
Silver Bay 23-13—36

Cook County — Makenzie Fairbanks 2, Alyssa Spry 4, Abbie Crawford 18, Paisley Smith 8, Katie Beck 9, Wei Lani Likiaska 2, Ariana Poyirier 16, Rhonnie Poyirier 15. Totals 31 6-7 74.

3-point goals — None.

Silver Bay — Danika Thompsoin 10, Corrina Marolt 4, Kaylee Volesky 8, Lily Lewis 12, Hannah Thums 2. Totals 14 2-4 36.

3-point goals — Thompson, Lewis.

Crosby-Ironton 37-40—77
Moose Lake-WR 31-52—83

Crosby-Ironton — Karli Nixon 26, Lily Peterson 21, Jacey Rydberg 8, Haylee Hanson 7, Madison Bordwell 7, Tori Decent 6, Mya Decent 2. Totals 31 13-21 77.

3-point goals — Peterson, T. Decent.

Moose Lake-Willow River — Natalie Mikrot 25, Maci Kukuk 21, Monica Mikrot 11, Alivia Mallory 9, Ella Rhoades 9, Emily Bohnsack 5, Skyla Thomspon 2, Carmen Hoffman 1.Totals 27 22-30 83.

3-point goals — Kukuk 3, M. Mikrot 2, N. Mikrot, Mallory.

Duluth Denfeld 16-25—41
Two Harbors 30-26—56

Duluth Denfeld — Stephanie Ferguson 4, Zoe Nonnemacher 16, Jordin Kovach 2, Lexi Lowinski 1, Brooklynn Line 3, Selah Reinertsen 2, Elizabeth Emmel 3, Tallie Boheim 10. Totals 16 6-13 41.

3-point goals — Nonnemacher 3.

Two Harbors — Kate Thomasen 11, Jada Larson 9, Laura Erickson 6, Morgan Beardsley 6, Elise Poe-Johnson 12, Tricia Osbakken 12. Totals 24 5-12 56.

3-point goals — Larson, Erickson 2.

Eau Claire North 17-33— 50
Superior 31-38— 69

Eau Claire North — Evie Dreger 13, Nadia Horn 5, Amber Adams 4, Reanna Hutchinson 6, Addison Bohman 14, Brya Smith, Alyssa Polus 7. Totals 19 8-15 50.

3-point goals — Bohman 4, Polus 3.

Superior — Lily Gidley 4, Niya Wilson 10, Savannah Leopold 19, Kaileigh Miller 12, Izzy Swanson 3, Julia Roe 6, Emma Raye 15. Totals 21 22-33 69.

3-point goals — Leopold 2, Roe 2.

Northeast Range 16-11—27
Chisholm 28-28—56

Northeast Range — Casey Zachnow 15, Natalie Nelmack 6, Willa Koivisto 4, Jenna Smith 2. Totals 11 3-3 27.

3-point goals — Zachnow 2.

Chisholm — Jordan Temple 18, Sofie Anderson 11, Tresa Baumgard 10, Hannah Kne 7, Katie Pearson 6, Lola Huhta 2, Mya Pessenda 2. Totals 20 11-14 56.

3-point goals — Temple 2, Anderson 2, Kne.

Proctor 28-22—50
Pine City 23-39—62

Proctor — Sam Pogatchnik 19, Liz Frase 17, Sam Parendo 3, Morgan Nylund 7, Katelyn Marunich 2, Hailie Evans 2. Totals 20 9-15 50.

3-point goal — Nylund.

Pine City — Sophie Lahti 14, Alaina Steele 10, Lily Wilson 9, Meredith Kolling 2, Ellie Hasz 24, Ashley Faur 3. Totals 23 7-12 62.

3-point goals — Lahti, Steele 2, Wilson, Hasz 4, Faur.

Monday’s Late Results

Barnum 23-31—54
Crosby-Ironton 35-30—65

Barnum — Rayna Klejski 18, MaKenzee Schleret 7, Gracie Nelson 4, Anessa Davis 13, Madison Warnygora 6, Allison Marine 6.

Crosby-Ironton — Josie Schaefer 3, Mya Decent 8, Haylee Hanson 1, Lily Peterson 22, Karli Nixon 10, Jacey Rydberg 12, Tori Decent 5, Madison Bordwell 4.



Bigfork 47, Nashwauk-Keewatin 39

Onamia 66, McGregor 34

BOYS HOCKEY



Duluth East 1-1-0—2
Superior 0-0-0—0

First period — 1. Brady Gray, 4:34.

Second period — 2. Grant Winkler (William Weinkauf), 9:47.

Third period — No scoring.

Saves — Konrad Kausch, DE, 15; Jamin Durfee, S, 31.

Hermantown 0-1-1—2
Lakeville South 0-0-3—3

First period — No scoring.

Second period — 1. H, Aaron Pionk, 0:41.

Third period — 2. LS, Cade Ahrenholz (Griffin Ludtke), 6:45; 3. LS, Caden Rubischko (Eli Miller), 7:43; 4. LS, Ahrenholz (Reis Calderon, Jack Malinski), 10:20; 5. H, Zach Kilen (Pionk), 16:29.

Saves — Jacob Backstrom, H, 22; Cody Ticen, LS, 32.

Hibbing-Chisholm 0-2-0—2
Virginia/MIB 1-1-1—3

First period — 1. VMIB, Brennan Peterson (Ryan Scherf, Braden Tiedeman), 16:03 (pp).

Second period — 2. HC, Mitchell Ziemba (Ethan Lund, Joe Allison), 7:32; 3. HC, Lund (Ziemba, Allison), 7:45; 4. VMIB, Dillon Drake (Peterson, Scherf), 15:40.

Third period — 5. VMIB, Drake, 15:51.

Saves — Vytek Vozdecky, HC, 15; Ian Kangas, VMIB, 29.

Northern Lakes 0-1-0—1
Proctor 3-1-3—7

First period — 1. P, Kennan Reyelts (Conner Pavlowich), 3:34; 2. P, Reece Ward, 5:28; 3. P, Ward (Ben Harnell, Dylan Haala), 15:58.

Second period — 4. P, Bo Dardis (J.J. Hicks), 5:38; 5. NL, Caiden Kjelstrom (Hunter Nybakken), 11:49.

Third period — 6. P, Harnell (Dardis), 6:59; 7. P, Tanner Olson (Jake Amendola), 10:59; 8. P, Harnell (Ward), 16:20.

Saves — Adler Hoagland, NL, 9; Sam Johnson, P, 35.

Pine City Area 0-0-1—1
Duluth Denfeld 2-2-1—5

First period — 1. DD, Simon Davidson (Kade Shea, Dylan Jouppi), 1:41; 2. DD, Joe Udd (Cooper McClure, Kaden Postal), 9:00 (pp).

Second period — 3. DD, Cooper McClure (Connor McClure, John Bloomquist), 9:00; 4. DD, Griffin Lehet, 10:56 (sh).

Third period — 5. PCA, Gabe Westbrook (Parker Sell, Peyton Smetana), 3:00 (pp); 6. DD, Shea (Lehet, Parker Ray), 13:17 (sh).

Saves — Alex Laven, PCA, 33; Jacob Snyder, D, 26.

Bemidji 0-1-2-0—3
Greenway 2-0-1-1—4

First period — 1. G, Micah Gernander (Ben Troumbly, Jace Nyberg) 10:04; 2. G, Mitchell Vekich (Troumbly, Gernander) 11:27.

Second period — 3. B, Dylan Perreault (Connor Savard, Tate Hammitt) 16:45 (sh).

Third period — 4. Reid Colley (Grant Declusin, Wyatt Halvorson) 4:14; 5. B, Gage Mostad (Ethan Maish, Hammitt) 13:21; 6. G, Christian Miller (Ty Donahue, Cade Predovich), 15:19.

Overtime — 7. G, Bodie Jorgenson (Cade Predovich, Ty Donahue), 1:47.

Goalies — Tanner Rebischke, B, 28; Logan Wright, G, 28.



Grand Rapids 3, Cloquet-Esko-Carlton 0

GIRLS HOCKEY



Hayward-Ashland 7, Superior 3

BOYS SWIMMING



O’Brien Quad

Teams

Hibbing 690, Virginia/Eveleth-Gilbert 582, Duluth 501, Mesabi East 449

Individuals

200 medley relay — VEG (Owen Engel, Andrew Bird, Gunnar George, Leif Sundquist), 1:49.26; 200 freestyle — Ben Phillips, H, 2:01.99; 200 individual medley — Cooper Emerson, H, 2:18.59; 50 freestyle — William Stenson, H, 23.03; 1-meter diving — Tyler Fosso, H, 181.15; 100 butterfly — Engel, VEG, 1:00.39; 100 freestyle — Chance McCormack, H, 54.72; 500 freestyle — Leighton Ongalo, VEG, 5:49.22; 200 freestyle relay — Hibbing (Luke Pocquette, Andrew Hoppe, Stenson, Emerson), 1:32.43; 100 backstroke — Logan Schroeder, ME, 1:01.14; 100 breaststroke — Stenson, H, 1:06.50; 400 freestyle relay — Hibbing (Hoppe, McCormack, Emerson, Stenson), 3:25.83.