BOYS BASKETBALL



Cook County 30-25—55
Barnum 30-41—71

Cook County — Tate Crawford 1, Adam Dorr 3, Pete Sutton 22, Jordan Porter 29. Totals 18 12-16 55.

3-point goals — Dorr, Sutton 3, Porter 3.

Barnum — Blaze Hurst 22, Reed Kornovich 5, Joe Peterson 25, Jake Hultgren 12, William Richardson 3, Garrett Coughlin 2, Matthew Berry 2. Totals 26 12-18 71.

3-point goals — Kornovich, Peterson 3, Hultgren 2, Richardson.

Cromwell-Wright 32-34—66
Silver Bay 32-26—58

Cromwell-Wright — Micah Pocernich 38, Ethan Shelton 9, Taye Anderson 3, Gage Zoeller 10, Garrett Zoeller 6. Totals 22 10-14 66.

3-point goals — Pocernich 7, Shelton 3, Garrett Zoeller 2.

Silver Bay — Mason Ollman 29, Coby Olson 5, Riley Tiboni 13, Manor Ollman 11. Totals 20 8-13 58.

3-point goals — Mason Ollman 6, Tiboni 2, Manor Ollman 2.

Eveleth-Gilbert 32-25—57
Cherry 29-45—74

Eveleth-Gilbert — Carter Mavec 20, A.J. Roen 1, Zach Lindseth 9, Carter Flannigan 6, Josh Creer-Oberstar 6, Jake Sickel 2, Will Bittman 13. Totals 20 13-23 57.

3-point goals — Mavec 4.

Cherry — Matthew Welch 26, Isaac Asuma 26, Gavin Constantine 13, Zach Carpenter 2, Nick Serna 1, Mason Perkovich 6. Totals 29 9-12 74.

3-point goals — Asuma 4, Constantine 3.

Hope Academy 40-38—78
Fond du Lac 40-40—80

Hope Academy — Caleb Hoilen 25, Noah Farmer 10, Desmond Hardimon 22, Delone Lohnes 3, Caleb Irving 18. Totals 23 7-8 78.

3-point goals — Hoilen 5, Farmer, Hardimon 2, Lohnes, Irving 2.

Fond du Lac Ojibwe — Jesus Delapaz 15, Connor Barney 19, Simone LaPrairie 15, Devin Porter 4, Jalen Paulson 12, Rolo Defoe 15. Totals 29 16-21 82.

3-point goals — Delapaz 3, LaPrairie, Paulson, Defoe.

Moose Lake-WR 57-38—95
Two Harbors 20-19—39

Moose Lake-Willow River — Ben Dewey 9, Duane Broughton 4, Sam Dewey 7, Brady Watrin 26, Phillip Sheetz 11, Chance Lunde 3, Mason Olson 23, Michael Olson 8, Landin Kurhajetz 4. Totals 38 7-11 95.

3-point goals — B. Dewey, S. Dewey, Watrin 2, Sheetz 3, Lunde, Olson 4.

Two Harbors — Trent Gomez 9, J.C. Holman 2, Clark Nelson 6, Eli Schlangen 4, Alec Churness 4, Jeremiah Johnson 11, Deacon Bark 3. Totals 14 10-18 39.

3-point goals — Nelson.

Mtn. Iron-Buhl 55-40—95
Lakeview Christian 31-27—58

Mountain Iron-Buhl — Nels Parenteau 4, Asher Zubich 32, Mason Clines 6, Jeffrey Kayfes 14, Riley Busch 6, Josh Holmes 2, Nikolas Jesch 19, Braxton Negen 2, Braylen Keith 2, Alex Schneider 6, Lukas Mattson 2, Zoeller 6. Totals 39 7-8 95.

3-point goals — Zubich 2, Kayfes 3, Jesch 3, Busch 2.

Lakeview Christian Academy — Caleb Addink 5, Lance Puffer 23, Matthew Wright 4, Anders Easty 11, Jack Safstrom 2, Andrew Wright 13. Totals 22 9-11 58.

3-point goals — Addink, Puffer 3, A. Wright.

North Woods 67-20—87
Littlefork-Big Falls 32-10—42

North Woods — Darius Goggleye 12, Jared Chiabotti 18, T.J. Chiabotti 21, Brenden Chiabotti 10, Levi Byram 8, Jake Panichi 1, Alex Hartway 3, Trevor Morrison 13, Sean Morrison 1. Totals 35 11-19 87.

3-point goals — J. Chiabotti, T.J. Chiabotti 2, B. Chiabotti 2, Hartway.

Littlefork-Big Falls — Anthony Cipriano 8, Blake Chlebecek 4, Dale Erickson 4, Jerrell Banner 1, Jacob Pendergast 5, Nathan Kennedy 10, Jacob Peterson 10. Totals 15 7-16 42.

3-point goals — Kennedy 3, Cipriano 2.

Proctor 17-25—42
Greenway 19-47—66

Proctor — Keegan Dinh 2, Evan Checkalski 11, Reese Pinney 3, Dylan Hom 12, Dominic Jauhola 6, John Werner 2, Nicholas Breed 1, Mason Flick 2, Owen Brenna 3. Totals 14 10-13 42.

3-point goals — Checkalski 3, Pinney.

Greenway — Westin Smith 10, Grant Hansen 11, Gordon Skaar 21, J.J. Hall 3, Dylan DeChampeau 17, Mathias MacKnight 4. Totals 26 5-8 66.

3-point goals — Smith 2, Hansen, Skaar 5, DeChampeau.



Aitkin 62, International Falls 37

Ely 65, Mesabi East 56

Virginia 74, Hinckley-Finlayson 49



Solon Springs salvages split with South Shore



GIRLS BASKETBALL



Cook County 25-20-7—52
Barnum 20-25-9—54

Cook County — Alyssa Spry 2, Abbie Crawford 10, Paisley Smith 4, Katie Peck 4, Ariana Poyirier 19, Rhonnie Poyirier 13. Totals 52.

3-point goals — Crawford 2, A. Poyirier 2.

Barnum — Makenzee Schleret 19, Kyra Heaton 2, Rayna Klejeski 5, Madisen Warnygora 2, Anessa Davis 5, Alli Marine 21. Totals 54.

3-point goals — Schleret 2.

Northwestern 27-33—60
Bloomer 14-19—33

Bloomer — Samantha Buchholtz 3, Rylie Jarr 2, Vanessa Jenneman 4, Emma Seibel 10, Larissa Fossum 2, Cayce Grambo 10, Abby Iverson 2. Totals 14 7-15 33.

3-pointers — Seibel 2.

Northwestern — Karsyn Jones 14, Allison Luoma 11, Brooke Ogren 11, Tieryn Plasch 10, Jayda Klobuchar 1, Brecken Oswskey 1, Tayva Plasch 3, Kennedy Nelson, 4, Kendall Sletten 5. 23 10-18 60.

3-pointers — Ti. Plasch, Jones, Ta. Plasch, Sletten.



Northwestern girls take over first place in HON



Recording Arts 24-23—47
Silver Bay 28-34—62

High School for the Recording Arts — Ocean Evans 3, Christiana Hall 6, Jazlyn Winkler 2, Nautica Argue 18, Amarya Washington 18. Totals 14 4-7 47.

3-point goals — Evans, Hall 2, Argue, Washington 3.

Silver Bay — Natalie Kaiser 3, Danika Thompson 15, Colleen Szurpicki 2, Amira Monsouri 2, Corrina Marolt 15, Kaylee Volesky 19, Lily Lewis 6. Totals 22 6-9 62.

3-point goals — Thompson , Marolt 3.

Roseau 36-25—61
Duluth Marshall 40-41—81

Roseau — Hanna Mooney 9, Julia Braaten 17, Morgan Boroos 2, Katie Borowicz 16, Emma Bassingthwaite 3, Sharonda Bender 14. Totals 25 7-13 61.

3-point goals — Braaten 5, Borowicz 2, Bassingthwaite.

Duluth Marshall — Grace Kirk 32, Gianna Kneepkens 34, Ada Skafte 3, Merlea Mrozik 5, Maritsa Harris 5, Laila Monroe 2. Totals 27 11-11 81.

3-point goals — Kirk 6, Kneepkens 5, Mrozik, Skafte.

Thursday’s Late Results

Bigfork 55, Northeast Range 20

Carlton 57, Floodwood 39

Greenway 65, Laporte 17

McGregor 64, Wrenshall 19

Mesabi East 68, Ely 38

BOYS HOCKEY



Duluth Marshall 0-0-0—0
Elk River 2-4-1—7

First period — 1. Zach Michaelis (Cayden Casey, Joe Greniuk), 6:23; 2. Blake Johnson (Marcus Fritel, Bjorn Franke), 6:42.

Second period — 3. Andrew Foss (Greniuk, Jake Kotzian), 9:28; 4. Joe Nordstrom (Michaelis, Blaise Schutt), 11:31; 5. Austen Humphrey (Jack Ferry, Fritel), 13:14; 6. Johnson (Schutt, Michaelis), 16:55.

Third period — 7. Casey (Franke, Fritel), 14:58.

Saves — Sam Anderson, DM, 46; Josh Koziol, ER, 21.

Greenway 0-1-5—6
St. Paul Johnson 2-1-0—3

First period — 1. SPJ, Tedy Wilebski (Blayde Pogreba), 11:02 (pp); 2. SPJ, Drake Teal (Ty Neumann, Joey Moberg), 14:43.

Second period — 3. G, Christian Miller (Ben Troumbly, Brock Trboyevich), 7:29; 4. SPJ, DAmian Cunningham (Kyle Gilday, Mohamud Ahmedad), 11:10.

Third period — 5. G, Bodie Jorgenson (Troumbly), 0:52 (pp); 6. G, Troumbly (Trboyevich, Miller), 4:39; 7. G, Micah Gernander (Troumbly), 5:14; 8. G, Troumbly (Miller), 9:49 (sh); 9. G, Troumbly (Mitchell Vekich, Gernander), 12:43.

Saves — Logan Wright, G, 25; Tobin Florhaug, SPJ, 18.

Moose Lake Area 3-1-1—5
Ely 0-0-3—3

First period — 1. MLA, Jordan Fjosne (Louie Kliniski), 0:59; 2. MLA, Paxton Vogel (Henry Ribich, Fjosne), 12:01 (pp); 3.MLA, Vogel (Fjosne, Jeff Cisar), 13:01.

Second period — 4. MLA, Jack Ergen, 4:38.

Third period — 5. E, Jimmy Zubancich (Luke Olson), 5:30; 6. MLA, Ribich (Fjosne, Vogel), 7:17; 7. E, Olson (Dalton Schreffler, Zubancich), 13:23 (pp); 8. E, Kole Macho (Zupancich, Olson), 16:28.

Saves — Henry Dammer, MLA, 37; Chase Sandberg, E, 7; Ben Cavalier, E, 15.

Superior 2-0-0—2
Hermantown 2-1-2—5

First period — 1. H, Blake Biondi (Zach Kilen, Ethan Lund), 3:08; 2. H, Cayden Sunde (Indio Dowd, Beau Janzig), 8:35; 3. S, Alex Hanson (Gunnar Hansen, Carson Gotelaere), 13:36; 4. S, Drew Scharte, 16:30.

Second period — 5. H, Kilen (Joey Pierce), 6:02 (pp).

Third period — 6. H, Joey Pierce (Aaron Pionk, Lund), 8:46 (pp); 7. H, Cole Antcliff, 16:24 (en).

Saves — Jamin Durfee, S, 37; Jacob Backstrom, H, 11.



Spartan hockey teams come up short



Virginia/MIB 2-2-1—5
Proctor 0-1-0—1

First period — 1. VMIB, Keegan Ruedebusch (Ben Ervin, Elijah Carlson), 1:28; 2. VMIB, Brady Seppala (Ryan Scherf, Tom Nemanich), 12:31.

Second period — 3. VMIB, Scherf, 0:12; 4. VMIB, Dillon Drake (Scherf, Brennan Peterson), 7:14; 5. P, Conner Pavlowich, 16:49.

Third period — 6. VMIB, Carlson (Ervin), 16:50.

Saves — Sam Berlin, VMIB, 27; Cody Urie, P, 30.

White Bear Lake 0-1-0—1
Grand Rapids 0-1-2—3

First period — No scoring.

Second period — 1. WBL, Sam Verkerke (Ethan Moerke, Billy Rose), 1:04; 2. GR, Cooper Brodzinski (Easton Young, Braden Holcomb), 7:03.

Third period — 3. GR, Jack Peart (Maccrea Murphy, Holcomb), 0:21; 4. GR, Holcomb (Peart), 16:07 (en).

Saves — Tyler Steffens, WBL, 23; Carter Clafton, GR, 21.



Alexandria Area 6, Duluth Denfeld 4

Duluth East 2, Maple Grove 1

GIRLS HOCKEY



Superior 0-0-1—1
Hudson 1-4-3—8

First period — 1. H, Nikki Olund (Leah Parker, Carly Tersteeg), 4:07.

Second period — 2. H, Olund (Taylor Wandschneider), 5:50; 3. H, Parker (Wandschneider, Tersteeg), 6:43; 4. H, Rose Giblin (Morgan Miller, Wandschneider), 11:14 (pp); 5. H, Quinn Winkoski (Avery Johnson, Mallory Thompson), 13:33 (pp).

Third period — 6. H, Winkoski (Thompson, Miller), 1:54 (pp); 7. H, Thompson (Parker, Olund), 3:32; 8. S, Lucy Drougas, 8:35; 9. H, Winkoski (Thompson, Chloe Hepfler), 10:11.

Saves — Katrina Casper, Sup, 18; Alayna Kunshier, H, 13.

Thursday’s Late Result

C. Wisconsin 0-3-1—4
Hayward-Ashland 1-0-0—1

First period — 1. HA, Riley Spenger (Gillian Johnson), 14:30.

Second period — 2. CW, Samantha Federici (Brenna Holtz), 0:49; 3. CW, Logan Crawford, 6:45 (pp); 4. CW, Challis Prohaska (Kayla Piskula), 12:03.

Third period — 5. CW, Trinity Foster (Dru Sabatke), 7:07.

Saves — Katrina Fredrickson, CW, 46; Emma Quimby, HA, 33.