BOYS BASKETBALL



Bloomer 30-15—45
Northwestern 31-34—65

Bloomer — Dalton Cook 5, Austin Thur 13, Dalton Grambo 3, Connor Crane 3, Carter Rubenzer 7, Charles Herrick 10, Leif Iverson 4. Totals 15 9-17 45.

3-point goals — Thur 2, Herrick 2, Crane, Grambo.

Northwestern — C.J. Thompson 5, Harrison Nelson 12, Jake Brill 12, Andrew Klobucher 2, Nolan Gustafson 9, Jagar Stillson 11, Carson Nykanen 7, Dayne Evanson 7. Totals 22 10-13 65.

3-point goals — Gustafson 3, Stillson 3, Nelson 2, Brill 2, Evanson.



Tigers pull away from the Blackhawks



Duluth East 40-32—72
St. Francis 29-24—53

Duluth East — Zaa Buffalo 2, Giovani Saldivar 11, Will Van Scoy 17 Noah Winesett 7, Mattie Thompson 20, Noah Paulson 15. Totals 28 10-23 72.

3-point goals — Saldivar 3, Van Scoy 3.

St. Francis — Jake Magnuson 18, Wyatt Schroeder 10, Cody Pennebaker 14, Kenstad Jackson 3, Jacob Schultz 6, Matthew Bothun 2. Totals 21 6-9 72.

3-point goals — Magnuson, Pennebaker 3, Jackson.



Duluth Marshall 27-28—55
Hermantown 43-35—78

Duluth Marshall — Osi Igwe 2, Sam Lohn 17, Oscar Timm 5, Santiago Gomez 9, Matt Erickson 15, Jasper Timm 7. Totals 14 6-7 55.

3-point goals — Sam Lohn 2, Oscar Timm 1, Matt Erickson 3, Jasper Timm 1.

Hermantown — Sam Mesedahl 10, Peter Soumis 28, Cade Montgomery 2, Kevin Thomas 21, Kaden Kucza 14, Owen Wikstrom 2, Dalton Everett 4. Totals 22 7-10 78.

3-point goals — Soumis 4, Thomas, Kucza 4.

Grand Rapids 38-28—66
Superior 42-33—75

Grand Rapids — Trent Johnson 3, Dawson Persons 4, Easton Fothergill 6, Brady Bachmann 14, John Sutherland 27, Davie Ellies 12. Totals 24 6-9 66.

3-point goals — Bachmann 4, Sutherland 4, Ellies 3, Johnson.

Superior — Draden Jensen 19, Johnny Rhodes 2, Joey Barker 29, Lars Olson 2, Robert Olson 2, Kaden Kimmes 21. Totals 25 13-16 75.

3-point goals — Barker 6, Jensen 4, Kimmes 2.



Superior wins shootout with Grand Rapids



Hibbing 44-40—84
Cloquet 28-28—56

Hibbing — Hayden Verhel 4, Mayson Brown 15, Jack Grzybowski 4, Tre Holmes 14, Parker Maki 8, Eli Erickson 10, Isaac Colbaugh 5, Ayden McDonald 24. Totals 26 5-6 84.

3-point goals — Brown, Holmes 4, McDonald 4.

Cloquet — Tyler Issendorf 1, Adam Schneider 16, Markus Pokornowski 8, Kade Clemens 2, Dylan Heehn 14, Alec Turnbull 8, Jack Sorenson 3, Nathan Blatchford 4. Totals 16 9-16 56.

3-point goals — Schneider, Turnbull 2, Heehn.

Hill City 18-22—40
Silver Bay 40-29—69

Hill City — Taylor Wagner 6, Seth St. Martin 3, Thor Dunham 6, Hunter Gerber 8, Tucker Holm 4, Jon Gowell 13. Totals 17 2-4 40.

3-point goals — Wagner 2, St. Martin, Gowell.

Silver Bay — Mason Ollman 24, Cash Williams 2, Coby Olson 4, Riley Tiboni 15, Izzac Hoffman 2, Manor Ollman 14, Chris Meeks 6, Tanner Halvorson 2. Totals 30 4-7 69.

3-point goals — Mason Ollman, Tiboni, Manor Ollman 3.

Moose Lake-WR 39-50-7-8—104
North Woods 36-53-7-13—109

Moose Lake-Willow River — Ben Dewey 4, Duane Broughton 4, Brady Watrin 39, Phillip Sheetz 15, Mason Olson 30, Michael Olson 7, Landin Kurhajetz 5. Totals 42 9-14 104.

3-point goals — Watrin 2, Sheetz 5, Mason Olson 2, Michael Olson, Kurhajetz.

North Woods — Darius Goggleye 14, Jared Chiabotti 18, T.J. Chiabotti 20, Brenden Chiabotti 23, Trevor Morrison 34. Totals 39 21-33 109.

3-point goals — J. Chiabotti 4, T.J. Chiabotti, B. Chiabotti 5.

GIRLS BASKETBALL



Ashland 18-18—36
Proctor 31-28—59

Ashland — Lily Jablonski 10, Ashlee Moreland 13, Mayella Brinker 6, Haillee Wilson 2, Gabby Morcirchik, Zoe Pearce 1. Totals 13 6-13 36.

3-point goals — Lily Jablonski 2, Ashlee Moreland 2.

Proctor — Sam Pogatchnik 13, Liz Frase 7, Courtney Werner 2, Sam Parendo 6, Morgan Nylund 12, Josie Maahs 2, Emma Terhaar 2, Hailie Evans 2, Taylor Bradley 2, Payton Rodberg 11. Totals 25 6-14 59.

3-point goals — Pogatchnik, Frase, Nylund.

Cloquet 22-25—47
Hibbing 31-28—59

Cloquet — Gracie Meagher 6, Christina Genita 4, Kiley Issendorf 4, Alexa Snesrud 12, Maddie Young 14, Justice Paro 4, Caley Kruse 3. Totals 22 2-4 47.

3-point goal — Kruse.

Hibbing — Fanci Williams 9, Tiffany Davis 4, Makenzie Clough 8, Emma Kivela 2, Haley Hawkinson 16, Talia Carlson 1, Kourtney Manning 17, Nora Petrich 2. Totals 22 11-19 59.

3-point goals — Clough 2, Hawkinson, Manning.

Deer River 31-22—53
Virginia 31-49—80

Deer River — Josie Drotts 2, Abby Sheeder 9, Shannon Reigel 16, Jessican Reigel 5, Grace Bergland 15, Kristin Schaaf 4, Katie Storlie 2. Totals 16 13-23 53

3-point goals — Scheeder 2, S. Reigel 4

Virginia — Anna Fink 9, Rian Aune 9, Izzy Baggenstoss 3, Halee Zorman 5, Lexiss Trigg 27, Kaylee Iverson 12, Kelsey Squires 12, Aleksia Tollefson 2, Janie Potts 1. Totals 26 19-30 80.

3-point goals — Fink 2, Aune, Baggenstoss, Zorman, Squires.

Esko 40-22—62
South Ridge 10-17—27

Esko — Jayden Karppinen 20, Aila Gabel 3, Mallory Sunnaborg 3, Emily Rengo 4, Kristy Demuth 18, Rachel Antonutti 5, Brenna Stark 9. Totals 18 14-21 62.

3-point goals — Karppinen, Gabel, Sunnarborg, DeMuth.

South Ridge — Rylee Young 1, Svea Snickers 4, Lexi Bergum 6, Paris Fierkelepp 7, Alana Young 2, Adella Olesiak 7. Totals 9 9-14 27.

3-point goals — None.

Hermantown 37-38—75
Grand Rapids 27-35—62

Hermantown — Ava Asgaard 18, Brita Birkeland 6, Kora Parkinson 5, Maiah Christianson 5, Bryton Kukowski 28, Elly Schmitz 11, Megan Menzel 2. Totals 23 27-40 75.

3-point goals — Schmitz, Asgaard.

Grand Rapids — Jayden Hanson 3, Mya Roberts 13, Anika Kaldahl 2, Kristin Ketola 2, Taryn Hamling 11, Jenny Bowman 3, Emma Markovich 2, Maddi McKinney 12, Katie Jamtgaard 4, Braya LaPlant 10. Totals 18 21-32 62.

3-point goals — Roberts, Hamling, McKinney, LaPlant.

Hill City/Northland 36-26—62
Silver Bay 18-30—48

Hill City — Ruby St, Martin 6, Maycee Lathrop 2, Hunter Ahonen 14, Ava Solie 9, Alexis Cash 17, Emma Finke 4, Alynza Welk 8. Totals 17 5-8 62.

3-point goals — Cash 5, Ahonen, Solie.

Silver Bay — Natalie Kaiser 4, Danika Thompson 12, Corrina Marolt 9, Kaylee Volesky 16, Lily Lewis 7. Totals 13 4-9 48.

3-point goals — Marolt 3, Thompson 2, Lewis.

Nashwauk-Kee. 17-27—44
Chisholm 40-20—60

Nashwauk-Keewatin — Madison Owens 16, Johnnie Waldvogel 9, Misty Bozich 8, Kiara Clusiau 4, Emily Howard 4, Katrina Evans 2, Emma Williams 1. Totals 15 9-17 44.

3-point goals — Owens 4, Bozich.

Chisholm — Sofie Anderson 16, Tresa Baumgard 13, Jordan Temple 12, Katie Pearson 10, Lola Huhta 4, Hannah Kne 3, Mya Pessenda 2. Totals 20 18-29 60.

3-point goals — Anderson 2.

Pequot Lakes 30-30—60
Duluth Marshall 57-35—92

Pequot Lakes — Carly Chaney 8, Afton Crocker 6, Kelsi Martini 12, Morgan Eckes 1, Maci Martini 8, Ellie Flaws 2, Cloey Traxler 4, Kaitlyn Geschwill 2, Emma Benson 6, Lauren Schulte 2, Lola Rysavy 9. Totals 22 9-14 60.

3-point goals — Chaney 2, Crocker, K. Martini 2, M. Martini 2.

Duluth Marshall — Grace Kirk 30, Gianna Kneepkens 40, Ada Skafte 5, Merlea Mrozik 7, Dasia Starks 10. Totals 35 11-16 92.

3-point goals — Kirk 3, Kneepkens 4, Mrozik 2, Skafte, Starks.

Recording Arts 16-19—35
Cook County 41-17—58

High School for the Recording Arts — Winkler 6, Aegue 15, Vilas 2, Washington 12.

3-point goals — Argue 3.

Cook County — Fairbanks 2, Spry 7, Crawford 11, Smith 11, Johnson 3, Peck 6, Likiaksa 2, Hay 4, A Poyirier 12.

3-point goals — Crawford, Smith, Poyirier.

Two Harbors 19-23—42
Moose Lake-WR 33-21—54

Two Harbors — Tricia Osbakken 14, Morgan Beardsley 10, Laura Erickson 5, Karly Holm 4, Elise Poe-Johnson 4, Sydney Cox 3, Shayla Marxen 2. Totals 20 0-3 42.

3-point goals — Erickson, Cox.

Moose Lake-Willow River — Maci Kukuk 15, Natalie Mikrot 13, Ella Rhoades 10, Monica Mikrot 7, Grace Stephenson 4, Skyla Thompson 2, Emily Bohnsack 2, Sarah Christy 1. Totals 18 11-18 54.

3-point goals — N. Mikrot 3, Kukuk 2, M. Mikrot, Stephenson.



Mountain Iron-Buhl 60, Cherry 42

BOYS HOCKEY



Hermantown 2-5-3—10
St. Cloud 2-0-1—3

First period — 1. SC, Blake Keller (August Falloon), 0:12; 2. H, Blake Biondi (Zach Kilen), 11:05 (sh); 3. SC, Cory Warner (Max Rud, Luke Johnson), 13:40 (pp); 4. H, Ethan Lund (Indio Dowd), 14:26.

Second period — 5. H, Lund, 4:04; 6. H, Aaron Pionk (Joey Pierce, Biondi), 9:51 (pp); 7. H, Cayden Sunde (Gavin Blomdahl, Pierce), 10:44; 8. Biondi (Pierce, Pionk), 11:37 (pp); 9. Dowd (Biondi), 16:17.

Third period — 10. SC, Falloon (Luke Johnson, Keller), 7:31 (pp); 11. H, Kilen (Biondi, Lund), 7:44; 12. H, Biondi (Kilen, Lund), 11:16; 13. Sunde (Blomdahl), 13:29.

Saves — Jacob Backstrom, H, 18; Spencer Bertram, SC, 30.

Hibbing-Chisholm 1-0-3-1—5
Eveleth-Gilbert Area 1-2-1-0—4

First period — 1. EGA, Will Troutwine (Elliot Van Orsdel), 4:29 (pp); 2. HC, Trevor Lehman (Ethan Lund, Joe Allison), 10:54.

Second period — 3. EGA, Brandon Lind,5:48; 4. EGA, Lind (Nick Troutwine), 11:29.

Third period — 5. HC, Allison (Lund, Drew Kubena), 1:02 (pp); 6. HC, Allison (Lund), 2:30; 7. HC, Lund (Erick Sanborn), 6:41; 8. EGA, Nathan Tassoni (W. Troutwine), 14:51.

Overtime — 9. HC, Mitchell Ziemba (Lund), 6:04.

Saves — Vytek Vozdecky, HC, 42; Mack Lutigar, EGA, 14; Noah Shuck, EGA, 11.

International Falls 0-1-0—1
Greenway 1-1-1—3

First period — 1. G, Mitchell Vekich (Bodie Jorgenson, Christian Miller), 15:11 (pp).

Second period — 2. IF, Jackson Schulz (Anthony Saari, Kian Gonzalez), 7:46 (pp); 3. G, Ty Donahue (Ben Troumbly, Aidan Rajala), 14:09.

Third period — 4. G, Micah Gernander (Vekich), 16:18.

Saves — Mitchell Nemec, IF, 45; Logan Wright, G, 28.



Hibbing-Chisholm 5, Eveleth-Gilbert 4, OT

Wednesday’s Late Result

Brainerd 2-1-0-0—3
Duluth East 1-0-2-0—3

First period — 1. B, Haden Kruse, 5:13; 2. DE, William Weinkauf, 7:02; 3. B, Eric Pohlkamp (Christian Kadolph, Ian Aadland), 9:26 (pp).

Second period — 4. B, Pohlkamp (Aadland, Kadolph), 16:59 (pp).

Third period — 5. DE, Ryan Cummings (Michael Sutherland, Finn Hoops), 10:51; 6. DE, Cole Christian (Cummings), 16:23.

Saves — Jed Klang, B, 38; Konrad Kausch, DE, 40.

GIRLS HOCKEY



Central Wisconsin 4, Hayward-Ashland 1

Section 7AA Quarterfinals

Duluth 0-0-0—0
Forest Lake 4-4-0—8

First period — 1. Brooke Remington (Bailey O’Donovan, Brieja Parent), 6:17 (pp); 2. O’Donovan, 14:50; 3. Parent, 15:21; 4. Sydney Rydel (Jenna Zowin), 15:53.

Second period — 5. Rachel Golnitz (Remington, Ashley Mills), 1:22 (pp); 6. Remington (O’Donovan), 1:43; 7. Golnitz (Lillian Walesheck, Sami Boerboom), 4:25; 8. Ellen Nelson (Mills), 5:30.

Third period — No scoring.

Saves — Jules Lebsack, D, 21; Sophie Mitchell, D, 27; Allyn Goehner, FL, 12.

Elk River-Zimm. 1-1-0-—0
GR-Greenway 1-0-1-—8

First period — 1. ERZ, Morgan Gacke (Hailey Jussila), 0:45; 2. GRG, Claire Vekich, 11:15.

Second period — 3. ERZ, Madelyn Christian (Allison Fischer, Cora Coz), 0:23.

Third period — 4. GRG, Vekich, 10:04 (sh).

Overtime — 5. ERZ, Halle Johnson), 5:03.

Saves — Ashley Hess, ERZ, 35; Emily Trast, GRG, 24.

BOYS SWIMMING



Duluth 53, Proctor 40

160-yard medley — Duluth (C. Binsfeld, A. Tomczak, Z. Andrews, N. Cochran), 1:35.21; 200 freestyle — Jamison Craig, D, 2:02.47; 160 individual medley — Caleb Mattison, P, 1:55.10; 60 freestyle — Jaron Kass, P, 30.92; 100 butterfly — Caleb Mattison, P, 1:09.13; 100 freestyle — Kass, P, 56.28; 500 freestyle — Craig, D, 5:47.18; 160 freestyle relay — Duluth (S. Wayne, N. Cochran, D. Andrews, J. Craig), 1:27.89; 100 backstroke — Connor Binsfeld, D, 1:12.53; 100 breaststroke — Zack Andrews, D, 1:14.31; 400 freestyle relay — Proctor (E. Lund, J. Kass, D. Horngren, C. Mattison), 4:07.23.