BOYS BASKETBALL



Barnum 22-32—54
McGregor 10-16—26

Barnum — Blaze Hurst 11, Reed Kornovich 2, Joseph Peterson 19, Ty Asperheim 5, Jacob Hultgren 3, Evan Gustafson 1, Garrett Coughlin 5, Maxwell Moors 5, Cooper Nelson 1, Sean Nyblom 2. Totals 20 9-19 54.

3-point goals — Peterson 3, Asperheim, Moors.

McGregor — Marshall Passer 8, Willie Glunz 2, Logan Jackson 8, Ethan Bohn 2, Curtis Jackson 2, James Dawson 4. Totals 10 6-7 26.

3-point goals — None.

Cromwell-Wright 32-34—66
Two Harbors 21-26—47

Cromwell-Wright — Noah Foster 5, Benjamin Hansen 3, Micah Pocernich 26, Nathan Eliason 2, Taye Anderson 12, Gage Zoeller 18. Totals 28 5-7 66.

3-point goals — Pocernich 3, Foster, Hansen.

Two Harbors — Ethan Bopp 7, Trent Gomaz 7, Kaden Edlund 6, Clark Nelson 10, Eli Schlangen 4, Alec Churness 2, Jeremiah Johnson 9, Eli Wiseman 2. Totals 19 4-10 47.

3-point goals — Edlund 2, Nelson 2, Bopp.

Hibbing 45-31—76
Hastings 42-39—81

Hibbing — Hayden Verhel 5, Mayson Brown 23, Tre Holmes 13, Eli Erickson 4, Isaac Colbaugh 2, Ayden McDonald 29.

Hastings — Devon Haraldson 22, Evan Mcginnis 6, Colby Zak 18, Trey Swanson 16, Japhe Gudissa 3, Maleec Sellner 5, Izzy Arnold 9, Axel Arnold 2.

Mesabi East 45-37—82
Chisholm 39-48—87

Mesabi East — Brayden Leffel 12, Hunter Hannuksela 39, Kody Frey 9, Ethan Fallstrom 2, Cody Fallstrom 6, Tyler Ritter 14. Totals 34 7-8 82.

3-point goals — Leffel 2, Hannuksela 4, Frey.

Chisholm — Jude Sundquist 34, Bryce Warner 1, Nate Wessman 13, July Abernathy 9, John Mitchell 22, Daniel Rusten 8. Totals 29 22-29 87.

3-point goals — Sundquist 4, Wessman 3.

Mountain Iron-Buhl 24-32—56
North Woods 56-36—92

Mountain Iron-Buhl — Asher Zubich 17, Mason Clines 2, Jeffrey Kayfes 11, Hunter Weigel 3, Riley Busch 3, Josh Holmes 2, Nikolas Jesch 16, Lukas Madson 1. Totals 20 4-9 56

3-point goals — Zubich 4, Kayfes 3, Jesch 3, Weigel, Busch.

North Woods — Darius Goggleye 18, Jared Chiabotti 8, T.J. Chiabotti 12, Brenden Chiabotti 13, Levi Byram 4, Alex Hartway 4, Trevor Morrison 33. Totals 38 12-16 92.

3-point goals — J. Chiabotti, TJ Chiabotti, B.Chiabotti, Hartway.

Nashwauk-Keewatin 35-41—76
Ely 32-30—62

Nashwauk-Keewatin — Gaige Waldvogel 2, Spencer Engel 10, Jager Nash 33, Jeff Lorenz 17, Jack Lorenz 9, Brent Keranen 5. Totals 26 13-19 76.

3-point goals — Engel 2, Nash 7, Jeff Lorenz, Keranen.

Ely — Joey Bianco 2, Brock Latourell 8, Eric Omerza 7, Emmett Faltesek 6, Dylan Fenske 21, Will Davies 11, Harry Simons 3, Bryce Longwell 4. Totals 22 11-17 62.

3-point goals — Latourell, Faltesek 2, Fenske, Davies 3.

South Ridge 37-29—66
Carlton 25-27—52

South Ridge — Tristan Johnson 4, Zach Kubat 1, Mason Lane 19, Nick Larson 2, Jaxson Bennett 6, Ben Wood 14, Austin Josephson 6, Aaron Bennett 6, Kayden Palmi 8. Totals 18 27-42 66.

3-point goal — Lane.

Carlton — Spencer Rousseau 3, Caide Northrup 5, Ryan Gray 10, Austin Parker 7, Trevor Ojibway 12, Matt Santkuyl 13, Kristen Herman 2 . Totals 17 3-9 52.

3-point goals — Rousseau, Northrup, Gray 2, Parker.



Virginia 77, Pequot Lakes 64

Thursday’s Late Results

Barnum 68, Isle 62

Cherry 73, Hill City 46

Pequot Lakes 74, Proctor 68

Pillager 78, Duluth Marshall 75

GIRLS BASKETBALL



Chetek-Weyer. 18-20—30
Northwestern 38-34—72

Chetek-Weyerhaeuser — Mariah Bilodeau 1, Madison Haas 4, Maggie Reisner 16, Olivia Schofield 3, Emma Sather 3, Madeleine Schofield 3. Totals: 9 12-25 30.

3-point goal — Reisner.

Northwestern — Gracie Altman 5, Tieryn Plasch 11, Jayda Klobucher 11, Karsyn Jones 10, Brooke Ogren 13, Brynn Erickson 6, Anna Fouts 4, Kennedy Nelson 6, Kendall Sletten 6. Totals: 28 13-20 72.

3-point goals — Jones 2, Plasch.

Tigers complete sweep of Chetek Bulldogs

Floodwood 20-15—35
Cook County 17-21—38

Floodwood — Imijyn Thompson 4, C.J. Thompson 5, Kennedi Johnson 2, Heather Striowski 12, Tamera Lundstrom 12. Totals 15 4-6 35.

3-point goals — Striowski.

Cook County — Alyssa Spry 12, Abbie Crawford 1, Paisley Smith 6, Katie Peck 6, Ariana Poyirier 10, Rhonnie Poyirier 3. Totals 14 6-12 38.

3-point goals — Spry, Peck 2, A. Poyirier.

Grand Rapids 22-27—47
East Grand Forks 8-23—31

Grand Rapids — Jayden Hanson 4, Gracie Davis 2, Mya Roberts 8, Brooke Roy 2, Taryn Hamling 17, Jenny Bowman 10, Katie Jamtgaard 4, Jessika Lofstrom 2. Totals 19 5-9 47.

3-point goals — Hamling 4, Roberts 2.

East Grand Forks — Chloe Torgerson 4, Madison Manger 3, Kadynn Melquist 10, Brynn Hillman 2, Hanah Jensen-Selnes 4, Riley. Regorrah 2, Brooklyn Sayler 2. Totals 12 5-12 31.

3-point goals — Manger. Melquist.

Proctor 23-36—59
Cherry 15-20—35

Proctor — Sam Pogatchnik 18, Sam Parendo 11, Morgan Nylund 12, Katelyn Marunich 2, Emma Terhaar 3, Gabby Jauhola 3, Hailie Evans 2, Payton Rodberg 8. Totals 24 8-11 59.

3-point goals — Pogatchnik, Parendo, Jauhola.

Cherry — Kaitlyn Peterson 4, Lauren Staples 4, Karlee Grondahl 5, Danielle Clement 2, Olivia Baasi 2, Kaelynn Kudis 8, Jessalyn Schroetter 10. Totals 12 9-12 35.

3-point goals — Kudis 2.

Thursday’s Late Results

Deer River 59, Littlefork-Big Falls 54

Ely 67, Northeast Range 23

Greenway 39, Duluth Denfeld 34

Nashwauk-Keewatin 45, Hill City/Northland 33

BOYS HOCKEY



Chanhassen 0-0-0—0
Duluth Denfeld 0-2-2—4

First period — No scoring.

Second period — 1. Griffin Lehet (Kade Shea, Connor McClure), 3:33; 2. Lehet (Dylan Jouppi, Joe Udd), 15:57.

Third period — 3. Simon Davidson (Cole Olson, Caleb Perrault), 5:05; 4. Lehet (Shea, Jouppi), 11:36.

Saves — Josh Weyandt, C, 40; Jacob Snyder, DD, 25.

Hopkins 1-0-0—1
Hibbing-Chisholm 0-0-0—0

First period — 1. Hop, Matt Stuessi (Dom Valentini) 10:29 (sh).

Second period — No scoring.

Third period — No scoring.

Saves — Zach Hayes, Hop, 25; Vitek Vozdecky, HC, 24.

Roseau 0-2-4—6
Greenway 0-0-0—0

First period — No scoring.

Second period — 1. Gavin Gunderson (Max Strand), 8:41 (pp); 2. Hanson O’Leary (Kellen Murphy, Jarrett Nelson), 15:30.

Third period — 3. Chase Reed (Judd Ginther, Nelson), 1:19; 4. Paul Huglen (Gunderson, Adam Severson), 2:40; 5. Ben Johnson (Murphy, Isaac Wensloff), 4:21; 6. Huglen (Nelson), 5:11.

Saves — Hashton Metcalf, R, 34; Logan Wright, G, 35.

Sauk Rapids-Rice 0-0-1—1
Virginia/MIB 0-2-4—6

First period — No scoring.

Second period — 1. VMIB, Ryan Scherf (Dillon Drake, Brennan Peterson), 0:20; 2. VMIB, Seth Hauber (Rollie Seppala, Tom Nemanich), 5:29.

Third period — 3. VMIB, Scherf (Seppala), 0:40; 4. VMIB, Keegan Ruedebusch (Nemanich), 4:35; 5. VMIB, Drake (Logan Bialke), 5:42; 6. VMIB, Grant Hutar (Ruedebusch, Hauber), 7:32; 7. SRR, Durham Welch (Frank White, Easton Portner), 14:26.

Saves — Riley Weinand, SRR, 29; Tristan Pikula, VMIB, 24.

Thursday’s Late Result

Gentry Academy 1-4-1—6
Proctor 0-0-0—0

First period — 1. Barret Hall (Isaiah Norlin), 2:59.

Second period — 2. Damon Furuseth (Hall, Brevan Grigus), 0:13; 3. Grigus, 10:34; 4. Furuseth (Hall, Chet Skinner), 11:40; 5. Dom Jurjevas (Cullen Moore, Grigus), 16:50.

Third period — 6. Furuseth (Hall), 1:07 (sh).

Saves — Sam Fellows, GA, 28; Cody Urie, P, 31.

GIRLS HOCKEY



Elk River/Zimmerman 0-0-0—0
GR-Greenway 0-0-1—1

First period — No scoring.

Second period — No scoring.

Third period — 1. Mercury Bischoff (Kayden Broking), 4:46.

Saves — Ashley Hess, ERZ, 39; Emily Trast, GRG, 15.

Forest Lake 2-7-3—12
Duluth 0-0-0—0

First period — 1. Brooke Remington (Brieja Parent, Ashley Mills), 13:03 (pp); 2. Sami Boerboom (Mills, Lillian Walesheck), 13:43.

Second period — 3. Bailey O'Donovan (Remington, Parent), 0:36; 4. Remington (Parent, Ellen Nelson), 0:59; 5. Mills (Nelson, Rachel Golnitz), 2:20; 6. Sydney Schmidt (Parent, Nelson), 5:15; 7. Parent (Remington), 6:54; 8. Schmidt (Mills), 12:56; 9. Nelson (O'Donovan), 16:46.

Third period — 10. Nelson (Golnitz), 2:37; 11. Schmidt (Mills, Brooke Glumack), 11:18; 12. Katie Stanius, 13:08.

Saves — Allyn Goehner, FL, 11; Sarah Spencer, D, 19.

Rochester JM 0-2-0—2
Moose Lake Area 0-3-3—6

First period — No scoring.

Second period — 1. RJM, Ashley Koehler, 8:55; 2. RJM, Koehler (Greta Freed, Josie Nichols), 9:29; 3. MLA, Savannah Gamst (Raechel Painovich, Jamie Benzie), 16:02 (pp); 4. MLA, Benzie (Painovich), 16:27; 5. MLA, Painovich (Benzie, Sandra Ribich), 16:59.

Third period — 6. MLA, Benzie (Ribich), 4:38; 7. MLA, Gamst (Benzie), 7:19; 8. MLA, Benzie (Painovich), 9:35.

Saves — Anysia Heimer, RJM, 52; Jo Wekseth, MLA, 21.

ALPINE SKIING



Thursday’s Late Results

Hibbing Invitational

Boys

Teams

1. Brainerd 218; 2. Duluth East 201; 3. Cook County-Silver Bay 183; 4. Virginia Area 167; 5. Hibbing 152; 6. Duluth Marshall 107; 7. Cloquet-Esko-Carlton 77; 8. Hermantown 51.

Individual

1. Bren Elleson, DE, 1:15.52.

Girls

Teams

1. Brainerd 210; 2. Virginia Area 153; 3. Duluth East 151; 4. Cloquet-Esko-Carlton 124; 5. Hibbing 121; 6. Cook County-Silver Bay 111; 7. Duluth Marshall 87; 8. Duluth Denfeld 51.

Individual

1. Emma Hiebert, Brainerd, 1:22.15.