BOYS BASKETBALL



Bemidji 27-33—60
Grand Rapids 23-40—63

Bemidji — Ben Hess 6, Silas Hess 13, Isaac Severts 2, Gavin Luksik 12, Nick Snell 14, Colten Jensen 13. Totals 20 17-25 60.

3-point goals — Snell 3.

Grand Rapids — Trent Johnson 6, Dawson Persons 1, Easton Fothergill 2, Brady Bachmann 3, Austin Hanson 11, John Sutherland 38, Ty Pederson 2. Totals 23 8-16 63.

3-point goals — Johnson 2, Bachmann, Hanson 2, Sutherland 4.

Chetek 23-48—71
Northwestern 36-37—73

Chetek-Weyerhaeuser — Dakota Hermann 7, Broc Haas 12, Carter Hanson 29, Eliott Paetzold 2, Kyle Bilodeau 21. Totals 24 18-24 71.

3-point goals — Haas 3, Hermann, Hanson.

Northwestern — Harrison Nelson 14, Jake Brill 13, Andrew Klobucher 14, Nolan Gustafson 9, Jager Stillson 3, Preston Brilla 4, Dayne Evanson 16. Totals 24 14-25 73.

3-point goals — Klobucher 4, Nelson 2, Gustafson 2, Brill, Stillson, Evanson.

Cloquet 30-32—62
Hermantown 32-40—72

Cloquet — Tyler Issendork 4, Adam Schneider 16, Markus Porkornowski 24, Kade Clemens 2, Alec Turnbull 4, Dylan Heehn 12. Totals 26 11-13 62.

3-point goals — Heehn.

Hermantown — Sam Mesedahl 9, Josh Mendez 5, Peter Soumis 19, Kevin Thomas 12, Steven Kragseth 8, Kaden Kucza 11, Dalton Everett 8. Totals 28 7-12 72.

3-point goals — Soumis 2, Thomas, Kragseth 2, Kucza 3, Everett.

Silver Bay 19-22—41
Moose Lake-WR 42-42—84

Silver Bay — Kaleb Krech 2, Mason Ollman 21, Riley Triboni, Manor Ollman 7. Totals 9-7 2-7 41.

3-point goals — Mason Ollman 3, Triboni 3, Manor Ollman.

Moose Lake-Willow River — Logan Orvedahl 5, Ben Dewey 7, Sam Dewey 9, Brady Watrin 21, Phillip Sheetz 13, Chance Lunde 2, Conner Welch 6, Mason Olson 5, Landon Kurhajetz 12, Carter Johnson 4. Totals 23-12 2-10 84.

3-point goals — Orvedahl, B. Dewey, S. Dewey 2, Watrin, Sheetz 3, Welch 2, Olson, Johnson.

Superior 24-37—61
Duluth East 33-42—75

Superior — Draden Jensen 19, Joey Barker 5, Shane Leask 3, Ben Hunter 3, Evan Bennett 12, Lars Olson 5, Robert Olson 4, Kaden Kimmes 10. Totals 23 6-11 61.

3-point goals — Jensen 3, Leask, Bennett 2, L. Olson, Kimmes 2.

Duluth East — Zaa Buffalo 9, Giovani Saldivar 3, Will Van Scoy 13, Joe Vos 10, Noah Winesett 8, Simon Randorf 2, Mattie Thompson 19, Noah Paulson 11. Totals 31 11-13 75.

3-point goals — Buffalo, Saldivar, Van Scoy 2, Vos 2.

GIRLS BASKETBALL



Carlton 26-17-11—54
South Ridge 30-13-14—57

Carlton — Kaylee Asleson 17, Brynn Mickle 7, Abby Mickle 5, Alaina Bennett 10, Bella Anderson 3, Elisabeth Hey 11, Sam Matarelli 1. Totals 14 8-17 54.

3-point goals — Asleson 2, B. Mickle, Bennett, Anderson, Hey.

South Ridge — Svea Snickers 10, Paris Fierkelepp 14, Alana Young 7, Phylesha Preston 9, Adella Olesiak 17. Totals 17 11-17 57.

3-point goals — Olesiak, Preston 3.

Chisholm 34-33—67
Fond du Lac 19-19—38

Chisholm — Katie Pearson 4, Lula Halta 6, Jodie Anderson 11, Hannah Kne 5, Jordan Temple 5, Tresa Baumgard 28, Mya Pessenda 7, Jade Wolfram 1. Totals 12 6-12 67.

3-point goals — Anderson.

Fond du Lac Ojibwe — Solai Mohr 4, Allison Cooley 17, Tannia Misquadace 9, Talayah Martineau 7. Totals 15 2-7 38.

3-point goals — Martineau, Misquadace 2, Cooley 3.

Cloquet 21-25—46
Hermantown 34-28—62

Cloquet — Cristina Genita 5, Kate Owens 3, Alexa Snesrud 4, Katie Turner 9, Maddie Young 17, Justice Paro 6, Caley Kruse 2. Totals 16 11-18 46.

3-point goals — Genita, Young 2.

Hermantown — Ava Asgaard 6, Morgan Schroerder 2, Brita Birkeland 8, Kora Parkinson 2, Maiah Christianson 6, Ashley Hill 3, Bryton Kukowski 11, Elly Schmitz 21, Meagan Menzel 3. Totals 21 11-14 62.

3-point goals — Birkeland, Christianson 2, Hill, Schmitz 5.

Hibbing 27-21—48
Esko 20-25—45

Hibbing — Reese Aune 1, Fanci Williams 4, Jacie Clusiau 5, Haley Hawkinson 12, Kourtney Manning 22, Madison Lampton 4. Totals 17 12-19 48.

3-point goals — Clusiau, Hawkinson.

Esko — Jayden Karppinen 3, Aila Gabel 11, Avery Kuklinski 3, Sarah Wagemaker 8, Ava Korby 2, Kristy DeMuth 7, Rachel Antonutti 2, Brenna Stark 9. Totals 15 10-16 45.

3-point goals — Gabel 3, Stark, Kuklinski.

McGregor 18-25—43
Barnum 39-36—75

McGregor — Jordan Paquette 13, Maddy Demenge 2, Kiana Hawkinson 18, Jaylynn Maijala 3, Courtney Gauthier 3, Hailey Maas 3, Ava Guida 1.

3-point goals — Paquette 3, Hawkinson.

Barnum — Makenzee Schleret 9, Rayna Klejeski 12, Gracie Nelson 5, Anessa Davis 11, Madison Warnygora 5, Allison Marine 28, Kendra Jurek 3, Jacinda Wright 2.

3-point goals — Klejeski, Davis, Warnygora.

North Woods 17-11—28
MIB 56-35—91

North Woods — Nicole Olson 1, Helen Koch 2, Brianna Whiteman 3, Hannah Kinsey 7, Hannah Cheney 1, Brynn Simpson 5, Madison Spears 7, Sasha Strong 2. Totals 10 7-13 28.

3-point goals — Whiteman.

Mountain Iron-Buhl — Laney Ryan 6, Jacie Kvas 8, Hali Savela 9, Jordan Zubich 13, Brooke Niska 6, Miah Gellerstedt 10, Sage Ganyo 16, Mia Ganyo 14, Zoe Bialczak 1, Desi Milton 4, Lauren Maki 4. Totals 34 14-26 45.

3-point goals — Savela, Zubich 2, Niska, Gellerstedt 2, S. Ganyo 2, M. Ganyo.

Superior 29-23-5—57
Duluth East 24-28-4—56

Superior — Lily Gidley 3, Natalie Sigfrids 2, Niya Wilson 14, Savannah Leopold 14, Kaileigh Miller 9, Iz Swanson 2, Julia Roe 3, Emma Raye 10. Totals 19 13-19 57.

3-point goals — Wilson, Leopold 3, Roe, Raye.

Duluth East — Macey DeRosier 6, Ashlynne Guenther 17, Macy Hermanson 18, Emma Horyza 5, Rachel Hagen 2, Shay Callaway 8. Totals 21 7-15 56.

3-point goals — DeRosier 2, Hermanson 4, Horyza 1.

Two Harbors 15-13—28
Cromwell-Wright 41-36—77

Two Harbors — Karly Holm 5, Kate Thomasen 2, Morgan Beardsley 2, Rosie Cruikshank 1, Hailey Maher 5, Tricia Osbakken 11. Totals 11 4-6 28.

3-point goals — Holm, Maher.

Cromwell-Wright — Taya Hakamaki 32, Emmalee Hoover 5, Shaily Hakamaki 18, Natalee Hakamaki 7, Brandi Collman 2, Andrea Pocernich 9, Jordan Jokinen 2, Lacie Zoeller 2. Totals 31 8-11 77.

3-point goals — T. Hakamaki 3, Hoover, S. Hakamaki 2, Pocernich.



Eveleth-Gilbert 55, International Falls 48

BOYS HOCKEY



Duluth East 0-0-1—1
Grand Rapids 1-1-0—2

First period — 1. GR, Kodi Miller (Ren Morque, Brandon Goehring), 9:47.

Second period — 2. GR, Joey DelGreco (Easton Young, Hunter Bischoff), 4:39 (pp).

Third period — 3. DE, Charlie Erickson (William Weinkauf, Ryan Cummings), 8:20 (pp).

Saves — Konrad Kausch, DE, 18; Carter Clafton, GR, 22.

Moose Lake Area 2-0-0—2
Duluth Marshall 0-2-1—3

First period — 1. MLA, Jordan Fjosne (Henry Ribich), 12:20; 2. MLA, Ribich (Adam Olson, Fjosne), 16:37.

Second period — 3. DM, Sam Aamodt (Brendan Pfahl), 5:29; 4. DM, Tucker D’Alliard (Aamodt), 10:46.

Third period — 5. DM, Charlie Kleinschmidt (Pfahl), 1:33.

Saves — Henry Dammer, MLA, 59; Fletcher Johnson-Dirkers, DM, 19.

North Shore 1-2-3—6
Hibbing-Chisholm 1-3-3—7

First period — 1. NS, Sully Tikkanen 10:05; 2. HC, Blake Frider (Ethan Lund, Joe Allison) 14:57.

Second period — 3. HC, Frider (Mitchell Ziemba, Erick Sanborn) 2:57 (pp); 4. NS, Ryder McMillen (Sam Johnson) 4:30; 5. HC, Lund (Allison, Frider) 8:23; 6. NS, Johnson (Carter Zabrocki, Tikkanen) 14:40; 7. HC, Mitchell Ziemba (Lund) 16:46.

Third period — 8. HC, Ziemba (Frider, Lund) 1:16; 9. NS, Nate Bilben (Spencer Jackson, McMillen) 2:43; 10. HC, Frider (Allison) 8:24; 11. HC, Frider (Allison, Lund) 9:28; 12. NS, McMillen (Tikkanen) 11:11; 13. NS, Zabrocki (Tikkanen) 14:11.

Saves — Connor Sullivan, NS, 30; Vitek Vozdecky, HC, 23.



Gentry Academy 6, Proctor 0

Lakeland 3, Ashland 1

BOYS SWIMMING



Mesabi East 52, Chisholm 42

160-yard medley relay — Chisholm, 2:13.50; 200 freestyle — Sean Baldonado, ME, 2:09.88; 160 individual medley — Zach Quirk, C, 1:51.35; 60 freestyle — Bay Yukich, C, 29.00; 100 butterfly — Quirk, C, 1:02.90; 100 freestyle — Logan Schroeder, ME, 53.23; 500 freestyle — Baldonado, ME, 5:59.89; 160 freestyle relay — Chisholm, 1:17.17; 100 backstroke — Schroeder, ME, 57.77; 100 breaststroke — Jamie Hill, ME, 1:11.09; 400 freestyle relay — Mesabi East, 3:54.16.

WRESTLING



Northwestern 56, Superior 9

106 pounds — Tommy Brown, N, def. Conner Krueger, 7-6, 3OTs; 113 — Logan Trautt, N, dec. Wyatt Johnson, 6-0; 120 — Camren Benesch, N, maj. dec. Tucker Johnson, 9-1; 126 — Markus Brown, N, maj. dec. Tucker Johnson, 26-11; 132 — Braden Trautt, N, maj. dec. Jason Thomas, 11-3; 138 — Tanner Kaufman, N, tech. fall Henry Huber, 23-8; 145 — Tjay Ziebarth, N, maj. dec. Tjay Ziebarth, 13-4; 152 — Jesse Larson, N, maj. dec. Jakob Johnson, 10-0; 160 — Caden Stone, S, pinned Mark Jarman, 3:30; 170 — P.J. Kerr, S, dec. Landen Conners, 14-7; 182 — Isaac Nichols, N, pinned Donovin Lowney, 3:36; 195 — Shane Schiff, N, pinned Seth Smetak, 1:15; 220 — Brennen Werner, N, won by forfeit; 285 — Trent Orlowski, N, won by forfeit.