BOYS BASKETBALL

Cromwell-Wright 30-39-69 Carlton 21-17-38

Newsletter signup for email alerts

Cromwell-Wright - Jaden Gronner 16, Micah Pocernich 16, Gage Jones 13, Marcus Pocernich 13, Cameron Cahoon 4, Drew Libbon 3, Isaac Shelton 2, Zevvus Smith 2. Totals 28 6-9 69.

3-point goals - Gronner 2, Ma. Pocernich 2, Mi. Pocernich 2, Libbon.

Carlton - Mathew Santkuyl 10, Scott Rousseau 6, Jacob Santkuyl 6, Ryan Gray 5, Trevor Ojibway 5, Justin Swanson 4, Kristian Herman 2. Totals 15 6-9 38.

3-point goals - Gray, Ojibway.

South Ridge 24-30-54 Two Harbors 31-33-64

South Ridge - Tristan Johnson 6, Joseph Bong 11, Ben Wood 4, Riley Kinsley 12, Joey Janke 10, Kayden Palmi 6, Aaron Bennett 5. Totals 19 10-17 54.

3-point goals - Kinsley 4, Lane, Bennett.

Two Harbors - Dylan Barrick 3, Cameron Bugge 2, Ricky Brenna 9, Jeremy Carter 3, Jayden Ruberg 35, Dugan Jaeger 3, Ryan Nowacki 1. Totals 22 17-25 64.

3-point goals - Carter, Ruberg, Jaeger.

Moose Lake-WR 26-31-57 Barnum 16-26-42

Moose Lake-Willow River - Brady Watrin 9, Adam Dragicevich 7, Mason Olson 27, Logan Orvedahl 8, Ben Dewey 4, Michael Olson 2. Totals 17 14-24 57.

3-point goals - Mason Olson 6, Watrin, Dewey.

Barnum - Tyler Nynas 9, Blaze Hurst 12, Joe Peterson 3, Sam Goodwin 10, Ryan Weller 8. Totals 18 3-5 42.

3-point goals - Nynas, Hurst, Peterson.

FDL Ojibwe 14-20-34 North Woods 62-41-103

Fond du Lac Ojibwe - Conner Barney 14, Simon LaPrairie 2, Jason Fineday 3, Avery Misquadace 5, Brady Barney 6, Uriah Aubio 2, Rolo DeFoe 2. Totals 13 5-8 31.

3-point goals - Barney, Fineday, Misquadace.

North Woods - Cade Goggleye 19, Chase Kleppe 6, T.J. Chiabotti 24, Trevor Morrison 20, Darius Goggleye 12, Blake Scofield 5, Ian Sherman 11, Tanner Barto 2, Kent Villebrun 4. Totals 40 14-15 103.

3-point goals - Chiabotti 5, C. Goggleye 2, Scofield, Sherman.

Cloquet 48-50-98 Duluth Marshall 36-24-60

Cloquet - Tyler Issendorf 3, Adam Schneider 28, Markus Pokornowski 20, Nick Flynn 20, Riley Leslie 13, Kade Clemens 2, Alec Turnbull 5, Damien Diver 5, Nathan Blatchford 2. Totals 40 11-22 98.

3-point goals - Schneider 2, Pokornowski 2, Leslie 3.

Duluth Marshall - Sam Lohn 15, Peter Hansen 2, Oscar Timm 8, Matt Erickson 9, Santiago Gomez 6, Mason Boos 5, Jasper Timm 11, Felipe Rondon Munoz 4. Totals 25 4-6 60.

3-point goals - Lohn, Erickson, O. Timm, J. Timm 3.

Cromwell-Wright 20-27-47 Barnum 12-18-30

Cromwell-Wright - Marcus Pocernich 9, Micah Pocernich 17, Isaac Shelton 3, Jaden Gronner 6, Gage Jones 2, Cameron Cahoon 10. Totals 12 16-19 47.

3-point goals - Ma. Pocernich, Mi. Pocernich 3, Shelton, Gronner 2.

Barnum - Tyler Nynas 9, Blaze Hurst 2, Jake Nynas 4, Sam Goodwin 9, Ryan Weller 6. Totals 10 8-10 30.

3-point goals - Weller 2.

Esko 54-39-93 South Ridge 19-8-27

Esko - Eli Blue 5, Hubie Gonsorowski 6, James LeGarde 11, Dylan Vinje 3, Sam Rengo 7, Cade Berger 8, Jon Stodola 6, Payton Wefel 10, Riley Fischer 4, Corey Kauma 3, Trevor Spindler 17, Peyton Koskela 4, Camden Berger 7, Chad Hart 2. Totals 33 12-13 93.

3-point goals - Blue, Gonsorowski 2, LeGarde 3, Vinje 1, Cade Berger, Wefel 2, Spindler 3, Camden Berger.

South Ridge - Logan Young 2, Mason Lane 10, Brant Erickson 2, Ben Wood 2, Riley Kinsley 3, Joey Janke 2, Jaxson Bennett 2, Kayden Palmi 4. Totals 12 2-3 27.

3-point goals - Kinsley.

Moose Lake-WR 42-27-69 Proctor 19-29-48

Moose Lake-Willow RIver - Brady Watrin 15, Adam Dragicevich 8, Mason Olson 19, Logan Orvedahl 12, Ben Dewey 12, Michael Olson 3. Totals 23 16-20 69.

3-point goals - Mason Olson 5, Orvedahl 2, Dewey 2.

Proctor - Jacob Pioro 15, Dylan Hom 10, Will Vogel 4, Carter Fuchs 5, Quincy Clark 14. Totals 17 8-11 48.

3-point goals - Pioro 3, Clark 2, Fuchs.

Barnum 69, Eveleth-Gilbert 35

Carlton 78, Hill City 73

GIRLS BASKETBALL

Moose Lake-WR 29-35-64 Barnum 22-19-41

Moose Lake-Willow River - Charis Blacklock 20, Natalie Mikrot 17, Meghan Granquist 13, Elliana Schaumberg 6, Ella Rhoades 6, Monica Mikrot 2, Emily Bohnsack 2, Hannah Jirovec 1. Totals 21 17-29 64.

3-point goals - Granquist 3, N. Mikrot 2.

Barnum - Makenzee Schleret 17, Mallory Agurkis 8, Jordyn Marine 6, Allison Marine 4, Danna Weets 4, Lacie O'Leary 2. Totals 15 4-11 41.

3-point goals - Schleret 5, Agurkis 2.

Carlton 12-12-24 Cromwell-Wright 50-39-89

Carlton - Kaylee Asleson 7, Brynne Mickle 4, Abby Mickle 3, Isabella Anderson 1, Elizabeth Hey 7, Nicole Nilsen 2. Totals 8 4-5 24.

3-point goals - Asleson, Hey.

Cromwell-Wright - Taya Hakamaki 23, Emmalee Hoover 2, Amanda Hakamaki 5, Shaily Hakamaki 28, Josie Jokinen 2, Natalee Hakamaki 6, Liz Risacher 3, Andrea Pocernich 10, Amber Collman 4, Jordan Jokinen 4, Lacie Zoeller 2. Totals 34 9-15 89.

3-point goals - T. Hakamaki 3, A. Hakamaki, S. Hakamaki 6, Risacher, Pocernich

Cloquet 22-30-52 Proctor 22-43-65

Cloquet - Jessica Liang 4, Kate Owens 8, Mireye Moose 7, Maddie Young 6, Grace Dushkin 4, Alexa Snesrud 2, Vanna Kelley 8, Olivia Diver 13. Totals 21 4-8 52. 3-point goals - Moose, V. Kelley 2, Diver 3. Proctor - Sam Pogatchnik 18, Liz Frase 12, Sam Parendo 12, Morgan Nylund 5, Katelyn Marunich 4, Hailie Evans 2, Payton Rodberg 12. Totals 21 19-29 65. 3-point goals - Pogatchnik 2, Parendo, Nylund.

Two Harbors 20-19-39 South Ridge 17-30-47

Two Harbors - Laura Erickson 12, Elise Poe-Johnson 2, Shayla Marxen 2, Tori Bott 19, Morgan Beardsley 4. Totals 11 5-12 39.

3-point goals - Erickson 3, Bott 1.

South Ridge - Jillian Sajdak 2, Courteney Sajdak 14, Alana Young 10, Elle Ridge 6, Adella Olesiak 6, Celia Olesiak 9. Totals 14 4-11 47.

3-point goals - A. Olesiak 2, C. Olesiak 3.

Wrenshall 16-16-32 Floodwood 49-37-86

Wrenshall - Hailey Tauzell 14, April Lattu 3, Taylor Bryce 7, Haley Patritto 8. Totals 13 2-3 32. 3-point goals - Tauzell 2, Lattu, Bryce. Floodwood - Imijyn Thompson 8, Courtney Young 3, Haley Bergin 6, Ryann Koivisto 15, Alexis Stokke 12, Kylie Hart 2, Kennedi Johnson 26, Anna hall 3, Katelyn Bergin 2, Tamera Lundstrom 5, Nakaiyah Nemine 4. Totals 37 4-8 86. 3-point goals - Thompson 2, Young, Johnson 4, Hall.

Ashland 15-16-31 Cloquet 42-21-63

Ashland - Ashlee Moreland 3, Claire Custer 2, Mayelle Brinker 7, Madelyn Wiggins 3, Justine Barningham 4, Faith O'Connor 2, Lily Jablonski 3, Zoe Pearce 7. Totals 10 8-15 31.

3-point goals - Moreland, Wiggins, Jablonski.

Cloquet - Abbey Collins 4, Kate Owens 2, Mireye Moose 3, Kendra Kelley 11, Maddie Young 5, Vanna Kelley 14, Grace Dushkin 2, Alexa Snesrud 2, Allie Wojtysiak 15, Olivia Diver 5. Totals 25 9-14 63.

3-point goals - V. Kelley 2, K. Kelley, Moose.

Cook County 46 FDL Ojibwe 41

Cook County - Alyssa Spry 2, Emma Gesch 2, Abbie Crawford 19, Paisley Smith 5, Ariana Poyirier 15, Morgan Starkey 3. Totals: 18 8-13 46.

3-pointers - Poyirier, Starkey.

Fond du Lac Ojibwe - Solai Mohr 7, A Cooley 14, Tannia Misquadace 12, Namida Reynolds 4, Katie Misquadace 4, E. Emmell 1. Totals: 18 2-3 41.

3-point goals - Mohr, Misquadace 3.

Cloquet 26-20-46 Bemidji 24-28-52

Cloquet - Jessica Liang 2, Kendra Kelley 8, Maddie Young 5, Vanna Kelley 11, Allie Wojtysiak 18, Olivia Diver 2. Totals 18 7-14 46.

3-point goals - V. Kelley 3.

Bemidji - Kate Alto 1, Jackie Johnson 2, Lindsey Hildenbrand 23, Mackenzie Nicklason 7, Rumer Flatness 4, Macy Flatness 6, Rylie Jones 7, Rebecca Matheney 2. Totals 19 11-17 52.

3-point goals - M. Flatness 2, Hildenbrand.

South Ridge 36-30-66 Northland 18-28-46

South Ridge - Jillian Sajdak 2, Courteney Sajdak 8, Alana Young 6, Elle Ridge 7, Adella Olesiak 19, Celia Olesiak 24. Totals 23 14-24 66.

3-point goals - A. Olesiak 2, C. Olesiak 4.

Northland - Madison Greene 6, Hunter Ahonen 18, Alexis Cash 5, Amber St. Martin 1, Athena Dunham 14, Taylor Tschida 2. Totals 14 13-27 46.

3-point goals - Ahonen 3, Cash, Dunham.

Duluth Marshall 19-26-45 Cromwell-Wright 32-36-68

Duluth Marshall - Grace Kirk 16, Gianna Kneepkens 26, Dasia Starks 2, Maritsa Harris 1. Totals 15 10-14 45.

3-point goals - Kirk 2, Kneepkens 3.

Cromwell-Wright - Taya Hakamaki 19, Emmalee Hoover 2, Shaily Hakamaki 27, Natalee Hakamaki 12, Liz Risacher 3, Andrea Pocernich 5. Totals 31 0-4 68.

3-point goals - T. Hakamaki, S. Hakamaki 3, Risacher, Pocernich.

Moose Lake-WR 35-43-78 Two Harbors 33-26-59

Moose Lake-Willow River - Elliana Schaumburg 7, Charis Blacklock 10, Natalie Mikrot 14, Dallis Kukuk 2, Monica Mikrot 8, Ella Rhodes 22, Meghan Granquist 5, Maci Kukuk 10. Totals 30 12-20 78.

3-point goals - Schaumburg, N. Mikrot 2, M. Kukuk 3.

Two Harbors - Kate Thomasen 7, Jada Larson 1, Laura Erickson 13, Morgan Beardsley 4, Elise Poe-Johnson 8, Tori Bott 24, Isabell Schottenbauer 2. Totals 23 10-20 59.

3-point goals - Erickson 3.

Barnum 20-19-39 Proctor 34-33-67

Barnum - Makenzee Schleret 7, Reese Miletich 2, Kendal Miletich 15, Jordyn Marine 10, Mallory Agurkis 5. Totals 14 3-4 39.

3-point goals - Schleret 2, K. Miletich 5, Agurkis.

Proctor - Sam Pogatchnik 18, Liz Frase 10, Courtney Werner 5, Sam Parendo 6, Hope Carlson 2, Sydnee Yost 1, Morgan Nylund 7, Katelyn Marunich 4, Josie Maahs 2, Sophie Morin-Swanson 2, Payton Rodberg 8, Savannah Lyytinen 2. Totals 25 9-12 67.

3-point goals - Pogatchnik 4, Werner, Parendo 2, Nylund 1.

Chisago Lakes 16-24-40 Cloquet 23-23-46

Chisago Lakes - Maddy Ritter 4, Hannah Gillach 5, Sarah Bjelland 4, Lexi Hammond 4, Emma Bjelland 5, Sophia Wood 13, Greta Gillach 5. Totals 18 1-6 40.

3-point goals - H. Gillach, G. Gillach, E. Bjelland.

Cloquet - Jessica Liang 2, Kate Owens 2, Kendra Kelley 7, Maddie Young 4, Alexa Snesrud 2, Vanna Kelley 12, Allie Wojtysiak 8, Olivia Diver 9. Totals 15 12-14 46.

3-point goals - V. Kelley 3, Diver.

FDL Ojibwe 22-14-34 Carlton 38-38-76

Fond du Lac Ojibwe - Mohr 13, T. Misquadace 14, K. Reynolds 4, A. Reynolds 3. Totals 12 7-13 34.

3-point goals - Mohr 2, T. Misquadace.

Carlton - Brynne Mickle 4, Wallin 9, Abby Mickle 10, Bennett 26, Hey 12, Matarelli 4, Williams 3, Hyry 8. Totals 10-15 76.

3-point goals - Bennett 2, Hey 2.

Pine City 42-36-78 Moose Lake-WR 37-24-61

Pine City - Ellie Hasz 26, Lily Wilson 19, Sophie Lahti 11, Ashley Faur 7, Hannah Lorsung 4, Hannah Husom 3, Alaina Steele 2, Meredith Kolling 2, Allyson Chromey 2, Emily Carpenter 2. Totals 28 17-24 78.

3-point goals - Wilson 2, Husom, Hasz, Faur.

Moose Lake-Willow River - Natalie Mikrot 16, Charis Blacklock 11, Ella Rhoades 9, Dallis Kukuk 7, Maci Kukuk 6, Meghan Granquist 5, Hannah Jirovec 3, Elliana Schaumburg 2, Elaine Witkowski 2. Totals 23 10-15 61.

3-point goals - M. Kukuk 2, Mikrot, D. Kukuk, Jirovec.

Esko 70, Barnum 36

COLLEGE MEN'S BASKETBALL

FDLTCC 83, Hibbing 76

COLLEGE WOMEN'S BASKETBALL

Hibbing 121, FDLTCC 45

BOYS HOCKEY

Bagley/Fosston 1-3-1-5 Moose Lake Area 0-1-0-1

First period - 1. BF, Tanner Levin), 2:53.

Second period - 2. MLA, Vern Anderson, 0:21; 2. BF, Griffin Brovold (Alex Rolfson, Adam Olson), 2:47; 3. BF, Brovold (Olson, Parker Sunderland), 3:01; 4, BF, Benjamin Gerbracht, 13:53.

Third period - 5. BF, Rolfson (Brovold), 6:58.

Saves - Brycen Olson, BF, 20; Danny Whited, MLA, 17.

Section 5A Quarterfinals

Moose Lake Area 0-1-0-1 Mora/Milaca 1-3-3-7

First period - 1. MM, Garret Smith (Gavin Orr), 2:10.

Second period - 2. MLA, Avery Anderson (Vern Anderson), 6:13; 3. MM, Smith (Orr, Jagger Steiner); 4. MM, Orr (Blake Radeke, Nate Burski), 11:13; 5. MM, Radeke (Burski), 11:34.

Third period - 6. MM, Orr, 0:42; 7. MM, Orr, (Burski), 4:01; 8. MM, Jack Kritzeck (Radeke), 9:07.

Saves - Danny Whited, MLA, 35; Nick Madison, MM, 12.

JUNIOR HOCKEY

MN Wilderness 5, Bismarck 2, OT

MN Wilderness 2, Bismarck 1, SO

NORDIC SKIING

Minnesota Nordic Ski Meet At Giants Ridge, Biwabik Boys Teams

1. Sartell-St. Cloud Cathedral, 407; 2. Forest Lake, 397; 3. Robbinsdale Armstrong, 387; 4. Stillwater, 386; 5. Minneapolis Southwest, 380; 6. Ely, 336; 7. Wayzata, 331; 8. St. Paul Highland Park, 298; 9. Duluth Marshall, 273; 10. Eden Prairie, 271; 11. Prior Lake, 251; 12. Mora, 231; 13. Little Falls, 194; 14. Minnehaha Academy, 178; 15. Champlin Park, 175; 16. Winona, 173.

Individuals (5K freestyle and 5K classic)

1. Peter Moore, St. Paul Academy, 14:30-15:46.0-30:16.0; 2. Alex Nemeth, Sartell-St. Cloud Cathedral, 14:40-15:37.0-30:17.0; 3. Cooper Lennox, Mora, 14:34-15:43.7-30:17.7; 4. Garrett Beckrich, Grand Rapids, 14:12-16:08.0-30:20.0; 5. Matthew Bourne, Mounds Park, 15:05-15:29.2-30:34.2; 6. Henry Snider, Mounds Park, 14:52-15:43.1-30:35.1; 7. Tryg Solberg, White Bear Lake, 14:37-16:10.8-30:47.8; 8. William Omodt, Robbinsdale Armstrong, 14:48-16:05.6-30:53.6; 9. Henry Hall, Minneapolis South, 14:57-15:56.8-30:53.8; 10. James Schneider, Wayzata, 14:54-16:08.4-31:02.4; 12. Aidan Ripp, Cloquet-Esko-Carlton, 14:37-16:34.8-31:11.8; 60. Benjamin Bauer, Cloquet-Esko-Carlton, 16:27-16:53.6-33:20.6; 85. Josh Sanders, Cloquet-Esko-Carlton, 16:47-17:34.3-34:21.3.