Sections

Weather Forecast

Close

Scoreboard

BOYS BASKETBALL

ML-WR 36-23—59 Cloquet 39-38—77

Moose Lake-Willow River — Adam Dragicevich 15, Brady Watrin 15, Mason Olson 13, Logan Orvedahl 6, Ben Dewey 4, Phillip Sheetz 3, Michael Olson 3. Totals 23 6-11 59.

3-point goals — Ma. Olson 2, Orvedahl 2, Watrin, Sheetz, Mi. Olson.

Cloquet — Nick Flynn 30, Alex Leuzzo 17, Adam Schneider 13, Alex Turnbull 7, Markus Pokornowski 4, Riley Leslie 4, Logan Gallup 2. Totals 30 15-24 77.

3-point goals — Flynn, Leuzzo.

Cloquet 27-29—56 Superior 34-42—76

Cloquet — Adam Schneider 6, Markus Pokornowski 15, Riley Leslie 11, Alex Leuzzo 8, Alex Turnbull 10, Nick Flynn 6. Totals 18 11-21 56.

3-point goals — Schneider, Pokornowski 3, Leslie 2, Leuzzo, Turnbull 2.

Superior — Mason Ackley 25, Xavier Patterson 22, Beau Severson 17, Joey Barker 1, Elijah Owens 3, Jarrett Gronski 8. Totals 32 4-10 76.

3-point goals — Ackley, Patterson 3, Severson 3, Owens.

Cromwell-Wright 23-23—46 Esko 39-15—54

Cromwell-Wright — Marcus Pocernich 9, Micah Pocernich 9, Isaac Shelton 6, Jaden Gronner 2, Gage Jones 2, Cameron Cahoon 18. Totals 14 4-7 46.

3-point goals — Ma. Pocernich, Mi. Pocernich, Shelton 2.

Esko — James LeGarde 7, Jon Stodola 8, Payton Wefel 15, Corey Kauma 4, Trevor Spindler 20. Totals 15 12-15 54.

3-point goals — Wefel 4.

South Ridge 33-26—59 McGregor 23-19—42

South Ridge — Logan Young 3, Tristan Johnson 8, Mason lane 6, Brant Erickson 2, Nick Larson 7, Ben Wood 5, Riley Kinsley 3, Joey Janke 8, Weston Stroschein 2, Jayton Nelson 6, Kayden Palmi 9. Totals 23 11-22 59.

3-point goals — Wood, Kinsley.

McGregor — Ethan Sampson 5, Nathan Scollard 3, Marshall Passer 9, Ethan Bohn 4, Joe Baker 19, Robby Kral 2. Totals 12 13-18 42.

3-point goals — Passer 3, Scollard, Sampson.

Wrenshall 17-24—41 Barnum 37-30—67

Wrenshall — Jared Kelly 9, Zeke Rousseau 4, Cole Oja 6, Chase Duncan 1, Randy Wimmer 9, Hunter Holmes 12. Totals 16 8-14 41.

3-point goal — Holmes.

Barnum — Tyler Nynas 23, Blaze Hurst 8, Jacob Nynas 5, Joe Peterson 8, Sam Goodwin 10, Ryan Weller 6, Jared Haley 5, Jordan Haley 2. Totals 26 8-10 67.

3-point goals — T. Nynas 2, Weller 2, Peterson 2, J. Nynas.

Esko 41-20—61 Cloquet 37-26—63

Esko — Trevor Spindler 19, Payton Wefel 19, Jon Stodola 11, Riley Fischer 6, Sam Rengo 2, Eli Blue 2, Hubie Gonsorowski 2. Totals 24 7-8 61.

3-point goals — Wefel 4, Spindler 2.

Cloquet — Adam Schneider 18, Nick Flynn 17, Alex Leuzzo 14, Riley Leslie 9, Alec Turnbull 3, Markus Pokornowski 2. Totals 22 11-21 63.

3-point goals — Schneider 3, Flynn 2, Leuzzo 2, Turnbull.

Littlefork-Big Falls 24-18—42 South Ridge 41-46—88

Littlefork-Big Falls — Matt Kennedy 17, Logan Maish 10, Carter Lagergren 2, Anthony Cipriano 13. Totals 14 9-12 42.

3-point goals — Kennedy, Maish 2, Cipriano 2.

South Ridge — Tristan Johnson 2, Joe Bong 2, Mason Lane 21, Brant Erickson 3, Nick Larson 6, Ben Wood 14, Riley Kinsley 6, Joey Janke 5, Weston Stroschein 3, Jayton Nelson 14, Jaxson Bennett 4, Kayden Palmi 8. Totals 33 15-30 88.

3-point goals — Lane 2, Erickson, Wood 2, Kinsley 2.

Duluth Marshall 84, Wrenshall 54

GIRLS BASKETBALL

Carlton 22-23—45 ML-WR 40-36—76

Carlton — Alaina Bennett 14, Elizabeth Hey 9, Abby Mickle 8, Kaylee Asleson 6, Jordan Hyry 4, Sam Matarelli 2, Brynne Mickle 2 Totals 17 6-13 45.

3-point goals — Hey 3, Asleson 2.

Moose Lake-Willow River — Natalie Mikrot 24, Dallis Kukuk 14, Charis Blacklock 9, Ella Rhoades 7, Meghan Granquist 6, Monica Mikrot 5, Maci Kukuk 5, Elliana Schaumburg 4, Skyla Thompson 2. Totals 28 12-25 76.

3-point goals — D. Kukuk 4, N. Mikrot 2, M. Mikrot, M. Kukuk.

Cloquet 38-39—77 Duluth Marshall 38-26—64

Cloquet — Kate Owens 14, Mireye Moose 3, Kendra Kelley 2, Maddie Young 21, Alexa Snesrud 4, Vanna Kelley 8, Allie Wojtysiak 20, Olivia Diver 5. Totals 31 11-19 77.

3-point goals — Owens, Moose, V. Kelley, Diver.

Duluth Marshall — Grace Kirk 23, Gianna Kneepkens 35, Dasia Starks 4, Maritsa Harris 2. Totals 21 20-24 64.

3-point goals — Kneepkens 2.

Esko 33-19—52 Cromwell-Wright 26-36—62

Esko — Sydney Hanson 3, Macy Sunnarborg 12, Kaitlyn Bergerson 5, Kristy DeMuth 18, Bridget Yellin 14. Totals 22 3-6 52.

3-point goals — Hanson, Sunnarborg 2, DeMuth 2.

Cromwell-Wright — Taya Hakamaki 16, Emmalee Hoover 5, Shaily Hakamaki 19, Natalee Hakamaki 12, Andrea Pocernich 10. Totals 23 8-11 62.

3-point goals — T. Hakamaki 3, Hoover, S. Hakamaki, Pocernich 3.

McGregor 17-25—42 South Ridge 27-31—58

McGregor — Jordan Paquette 5, Kiana Hawkinson 5, Shinaana Secody 26, Hailey Maas 6. Totals 12 16-26 42.

3-point goals — Secody 2.

South Ridge — Jillian Sajdak 7, Courteney Sajdak 8, Alana Young 10, Elle Ridge 15, Adella Olesiak 8, Celia Olesiak 10. Totals 24 9-19 58.

3-point goal — C. Olesiak.

ML-WR 20-26—46 East Central 20-17—37

Moose Lake-Willow River — Natalie Mikrot 17, Ella Rhoades 9, Dallis Kukuk 6, Monica Mikrot 6, Charis Blacklock 3, Maci Kukuk 3, Meghan Granquist 1, Elliana Schaumburg 1. Totals: 13 15-24 46.

3-point goals — N. Mikrot 2, D. Kukuk 2, M. Kukuk.

East Central — Bella Lourey-Bowen 15, Holly Grundmeier 8, Sofie Seibert 8, Lauren Swanson 2, Cassie Thorvig 2, Erin Gamst 2. Totals: 15 2-4 37.

3-point goals — Bowen 3, Seibert 2, Lourey.

Aitkin 20-20—40 Esko 30-39—69

Aitkin — Jillian MacDonald 3, Jenna Cline 2, Lydia Fellerman 1, McKenna MacDonald 12, Noelle Jones 2, Kaija Davies 4, Ramsey Moe 8, Ally Ehnstrom 8. Totals 15 6-8 40.

3-point goals — J. MacDonald, Moe, Ehnstrom 2.

Esko — Annika Wold 5, Mallory Sunnarborg 8, Sydney Hanson 3, Jayden Karppinen 2, Macy Sunnarborg 16, Kaitlyn Bergerson 4, Kristy DeMuth 20, Bridget Yellin 11. Totals 23 15-22 69. 3-point goals — Wold, Mallory Sunnarborg, Hanson, Macy Sunnarborg 2, DeMuth 3.

Cloquet 25-41—66 Barnum 28-23—51

Cloquet — Allie Wojtysiak 21, Kendra Kelley 17, Maddie Young 12, Kate Owens 6, Alexa Snesrud 4, Olivia Diver 4, Jessica Liang 2. Totals 30 4-9 66.

3-point goals — Kelley 2.

Barnum — Mallory Agurkis 18, Kendal Miletich 15, Allison Marine 12, Reese Miletich 6. Totals 19 3-5 51.

3-point goals — Agurkis 6, K. Miletich 4.

COLLEGE MEN'S BASKETBALL

Northland 85, FDLTCC 56

COLLEGE WOMEN'S BASKETBALL

Northland 106, FDLTCC 15

BOYS HOCKEY

CEC 1-0-6—7 Superior 3-0-0—3

First period — 1. S, Gunnar Hansen (Cayden Laurvick); 2:48; 2. S, Laurvick, 4:45; 3. S, Ian Johnson (Taylor Burger, Trevor Dalbec), 5:34; 4. CEC, Aaron Moore, 14:50.

Second period — No scoring.

Third period — 5. CEC, Gavin Rasmussen (Christian Galatz, Landon Langenbrunner), :38; 6. CEC, Rasmussen (Langenbrunner, Cade Anderson), 2:03. 7. CEC, Rasmussen (Langenbrunner, Galatz), 2:25; 8. CEC, Drake Nordin (Moore, Jon Baker), 3:13; 9. CEC, Baker, n/a; 10. CEC, Rasmusen (Cole Ketola, Sam Olson), 16:16 (en).

Saves — Owen Carlson, CEC, 1; Wyatt Senich, CEC, 23; Dayton Podvin, S, 27.

CEC 1-3-1—5 Bemidji 0-0-0—0

First period — 1. Jon Baker (Aaron Moore, Nick Baker), 7:55.

Second period — 2. Gavin Rasmussen (Kade Bender), 6:34 (sh); 3. Christian Galatz (Rasmussen, Landon Langenbrunner), 13:26; 4. Rasmussen, 16:15.

Third period — 5. Cade Anderson (Bender, Moore), 9:24.

Saves — Wyatt Senich, CEC, 18; Andrew Johanns, B, 33.

GIRLS HOCKEY

GR-Greenway 1-2-1—4 CEC 0-0-0—0

First period — 1. Ellie Tillma (Quinn Kasell, Maddie Drotts), 6:32.

Second period — 2. Kasell, 4:52 (sh); 3. Jazzi Rohloff, 16:17.

Third period — 4. Rohloff, 2:27 (sh, en).

Saves — Kenny Martinson, GRG, 13; Emily Trast, GRG, 10; Elise Lund, CEC, 28.

Int'l Falls 0-0-0-1—1 Moose Lake Area 0-0-0-0—0

First period — No scoring.

Second period — No scoring.

Third period — No scoring.

Overtime — 1. Maria Vollom (Morgan Rasmussen), :16 (pp).

Saves — Macey Marcotte, IF, 21; Joe Wekseth, MLA, 18.

JUNIOR HOCKEY

MN Wilderness 3, Bismarck 0

Bismarck 3, MN Wilderness 2, SO

ALPINE SKIING

Thursday's Late Results Gitchi Gummi Invite At Mont du Lac Boys Teams

1. Minneapolis Washburn, 301; 2. Brainerd, 284; 3. Duluth East, 274; Hibbing, 258; 5. Virginia Area 240; 6. Cook County-Silver Bay 202; 7, Minneapolis Southwest, 200; 8. Hermantown, 194; 9. Cloquet-Esko-Carlton 175; 10. Duluth Marshall, 141.

Individuals

1. Thomas Heren, CEC, 1:03.33; 2. Luke Conway, MW, 1:04.58; 3. Thomas Borash, Herm, 1:05.02; 4. Zach Bion, MW, 1:05.57; 5. Jack Borash, Herm, 1:07.09; 6. Oliver Mueller, MSW, 1:07.42; 7. Brandon Neifert, B, 1:08.39; 8. Bren Elleson, DE, 1:09.06; 9. Blaine Walli, Hibb, 1:09.35; 10. Max Darkow, B, 1:09.64.

Girls Teams

1. Minneapolis Southwest, 278; 2. Brainerd, 272; 3. Cook County-Silver Bay, 237; 4. Minneapolis Washburn, 234; 5. Duluth East, 215; 6. Hibbing, 196; 7. Virginia Area, 190; 8. Hermantown, 112; 9. Cloquet-Esko-Carlton, 95.

Individuals

1. Elsa Peterson, MSW, 1:05.34; 2. Kendra Winberg, Herm, 1:05.47; 3. Reilly Wahlers, CCSB, 1:06.52; 4. Rachel Tanner, MSW, 1:06.82; 5. Sydney Jolowsky, Hibb, 1:09.58; 6. Erin Hoelzel, B, 1:10.49; 7. Margaret Duncan, Duluth Denfeld, 1:10.65; 8. Ahnika Berg, MW, 1:10.91; 9. Sela Backstrom, CCSB, 1:11.07; 10. Alli Krantz, B, 1:11.10.

randomness