Sections

Weather Forecast

Close

Scoreboard

BOYS BASKETBALL

Braham 18-30—48

Moose Lake-WR 34-33—67

Moose Lake-Willow River — Brady Watrin 13, Adam Dragicevich 12, Mason Olson 17, Ben Dewey 7, Carter Johnson 14, Logan Orvedahl 3, Landin Kurhajetz 1. Totals 25 10-20 67.

3-point goals — Olson 3, Orvedahl, Dewey.

Braham — Luke Bendickson 8, Kevin Laman 11, Reed Riesing, Ryan Roslin 6, Lee 6, M Yerke 10, Z Yerke 4, Mankie 2. Totals 18 8-20 48.

3-point goals — Laman 3, M. Yerke.

Wrenshall 27-20—47

Silver Bay 28-37—65

Wrenshall — Jared Kelley 2, Mason Perry 5, Tim Swenson 2, Chase Duncan 4, Eli Krisak 21, Danny Merrill 7, Randy Wimmer 6. Totals 16 11-20 47.

3-point goals — Perry, Krisak 3.

Silver Bay — Kaleb Krech 3, Mason Ollman 14, Derek Thompson 6, Coby Olsen 2, Riley Tiboni 17, Weston Monson 19, Matt Fergon 4. Totals 24 8-12 65.

3-point goals — Krech, Ollman 3, Tiboni 4, Monson.

Carlton 32-16—48

McGregor 25-28—53

Carlton — Adam Hey 9, Spencer Rousseau 4, Sawyer Thorman 2, Trevor Ojibway 6, Scott Rousseau 2, Mathew Santkuyl 25. Totals 19 3-9 48.

3-point goals — Hey 3, Sp. Rousseau, Santkuyl 3.

McGregor — Ethan Sampson 7, Nathan Scollard 2, Logan Jackson 4, Marshall Passer 9, Ethan Bohn 2, Joe Baker 26, Willie Glunz 3. Totals 20 8-15 53.

3-point goals — Sampson, Passer 3, Glunz.

Floodwood 16-24—40

Cromwell-Wright 40-29—69

Floodwood — Ethan Dehn 10, Isaac Rohde 6, Gavin Cook 6, Levi Suonvieri 4, Errol Palmer 1, Blake Tahja 3, Jeffrey Palmer 10. Totals 17 4-7 40.

3-point goals — Dehn 2.

Cromwell-Wright — Marcus Pocernich 10, Micah Pocernich 16, Ethan Shelton 6, Isaac Shelton 2, Jaden Gronner 5, Taye Anderson 2, Gage Jones 18, Cameron Cahoon 10. Totals 29 6-8 69.

3-point goals — Ma. Pocernich, Mi. Pocernich 3, Gronner.

Esko 42-38—80

Two Harbors 20-26—46

Esko — James Legarde 12, Preston Lowe 3, Sam Rengo 6, Jon Stodola 15, Payton Wefel 7, Riley Fischer 9, Corey Kauma 9, Peyton Koskela 12, Camden Berger 7. Totals 33 6-7 80.

3-point goals — Koskela 2, Lowe, Stodola, Wefel, Fischer, Kauma, Berger.

Two Harbors — Joey Marker 2, Cameron Bugge 2, Ricky Brenna 7, Jeremy Carter 2, Jayden Ruberg 29, Oaklee Breeden 2, Ryan Nowacki 2. Totals 19 3-5 46.

3-point goals — Ruberg 5.

South Ridge 23-19—42

Barnum 33-32—65

South Ridge — Brant Erickson 6, Nick Larson 2, Ben Wood 2, Joey Janke 2, Jayton Nelson 18, Kaden Palmi 12. Totals 19 4-11 42.

3-point goals — None.

Barnum — Tyler Nynas 30, Jake Nynas 9, Blaze Hurst 9, Sam Goodwin 5, Joey Peterson 3, Ryan Weller 3, Jerad Haley 2, Braiden Davis 2, Nathan Moors 2. Totals 26 7-10 65.

3-point goals — J. Nynas 3, T. Nynas, Peterson, Weller.

Fond du Lac Ojibwe 60, Sebeka 57

GIRLS BASKETBALL

Barnum 16-49—65

South Ridge 19-42—61

Barnum — Makenzee Schleret 15, Lacie O'Leary 5, Reese Miletich 4, Danna Weets 4, Kendal Miletich 3, Jordyn Marine 16, Mallory Agurkis 18. Totals 12 11-24 65.

3-point goals — Schleret 5, K. Miletich, Agurkis 4.

South Ridge — Courteney Sajdak 14, Alana Young 9, Raina Schneider 2, Ellie Ridge 13, Adella Olesiak 9, Celia Olesiak 14. Totals 18 13-22 61.

3-point goals — C. Olesiak 2, A. Olesiak.

Moose Lake-WR 38-35—73

Osakis 32-34—66

Moose Lake-Willow River — Ella Rhoades 18, Natalie Mikrot 17, Dallis Kukuk 14, Charis Blacklock 10, Meghan Granquist 8, Carmen Hoffman 2, Hannah Jirovec 2, Maci Kukuk 2. Totals 28 10-12 73.

3-point goals — D. Kukuk 4, Mikrot 3.

Osakis — A. Johanson 14, Lien 13, Randall 12, Starek 12, M. Johanson 5, Clasemann 4, Scherr 3, Oeltjen 3. Totals 23 11-16 66.

3-point goals — Lien 3, Starek 3, A. Johanson, Oeltjen, Scherr.

North Branch 26-21—47

Cloquet 35-33—68

North Branch — Megan Bunes 14, Katherine Carlson 12, Paige Peaslee 8, Madison Helin 8, Gail Nelson 5. Totals 16 13-22 47.

3-point goal — Bunes 2.

Cloquet — Allie Wojtysiak 23, Vanna Kelley 15, Phoebe Bieri 11, Kendra Kelley 8, Olivia Diver 7, Jessica Liang 2, Mireye Moose 2. Totals 25 15-20 68.

3-point goals — V. Kelley 2, Diver.

Two Harbors 17-7—24

Esko 26-21—47

Two Harbors — Elise Poe-Johnson 2, Morgan Beardsley 2, Tori Bott 18, Emily Olson 2. Totals 12 9-14 37.

3-point goal — Bott.

Esko — Annika Wold 3, Macy Sunnarborg 2, Sarah Wagemaker 6, Kaitlyn Bergerson 7, Kristy DeMuth 16, Brenna Stark 2, Bridget Yellin 11. Totals 20 3-8 47.

3-point goals — Wold, Bergerson, DeMuth 2.

Wrenshall 16-14—30

Silver Bay 24-19—43

Wrenshall — Alexis Perry 1, Hannah Lattu 3, Hailey Tauzell 18, April Lattu 2, Taylor Brice 4, Haley Patritto 2. Totals 12 6 -8 30.

3-point goals — None.

Silver Bay — Julia Littlewolf 2, Corrina Marolt 14, Alexxa DeQuevedo 8, Kaylee Volesky 2, Lily Lewis 4, Hannah Thums 13. Totals 18 5-9 43.

3-point goals — Marolt 2.

Carlton 25-41—66

McGregor 20-45—65

Carlton — Kaylee Asleson 8, Brynne Mickle 6, Alena Wallin 6, Abby Mickle 20, Alaina Bennett 23, Isabella Anderson 2, Jordan Hey 1. Totals 22 10-33 66.

3-point goals — Asleson 2.

McGregor — Kaelyn Tierney 3, Andrea Bohn 7, Jordan Paquette 5, Hailey Moss 14, Shinaana Secody 32, Maddy DeMenge 4. Totals 20 22-29 65.

3-point goals — Secody 3.

Virginia 22-6—28

Esko 20-27—47

Virginia — Rian Aune 5, Halee Zorman 2, Lexiss Trygg 2, Kelsey Knutson 5, Sophie Christofferson 2, Rylee Kelly 12. Totals 11 4-14 28

3-point goals — Aune, Knutson.

Esko — Annika Wold 2, Mallory Sunnarborg 4, Sydney Hanson 9, Sarah Wagemaker 7, Kaitlyn Bergerson 4, Kristy DeMuth 5, Brenna Stark 2, Bridget Yellin 14. Totals 17 9-14 47

3-point goals — Hanson 3, DeMuth.

Princeton 43-31—74

Cloquet 32-34—66

Princeton — Tracy McGowan 11, Maddie Kleingartner 2, Gabrielle Bekius 6, Madyson Shafer 27, Danika Rademacher 2, Lauren Bjurman 10, Johanna Kostanshek 2, Sydney Hill 9, Madison James 5. Totals 31 7-12 74.

3-point goals — McGowan 3, Hill, James.

Cloquet — Vanna Kelley 8, Kendra Kelley 14, Abbey Collins 4, Allie Wojtysiak 14, Phoebe Bieri 19, Olivia Diver 7. Totals 21 22-34 66.

3-point goals — V. Kelley, K. Kelley.

ML-WR 30-6—36

Eden Valley-W 35-39—74

Moose Lake-Willow River — Natalie Mikrot 17, Ella Rhoads 8, Dallis Kukuk 5, Charis Blacklock 5.

3-point goals — Mikrot 2, Kukuk 2.

Eden Valley-Watkins— Emma Schultz 20, Olivia Kuechle 16, Halie Jansen 8, Olivia Schleper 7, Sawyer Kuechle 6, Meryl Kuechle 5, Whitney Jansen 5, McKenna Moehrle 5, Brielle Kuechle 2.

3-point goals — Schleper, M. Kuechle.

East Central 75, Wrenshall 14

Nashwauk-Keewatin 55, Fond du Lac Ojibwe 50

BOYS HOCKEY

Legacy Christian 1-0-0—1

Moose Lake Area 4-4-2—10

First period — 1. LCA, Andrew Price (Delfon Cruz, Tim Price), 0:28; 2. MLA, Andrew Burn (Vern Anderson), 1:42; 3. MLA, Tommy Kliniski (Avery Anderson), 2:12; 4. MLA, Gunner Jendro (V. Anderson, Sean Jungers), 3:06; 5. MLA, Anakin Oswald (Jordan Fjosne, V. Anderson), 13:58.

Second period — 6. MLA, Henry Ribich (Fjosne, Adam Olson), 1:06; 7. MLA, Ribich (Olson), 3:46; 8. Olson (Fjosne, Jack Ergen), 10:13 (sh); 9. MLA, Jendro (Paxton Vogel), 15:36.

Third period — 10. MLA, Fjosne, 2:30; 11. MLA, Ribich (Fjosne, Olson), 4:00.

Saves — Christian Mitchell, LCA, 22; Danny Whited, MLA, 21.

Eastview 0-1-0—1

Cloquet-EC 1-3-1—5

First period — 1. CEC, Mason Langenbrunner (Jon Baker, Landon Langenbrunner), 12:24.

Second period — 2. E, Owen Dauk (Josh Eernisse, Davis Carlson), 0:15; 3. CEC, J. Baker (Aaron Moore, L. Langenbrunner), 4:29; 4. CEC, Jake Huhta (M. Langenbrunner), 7:10; 5. CEC, Nick Baker (Andy Acers, L. Langenbrunner), 10:27.

Third period — 6. CEC, J. Baker (Cade Anderson), 6:49.

Saves — Bennett Weestrand, E, 29; Owen Carlson, CEC, 21.

GIRLS HOCKEY

Cloquet-EC 1-3-4—8

Eveleth-Gilbert 1-1-0—2

First period — 1. CEC, Taylor Nelson (Dea DeLeon, Kiana Bender), 4:15; 2. EGA, Anneka Lundgren (Kylie Baranzelli, Katie Scherf), 8:15.

Second period — 3. EGA, Baranzelli (Scherf), 2:46; 4. CEC, Bender (Nelson), 8:20; 5. CEC, Nelson (Bender, Jenna Zdebski), 8;27; 6. CEC, Bender (Emmie Ellena), 11:16.

Third period — 7. CEC, Tenley Stewart (Nelson, Dana Jones), 5:10; 8. CEC, Bender (Nelson, DeLeon), 12:44; 9. CEC, Keagen Anderson (Jaxie Pogorelc), 15:48; 10. CEC, Bender (Nelson, DeLeon), 16:38.

Saves — Elise Lund, CEC, 14; Rachel Woods, EGA, 31.

ALPINE SKIING

Virginia Invitational

At Giants Ridge

BOYS

Teams

1. Duluth East, 178; 2. Hermantown, 160; 3. Virginia, 154; 4. Cook County-Silver Bay, 153; 5. Hibbing, 140; 6. Duluth Marshall, 112; 7. Cloquet-Esko-Carlton, 112.

Individuals

1. Thomas Borash, Herm, 1:13.93; 2. Bren Elleson, DE, 1:14.26 ; 3. Will Surbaugh, CCSB, 1:19.49; 4. Jack Borash, Herm, 1:20.60 5. Jacob McCarthy, V, 1:21.25; 6. Cale Hendricks, DE, 1:21.25; 7. Noah Vinopal, Hibb, 1:22.48; 8. Matias Merten, DE, 1:24.07; 9. Chris Jacklen, V, 1:25.5; 10. Ray Dressly, CCSB, 1:26.22; 13. Colter Hendrickson, CEC, 1:27.27.

GIRLS

Teams

1. Cook County-Silver Bay, 144; 2. Duluth East, 142; 3. Hermantown, 135; 4. Hibbing, 109; 5. Virginia, 93; 6. Cloquet-Esko-Carlton, 63.

Individuals

1. Ashley Winberg, Herm, 1:15.38; 2. Kendra Winberg, Herm, 1:15.67; 3. Reilly Wahlers, CCSB, 1:18.20; 4. Kate Thickens, DM, 1:23.81; 5. Emily Regas, CEC, 1:26.24; 6. Sydney Jolowsky, Hibb, 1:26.24. 7. Sela Backstrom, CCSB, 1:27.33; 8. Mia Arnold, DE, 1:28.25; 9. Jewel Stone, DE, 1:28.76; 10. Veronica McHenry, DE, 1:28.52.