Sections

Weather Forecast

Close

Scoreboard

BOYS CROSS-COUNTRY

Minnesota State Meet At Northfield Class AA Teams

1. Edina, 88; 2. Mounds View, 99; 3. Wayzata, 112; 4. Stillwater Area, 122; 5. Red Wing, 139; 6. Forest Lake, 208; 7. Buffalo, 210; 8. Eastview, 225; 9. St. Michael-Albertville, 236; 10. St. Paul Highland Park, 244; 11. Moorhead, 255; 12. Farmington, 263; 13. East Ridge, 268; 14. Bemidji, 324; 15. Willmar, 325; 16. Cloquet, 390.

Individuals

1. Acer Iverson, Roseville Area, 15:14.8; 2. Andrew Brandt, Wayzata, 15:15.4; 3. Maxwell Manley, Edina, 15:18.4; 4. Addison Stansbury, SA, 15:20.1; 5. Nicholas Scheller, Chanhassen, 15:29.7; 6. Eli Hoeft, Hopkins, 15:35.5; 7. Luke Labatte, Rosemount, 15:40.4; 8. A.J. Green, Eastview, 15:42.1; 9. Austin Streit, MV, 15:44.0; 10. Oliver Paleen, SPHP, 15:44.0; 106. Aidan Ripp, Cloquet, 16:50.7; 117. Jordan Allen, Cloquet, 16:59.9; 156. Josh Sanders, Cloquet, 17:29.0; 169. Dennis Osvold, Cloquet, 17:55.4; 173. Jesse Bahen, Cloquet, 18:14.1; 174. Cale Prosen, Cloquet, 18:16.7.

Class A Teams

1. Perham, 64; 2. West Central Area, 140; 3. Mora, 161; 4. Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd, 170; 5. Nova Classical Academy, 183; 6. East Grand Forks, 201; 7. Staples-Motley, 209; 8. Greenway/Nashwauk-Keewatin, 212; 9. North Shore, 215; 10. Plainview/Elgin-Millville, 217; 11. St. James, 225; 12. Mankato Loyola/Cleveland, 237; 13. Minnehaha Academy, 268; 14. Heritage Christian Academy, 280; 15. Lake City, 300; 16. Redwood Valley, 329.

Individuals

1. Geno Uhrbom, GNK, 15:38.0; 2. Cooper Lennox, Mora, 15:56.4; 3. Emmet Anderson, SM, 16:07.5; 4. Brandon O'Hara, Perham, 16:11.9; 5. Clayton Anderson, Perham, 16:12.9; 6. Bailey Evenson, Perham, 16:13.0; 7. Luke Olson, Ely, 16:13.8; 8. Jacob Bright, WCA, 16:15.3; 9. Henry Snider, EGF, 16:15.8; 10. Cole Nowacki, EGF, 16:17.1; 99. Sam Rengo, Esko, 17:27.4.

GIRLS CROSS-COUNTRY

Minnesota State Meet At Northfield Class AA Teams

1. St. Michael-Albertville, 70; 2. Wayzata, 75; 3. Edina, 87; 4. Farmington, 105; 5. Stillwater Area, 143; 6. Andover, 172; 7. Willmar, 191; 8. Alexandria, 232; 9. Forest Lake, 235; 10. Marshall, 256; 11. Rosemount, 269; 12. White Bear Lake Area, 291; 13. Lakeville South, 292; 14. Rocori, 326; 15. Mounds View, 407; 16. Prior Lake, 441.

Individuals

1. Emily Covert, Minneapolis Washburn, 17:03.4; 2. Lauren Peterson, Farm, 17:28.8; 3. Anna Fenske, Farm, 17:54.1; 4. Emma Atkinson, Way, 17:54.3; 5. Brianne Brewster, LS, 17:57.2; 6. Grace Dickel, Minneapolis Washburn, 18:00.5; 7. Ali Weimer, STMA, 18:01.1; 8. Ana Weaver, SA, 18:02.7; 9. Molly Moening, St. Paul Highland Park, 18:08.6; 10. Abbey Nechanicky, Way, 18:11.7; 142. Lauren Cawcutt, Cloquet, 20:18.3.

FOOTBALL

Cromwell-Wright 26, South Ridge 8

Hermantown 20, Cloquet 14

ML-WR 22, Royalton 6

VOLLEYBALL

Section 7A Final

Carlton def. Deer River 25-15, 25-19, 25-9 — C (28-2): Brynne Mickle 38SA; Taylor Nelson 12K; Abby Mickle 8K; Alaina Bennett 8K, 5B. DR (18-9): Noelle Grose 14SA; Breeze Bergland 9SA, 7D; Kaity Martin 6K; Hope Schjenken 8K, 13D; Natalie Bakkedahl 7K; Allison Rasley 15D; Lilly Drotts 15D.

JUNIOR HOCKEY

Bismarck 4, MN Wilderness 3

MN Wilderness 4, Bismarck 2