Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard - March 20, 2014 edition

Email

BOYS BASKETBALL

Wednesday, March 12

Minnesota Class AA Quarterfinals

Advertisement
Esko 57, East Grand Forks 54 (3OT)

   For Esko - Kory Deadrick 24, Marc Peterson 16, Casey Staniger 11, Jacob Lindstrom 5, Aaron Olson 1. 3-point goals -- Peterson 2, Deadrick 2, Staniger 2.

Wednesday, March 12

Minnesota Class AAA Quarterfinals

Holy Family 63, Cloquet 41

   For Cloquet - Dillon Johnson 15, Adam Laine 13, Mason Brenner 6, Zach Gerlach 4, Jake Bushey 2, Nate Weets 1. 3-point goals - Johnson 4.

Thursday, March 13

Minnesota Class A Quarterfinals

Fond du Lac Ojibwe 85, Canby 82

   For FDL - Davonte Williamson 23, Jordan Diver 19, Trevontae Brown 15, Dexter Delille 13, Cameron Thompson 7, Bruce Martineau 6, Devyn Dupuis 2. 3-point goals - Brown 3, Diver 3, Thompson 1, Williamson 1, Delille 1.

Friday, March 14

Minnesota Class A Semifinals

Belgrade-Brooten-Elrosa 76, FDL Ojibwe 58

   For FDL - Davonte Williamson 18, Trevontae Brown 12, Dexter Delille 12, Jordan Diver 7, Cameron Thompson 7, Bruce Martineau 2. 3-point goals - Thompson 1, Williamson 2, Diver 1, Brown 3, Delille 1.

Friday, March 14

Minnesota Class AA Semifinals

Esko 56, Fairmont 43

   For Esko - Kory Deadrick 21, Casey Staniger 18, Marc Peterson 8, Aaron Olson 4, Nate Johnson 3, Jaxson Turner 2. 3-point goals - Peterson 1, Staniger 2, Deadrick 3.

Saturday, March 15

Minnesota Class A Consolation

Maranatha 103, Fond du Lac Ojibwe 87

   For FDL - Trevontae Brown 30, Davonte Williamson 17, Jordan Diver 17, Cameron Thompson 9, Dexter Delille 7, Lester Williamson 4, Bruce Martineau 3. 3-point goals - Brown 10, Thompson 1, D. Williamson 1, Diver 5, Delille 1, Martineau 1.

Saturday, March 15

Minnesota Class AA Championship

Esko 60, Annandale 41

   For Esko - Marc Peterson 16, Kory Deadrick 14, Casey Staniger 13, Aaron Olson 6, Nate Johnson 5, Jaxson Turner 4, Jacob Lindstrom 2. 3-point goals - Peterson 1, Staniger 2, Deadrick 3.

GIRLS BASKETBALL

Wednesday, March 12

Section 7A Semifinals

Cromwell-Wright 61, Mountain Iron-Buhl 41

   For CW - Chelsea Swatek 13, Allie Cahoon 12, Bailey Gronner 8, Olivia Cahoon 3, Kelly Susa 2, Teana Hakamaki 2, Rachel Hutar 1.

Thursday, March 13

Section 7AA Semifinals

Barnum 62, International Falls 53

   For Barnum - Cheyanne Johnson 15, Daron Mainville 14, Emily Miletich 13, Megan Nelson 9, Lauren Hultgren 8, Alisabeth Warpula 3. 3-point goal - Johnson 1, Warpula 1.

Esko 54, Mesabi East 43

   For Esko - Ava Gonsorowski 12, Kailee Katt 10, Judy Wagemaker 9, Erika Shady 9, Bailey Mudek 4, Kailee Kiminski 4, Ashley Bergerson 2, Hailey Salo 2, Selena Shady 1. 3-point goals - Katt 2, Wagemaker 1.

Saturday, March 15

Class AA Championship

Esko 38, Barnum 32

   For Barnum - Daron Mainville 12, Megan Nelson 8, Cheyanne Johnson 7, Emily Miletich 5. 3-point goals - Johnson 1, Miletich 1.

   For Esko - Ashley Bergerson 9, Ava Gonsorowski 7, Bailey Mudek 6, Hailey Salo 6, Kailee Katt 4, Kailee Kiminski 2, Judy Wagemaker 2, Erika Shady 2. 3-point goals - Gonsorowski 1, Katt, Bergerson 3.

JUNIOR HOCKEY

Thursday, March 13

Coulee Region 3, MN Wilderness 2

   First period - 1. CR, Mac Jansen (Eddie Matsushima) 0:49; 2. CR, Cam Bleck (unassisted) 1:32; 3. MNW, Eric Brenk (Billy Exell) 5:45; 4. MNW, Brenk (Exell) 19:16.

   Second period - 5. CR, Adam Lovick (Gordon Wells, Lance Carney) 12:02.

   Third period - No scoring.

   Saves - Kasimir Kaskisuo, MNW, 17; Adam Carlson, CR, 22.

Friday, March 14

MN Wilderness 3, Coulee Region 1

   First period - 1. MNW, Alex Fredberg (Nolan Culver, Brent Bockman) 2:37; 2. CR, Jesse Tredinnick 4:20 (sh); 3. MNW, Jaycob McCombs (Darian Romanko) 5:32 (pp).

   Second period - No scoring.

   Third period - 4. MNW, Dan Litchke (Brent Bockman, Richard Buri) 19:18 (empty net).

   Saves - Frank Oplinger, MNW, 23; Adam Carlson, CR, 36.

Saturday, March 15

MN Wilderness 4, Coulee Region 1

   First period - 1. MNW, Jaycob McCombs (Johno May, Darian Romanko) 5:37.

   Second period - 2. MNW, Romanko (Kasimir Kaskisuo) 5:15 (sh); 3. MNW, Romanko (Jakob Romo, Richard Buri) 14:46; 4. MNW, Eric Brenk (Romo, Thomas Lindstrom) 17:25 (pp).

   Third period - 5. CR, Jesse Tredinnick (Cameron Cooper, Bryan Kronberger) 15:01.

   Saves - Kasimir Kaskisuo, MNW, 31; Blake Cates, CR, 30.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness