Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard - March 13, 2014 edition

Email

BOYS BASKETBALL

Wednesday, March 5

Section 7A Semifinals

Fond du Lac Ojibwe 83, Bigfork 74

Advertisement

   For FDL - Davonte Williamson 20, Trevontae Brown 19, Dexter Delille 19, Bruce Martineau 10, Jordan Diver 7, Cameron Thompson 6, Lester Williamson 2. 3-point goals - Brown 2, Diver 1.

South Ridge 63, Ely 53

   For SR - Dominic Janke 20, Kody Karppinen 16, Colton Peterson 13, Bill Redding 11, Drew Janke 3. 3-point goals - Karppinen 3, Dom. Janke 4.

Thursday, March 6

Section 7AAA Finals

Cloquet 71, Hermantown 60

   For Cloquet - Jake Bushey 22, Adam Laine 20, Dillon Johnson 15, Nate Weets 8, Maxx Brenner 3, Zach Gerlach 3. 3-point goals - Brenner 1, Johnson 3, Bushey 6.

Thursday, March 6

Section 7AA Finals

Barnum 61, Esko 39

   For Barnum - Zac Carlson 9, Brandon Newman 8, Nathan Jelinek 8, Andrew Naslund 7, Mitchell Weller 3, Christopher Carlson 3, Cory Buchanan 1,. 3-point goals - Naslund 2, Weller 1, Jelinek 1, C. Carlson 1.

   For Esko - Kory Deadrick 32, Aaron Olson 7, Nate Johnson 7, Marc Peterson 6, Casey Staniger 5, Jaxson Turner 2, Derek Pantsar 2. 3-point goals - Peterson 2, Deadrick 2.

Friday, March 7

Section 7A Finals

Fond du Lac Ojibwe 77, South Ridge 60

   For SR - Colton Peterson 14, Dominic Janke 14, Kody Karppinen 13, Bill Redding 9, Drew Janke 9, Kaleb Dallmann 1. 3-point goals - Karppinen 3, Dominic Janke 3, Drew Janke 1.

   For FDL - Davonte Williamson 26, Cameron Thompson 20, Dexter Delille 11, Jordan Diver 9, Bruce Martineau 7, Trevontae Brown 4. 3-point goals - Thompson 1, Williamson 2, Martineau 1, Diver 1, Delille 1.

GIRLS BASKETBALL

Wednesday, March 5

Section 7AA First Round

Barnum 63, Hinckley-Finlayson 24

   For Barnum - Emily Miletich 22, Daron Mainville 18, Cheyanne Johnson 7, Lauren Hultgren 6, Jaelyn Bushey 3, Alisabeth Warpula 2, Emma Koski 2, Elizabeth Carlson 2, Megan Nelson 1. 3-point goals -Bushey, Johnson 1, Miletich 2.

Esko 66, Pine City 22

   For Esko - Ava Gonsorowski 14, Judy Wagemaker 13, Erika Shady 6, Bailey Mudek 6, Ashley Bergerson 6, Hailey Salo 6, Mandi Dincau 4, Jami Hansen 4, Karlie Kulas 3, Kailee Katt 2, Ashley Zezulka 2. 3-point goals - Kulas 1, Wagemaker 2, Mudek 1, Gonsorowski 1.

Moose Lake-Willow River 49, Two Harbors 40

   For ML-WR - Adri Jusczak 17, Morgan Prachar 10, Ava Szczyrbak 9, Kayla Radel 6, Hannah Walker 4, Jodi Michalski 2, Holly Mattison 1. 3-point goals - Prachar 1.

Thursday, March 6

Section 7A First Round

Floodwood 63, Carlton 20

   For Carlton - Karly Voge 7, Ashley Anderson 5, Myranda Papesh 4, Taylor Klassen 4. 3-point goals - None.

South Ridge 61, Cook County 54

   For SR - Krystal Karppinen 25, Mikayla Olesiak 13, Mallory Thibault 12, Justice Janke 6, Lindsey Janke 3, Taylor Joyal 2. 3-point goals - Olesiak 2, Karppinen 3.

Cromwell-Wright 80, Fond du Lac Ojibwe 42

   For FDL - Dez LaPointe 25, Drewrez Budreau 7, Faryn Dupuis 4, Jasmine Budreau 4, Quintana White 2. 3-point goals - LaPointe 4, D. Budreau 1.

   For CW - Bailey Gronner 17, Rachel Hutar 16, Teana Hakamaki 14, Kelly Susa 14, Allie Cahoon 12, Olivia Cahoon 4, Kiiera Anderson 3. 3-point goals - Anderson 1, Hakamaki 2, Gronner 5.

McGregor 80, Wrenshall 15

   For Wrenshall - Delaney Kittel 7, Shana Laveau 5, Brianna Brim 2, Brittany O’Brien 1. 3-point goals - None.

Friday, March 7

Section 7AAA Quarterfinals

Hermantown 55, Cloquet 53

   For Cloquet - Kassidy Steen 25, Gracie Sinisalo 11, Hazel Erickson 6, Kaylee McMillen 4, Breanne Baker 3, Sammantha Zeadow 2, Anna Fossen 2. 3-point goals - Sinisalo 3, Erickson 2, Baker 1.

Saturday, March 8

Section 7AA Quarterfinals

Esko 50, Aitkin 35

   For Esko - Judy Wagemaker 15, Ava Gonsorowski 13, Erika Shady 10, Bailey Mudek 5, Kailee Kiminski 5, Autumn Davidson 2. 3-point goals - Kiminski, Wagemaker 3, Shady 2.

Barnum 63, Moose Lake-Willow River 61

   For ML-WR - Adri Jusczak 26, Morgan Prachar 9, Kayla Radel 9, Ava Szczyrbak 7, Hannah Walker 4, Holly Mattison 4, Jodi Michalski 2. 3-point goals - None.

For Barnum - Cheyanne Johnson 27, Daron Mainville 17, Emily Miletich 13, Lauren Hultgren 5, Megan Nelson 1. 3-point goals - Mainville 1, Johnson 3, Hultgren 1.

Saturday, March 8

Section 7A Quarterfinals

Cromwell-Wright 64, Floodwood 55

   For CW - Chelsea Swatek 23, Kiiera Anderson 9, Rachel Hutar 8, Bailey Gronner 7, Teana Hakamaki 6, Kelly Susa 4, Allie Cahoon 4, Andrea Hakamaki 3. 3-point goals - A. Hakamaki 1, Anderson 1, Gronner 2, Swatek 5.

McGregor 76, South Ridge 42

   For SR - Krystal Karppinen 10, Mikayla Olesiak 10, Justice Janke 9, Lindsey Janke 6, Mallory Thibault 4, Janzyn Westgard 2, Gracie Otis 1. 3-point goals - Karppinen 2, L. Janke 2.

JUNIOR HOCKEY

Friday, March 7

Bismarck 4, MN Wilderness 3 (SO)

First period - 1. MNW, Michael Covach (Eric Brenk) 9:52; 2. B, Ryan Callahan (Evan Giesler, Jacob McDowell) 16:30; 3. B, Nathan Flynn (Matt Perry, Jared Spooner) 19:31.

Second period - 4. MNW, Dan Litchke (short handed) (unassisted) 10:52.

Third period - 5. B, Nate Repensky (Tyler Dunagan, Filip Starzynski) 5:32 (pp); 6. MNW, Ivan Chukarov (Jack Forbort, Darian Romanko) 11:25 (pp).

Overtime - No scoring

Shootout -

MN Wilderness Bismarck

Michael Covah - no Chris Diver - no

Johno May - no Nate Repensky - yes

Eric Brenk - no Ryan Callahan - no

T. Lindstrom - no S. Dzakhov - yes

Saves - Kasimir Kaskisuo, MNW, 32; Aaron Nelson, B, 24.

Saturday, March 8

MN Wilderness 4, Bismarck 2

First period - 1. B, Cullen Willox (Tanner Salsberry, Chris Diver) 4:18.

Second period - 2. MNW, Thomas Lindstrom (Billy Exell, Eric Brenk) 12:48; 3. MNW, Jack Forbort (Michael Covach) 13:54; 4. MNW, Darian Romanko (Jakob Romo, Jaycob McCombs) 16:00.

Third period - 5. MNW, Brenk (Romo) 0:45; 6. B, Willox (Stanislav Dzakhov, Dan Kovar) 10:51 (pp).

Saves - Kasimir Kaskisuo, MNW, 24; Aaron Nelson, B, 17.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness