Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard - Jan. 9, 2014 edition

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Cloquet, 55720
Cloquet Minnesota 122 Avenue C 55720

BOYS BASKETBALL

Thursday, January 2

Cloquet 76, Hibbing 44

For Cloquet - Adam Laine 19, Mason Brenner 8, Nate Weets 8, Jake Bushey 8, Zach Gerlach 7, Dillon Johnson 7, Maxx Brenner 6, Gavin Takkunen 5, Victor Foxx 4, Josh Peterson 2, Rand Bieri 2. 3-point goals - Maxx Brenner 2, Mason Brenner 2, Bushey 2, Gerlach 1, Weets 1, Johnson 1, Takkunen 1.

Advertisement
Advertisement

Friday, January 3

Carlton 64, McGregor 48

Barnum 85, Silver Bay 25

For Barnum - Brandon Newman 23, Zachary Carlson 15, Nathan Jelinek 12, Hunter Fetters 8, Tanner Fuglestad 6, Tory Slater 6, Mitchell Weller 5, Dacotah Haley 4, Andrew Naslund 3, Chase Peterson 3. 3-point goals - Naslund, Newman, Carlson 2, Weller 1, Fuglestad 2, Peterson 1.

ML-WR 77, Cromwell-Wright 57

For Moose Lake-Willow River - Brad Fossum 23, Matt Mach 16, Charlie Adamczak 16, Trenton Autio 12, Rex Janke 3, Milan Dragacivich 2, Zach Schaumburg 2, Ted Ryan 2, Kody Gerard 1. 3-point goals - Autio 4, Mach 3, Fossum 2, Janke.

For CW - Austin Pfisthner 14, Hunter Rauvola 14, Zion Smith 10, Brandon Fairbanks 9, Tyler Hakamaki 8, Tyler Randall 2. 3-point goals - Rauvola 4, Pfisthner 1, Fairbanks 1.

FDL Ojibwe 124, Learning for Leadership 41

For Fond du Lac Ojibwe - Trevontae Brown 25, Jordan Diver 22, Davonte Williamson 19, Bruce Martineau 16, Cameron Thompson 15, Dexter Deville 12, Antonio Flores 7, Brandon Blacketter 4, Levi Brisbios 2, Lester Williamson 2. 3-point goals - Antinio Flores 1, Williamson 1, Diver 3, Brown 6, Deville 1.

Floodwood 68, Wrenshall 67

For Wrenshall - Hunter Pauly 10, Dustin Shelton 8, Jessie Ellerbe 9, Marcus Virginia 9, Jared Kittel 22, Aaron Adkins 6, Andrew Frank 3. 3-point goals - Pauly 2, Adkins 1, Frank 1.

Saturday, January 4

Cloquet 59, Duluth East 55

For Cloquet - Adam Laine 18, Jacob Bushey 11, Nathan Weets 10, Dillon Johnson 7, Maxxton Brenner 6, Zachary Gerlach 3, Gavin Takkunen 2. 3-point goals - Brenner 1, Weets 2, Johnson 1, Bushey 2.

GIRLS BASKETBALL

Thursday, January 2

McGregor 76, Carlton 33

For Carlton - Ashley Anderson 14, Karly Voge 10, Myranda Papesh 5, Nikki Ojibway 3, Abby Lemke 1. 3-point goals - Anderson 2.

Cloquet 67, Eveleth-Gilbert

For Cloquet - Kassidy Steen 22, Jaiden Cofield 13, Kaylee McMillen 11, Hazel Erickson 10, Tara Longseth 8, Jessica Stone 2, Sammy Zeadow. 3-point goals - McMillen 2, Erickson 2, Cofield 1.

ML-WR 39, Cromwell-Wright 33

For Moose Lake-Willow River - Adri Jusczak 12,Hannah Walker 9, Ava Szczyrbak 8, Kayla Radel 6, Hayley Johnson 3, Morgan Prachar 1.

For CW - Allie Cahoon 16, Tina Hakamaki 5, Kiiera Anderson 4, Rachel Hutar 4, Kelly Susa 2, Andrea Hakamaki 1, Kaylan Risacher 1. 3-point goals - T. Hakamaki 1, Cahoon 1.

Floodwood 57, Wrenshall 12

For Wrenshall - Brianna Brim 4, Kaitlyn Kelley 4, Gracie Bergman 4.

Friday, January 3

Barnum 80, Silver Bay 10

FDL Ojibwe 96, Learning for Leadership 16

For Fond du Lac Ojibwe - Drewrez Budreau 51, Kasey Shabaiash 18, Janessa Martineau 12, Jasmin Budreau 5, Quintana White 5, Faryn Dupuis 4, Kaila Dufault 1. 3-point goals - D. Budreau 9, Martineau 3, Dupuis 1.

Saturday, January 4

Cloquet 59, Bemidji 35

Esko 72, Pequot Lakes 67

BOYS HOCKEY

Thursday, January 2

Grand Rapids 5, Cloquet-Esko-Carlton 1

First period - 1. GR, Ben Monley (Avery Peterson, Daulton Anderson) 0:30.

Second period - 2. GR, Eric Soderberg (Connor LaRoque, Anderson) 13:58.

Third period - 3. GR, Jason Koehn, 2:31; 4. GR, Luke Keeney (Ben Monley, Anderson) 5:21; 5. GR, Jonah Bischoff (Peterson, Anderson) 7:14 (pp); 6. CEC, Koby Bender, 14:29 (pp).

Saves - Zackery Strom, CEC, 25; Hunter Shepard, GR, 33.

Friday, January 3

Mora-Hinckley-Finlayson 3, Moose Lake Area 0

First period - 1. MHF, Austin Peterson (Nick Burski) 2:44 (pp); 2. MHF, Thomas Pasillas (Tanner Baxley, Justin Kneiszler) 5:26 (pp); 3. MHF, Tyler Orr (Burski) 9:03.

Second period - No scoring.

Third period - No scoring.

Saves - Gage Mohelsky, MLA, 44; Tanner Baxley, MHF, 20.

Saturday, January 4

Cloquet-Esko-Carlton 6, St. Francis 5

First period - 1. SF, Kyle Carrigan (Sam Karas) 2:05; 2. CEC, Nicholas Niemi (Jack Kuhlman, Derek Bloom) 2:57 (pp); 3. SF, Lukas Abraham (Travis Carroll) 6:10; 4. CEC, Christian Pritchett (Ryan Lind) 11:32; 5. CEC, Tyler Chicos (James Newgren, Lind) 14:17; 6. CEC, Newgren (Koby Bender, Tyler Chicos) 14:20.

Second period - 7. SF, Kyle Wagner (Karas) 0:28; 8. CEC, Newgren (Lind, Kuhlman) 5:27; 9. SF, Ben Falk (Lukas Abraham) 14:04.

Third period - 10. CEC, Pritchett (Lind) 2:30; 11. SF, Falk (Lucas Carroll) 15:25.

Saves - Eric Newman, CEC, 17; Zackery Strom, 3; Logan Garaghty, SF, 16.

GIRLS HOCKEY

December 30-January 1

Schwan’s Cup

East Ridge 3, Moose Lake Area 0

First period - 1. ER, Katherine Scheibner (Jaedyn Walz, Kayla Griffith), 13:21; 2. ER, Scheibner (Griffith) 16:59.

Second period - No scoring.

Third period - 3. ER, Walz (Jessica Hammer) 16:28.

Saves - Cassie White, MLA, 29; Katie Flanders, ER, 4; Erin Cheatham, Er, 3.

Moose Lake Area 6, Pequot Lakes 1

First period -1. MLA, Jamie Bird (Haley Radel) 8:08.

Second period - 2. MLA, Bird (Asia Gobel) 1:57; 3. MLA, Cheyanne Wilson (Jamie Bird) 8:34; 4. MLA, Karina Cisar, 9:43; 5. MLA, Jessica Bird (Sage Gerard) 12:30.

Third period - 6. MLA, Gerard (Kiersten Evenson) 4:41; 7. PL, Lexi Danielson,16:16.

Saves - Cassie White, MLA, 19; Madison Galligan, PL, 35.

Moose Lake Area 3, Hudson 2

First period - 1. MLA, Asia Gobel (Andrea Youngberg) 2:12; 2. H, Julia Pettee, 9:53.

Second period - 3. MLA, Gobel, 3:23; 4. Jessica Paull (Cheyanne Wilson, Karina Cisar) 8:46 (pp).

Third period - H, Paige Johnson (Sydney Squires, Sara Iacobello) 15:43.

Saves - Maddy Gamst, MLA, 18; Nali Mullan, H, 21.

Saturday, January 4

Duluth Northern Stars 5, CEC 0

First period - 1. D, Alexia Klaas (Christina Enright), 2:47; 2. D, Enright (Darby Eilefson), 8:40; 3. D, Ava Meyer (Maddy Schintz, Claire Lemker), 10:27.

Second period - 4. D, Abby Laflamme, 13:12.

Third period - 5. D, Enright, 16:03.

Saves - Kaylen Henrickson, D, 20; Stacy Nelson, CEC, 24.

Moose Lake Area 5, WSFLG 0

First period - 1. MLA, Cheyanne Wilson (Karina Cisar), 1:56; 2. MLA, Kiersten Evenson (Josie Benzie), 8:54; 3. MLA, Andrea Youngberg (Jessica bird), 9:50.

Second period - 4. WSFLG, 7:07; 5. WSFLG, 15:37.

Third period - 6. MLA, Bird (Youngberg, Jessica Paull) 4:06 (sh); 7. WSFLG, 10:48; 8. MLA, Bird (Asia Gobel, Youngberg), 16:04.

Saves - Cassie White, MLA, 20; Hope Tucker, WSFLG, 33.

NORDIC SKIING

Saturday, January 4

Ely Invitational

Boys Team Results

1. Duluth East 380, 2. Mesabi East-Virginia-Eveleth-Gilbert 373; 3. Proctor-Hermantown 362; 4. Ely 344; 5. Cloquet-Esko-Carlton 306; 6. Duluth Denfeld 296; 7. Hibbing 227; 8. Duluth Marshall 193; 9. Deer River 63.

CEC Boys Individual Results

24. Nolan Ripp, 23:42.0; 28. Nick Tomhave, 24:25.4; 29. Lucas Tomhave, 24:34.5; 33. Tyler Mattson, 24:59.6; 35. Robbie Sobczak, 25:30.9; 36. Eric Mysemburg, 25:40.5; 37. Jace Anderson, 25:45.0.

Girls Team Results

1. Duluth East 379; 2. Mesabi East-Virginia-Eveleth-Gilbert 378; 3. Cloquet-Esko-Carlton 354; 4. Ely 334; 5. Proctor-Hermantown 248; 6. Duluth Denfeld 222; 7. Deer River 72.

CEC Girls Individual Results

1. Erika Fox, 22:10.0; 15. Anja Maijala, 26:26.5; 20. Sylvie Deters, 27:57.7; 21. Hannah Erickson, 28:03.2; 25. Kaylee Parks, 29:48.2; 29. Courtney Gregory, 31:16.4; 34. Erika Blesener, 39:41.7.

COLLEGE MEN'S BASKETBALL

January 3-4

Mesabi Tournament

FDLTCC 76, Gogebic 76

For FDLTCC - Danny Alston 21, Michael Hudson 15, and Erik Adams 12.

United Tribes 87, FDLTCC 77

For FDLTCC - Danny Alston 19, Michael Hudson 16, Deaundre Bell 12, Erik Adams 12.

COLLEGE WOMEN'S BASKETBALL

January 3-4

Mesabi Tournament

Gogebic 101, FDLTCC 72

For FDLTCC - Claudia Turner 25, Kami Diver 15.

FDLTCC 70, United Tribes 66

For FDLTCC - Claudia Turner with 21 , Shaelyn Halverson 12, Kami Diver 11, Haley Psyck 10, Da'Rnay Sandlin 10.

JUNIOR HOCKEY

Tuesday, December 31

Brookings 3, MN Wilderness 2

First period - 1. Brookings, Conrad Sampair (Nick DeCenzo, Nick Nitta) 12:05; 2. MNW, Ivan Chukarov (Eric Brenk, Thomas Lindstrom) 13:19 (pp).

Second period - 3. MNW, Darian Romanko (Jack Forbort, Jesse Kessler) 7:49 (pp); 4. Brookings, Joe Nathe (Brandon Parker, Ryan Sete) 17:07.

Third period - 5. Brookings, Evan Hesse (Conor Andrle, Russ Jordan) 1:31.

Saves - Frank Oplinger, MNW, 24; Connor girard, B, 43.

Friday, January 3

MN Magicians 2, MN Wilderness 1

First period - No scoring.

Second period - 1. MN Magicians, Nicholas Kuchera (Thomas Delaney) 6:31; 2. MN Magicians, Will Johnson (Tony Uglem) 7:17

Third period - 3. MN Wilderness, Thomas Lindstrom (Eric Brenk, Terry Leabo) 4:38 (pp).

Saves - Frank Oplinger, MNW, 17; Atte Tolvanen, MNM, 28.

Saturday, January 4

MN Wilderness 2, MN Magicians 0

First period - 1. MN Wilderness, Jakob Romo (Jaycob McCombs, Darian Romanko) 3:43; 2. MN Wilderness, Thomas Lindstrom (Eric Brenk, Billy Exell) 14:14.

Second period - No scoring.

Third period - No scoring.

Saves - Frank Oplinger, MNW, 24; Atte Tolvanen, MNM, 32.

Advertisement
Advertisement
Advertisement