Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard - Jan. 30, 2014 edition

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Cloquet, 55720
Cloquet Minnesota 122 Avenue C 55720

BOYS BASKETBALL

Thursday, January 23

Esko 80, Floodwood 39

   For Esko - Jaxson Turner 6, Derek Pantsar 3, Marc Peterson 11, Casey Staniger 20, Nate Johnson 2, Kory Deadrick 31, Jacob Lindstrom 4, Trenton Menor 3. 3-point goals - Pantsar 1, Peterson 1, Staniger 2, Deadrick 1, Menor 1.

Advertisement
Advertisement

Friday, January 24

Wrenshall 55, McGregor 43

Barnum 70, Aitkin 55

   For Barnum - Brandon Newman 43, Zachary Carlson 17, Andrew Naslund 3, Tory Slater 3, Nathan Jelinek 2, Dacotah Haley 2. 3-point goals - Naslund 1, Newman 4.

Cromwell-Wright 62, Carlton 44

   For Carlton - Cade Pierson 14, Tyler Ojibway 9, Waylon Lekander 6, Adam Ermatinger 6, Dominic Bennett 5, Eric Soderstrom 4. 3-point goals - Pierson 3, Lekander 2, Ojibway 1.

   For CW - Austin Pfisthner 23, Tyler Hakamaki 14, Zion Smith 8, Tyler Randall 6, Brandon Fairbanks 4, Tristan Johnson 4, Matt Kangas 3. 3-point goals - Pfisthner 1, Smith 1, Kangas 1.

Fond du Lac Ojibwe 93, Chisholm 71

   For FDL - Jordan Diver 38, Trevontae Brown 18, Cameron Thompson 12, Davonte Williamson 12, Dexter Dillile 6, Bruce Martineau 5, Lester Williamson 2. 3-point goals - Brown 6, Diver 6.

Cloquet 61, Bemidji 53

   For Cloquet - Asam Laine 29, Nathan Weets 10, Dillon Johnson 7, Jake Bushey 5, Mason Brenner 4, Maxxton Brenner 3, Zach Gerlach 3. 3-point goals - Maxxton Brenner 1, Mason Brenner 1, Johnson 1, Bushey 1.

Moose Lake-Willow River 104, Two Harbors 66

   For ML-WR - Brad Fossum 30, Charlie Adamczak 28, Matt Mach 17, Zach Schaumburg 10, Trenton Autio 8, Ike Pederson 4, Justin Hibke 3, Kody Gerard 2, Rex Janke 2. 3-point goals - Mach 5, Fossum 2, Adamczak 4, Hibke 1.

Saturday, January 25

Mpls Edison 62, Fond du Lac Ojibwe 60

Esko 73, Pequot Lakes 38

Barnum 72, Lakeview Christian Academy 62

   For Barnum - Brandon Newman 32, Zachary Carlson 14, Andrew Naslund 11, Dacotah Haley 6, Nathan Jelinek 4, Mitchell Weller 3, Tory Slater 2. 3-point goals - Naslund 3, Newman 2, Carlson 2, Jelinek 1, Weller 1.

Duluth Denfeld 53, Barnum 44

   For Barnum - Cheyanne Johnson 24, Daron Mainville 9, Emily Miletich 5, Lauren Hultgren 4, Megan Nelson 2. 3-point goals - Johnson 3, Miletich 1.

GIRLS BASKETBALL

Thursday, January 23

McGregor 65, Wrenshall 17

Princton 67, Cloquet 42

Cromwell-Wright 77, Carlton 23

   For CW - Allie Cahoon 16, Bailey Gronner 12, Teana Hakamaki 10, Chelsea Swatek 9, Kelly Susa 8, Rachel Hutar 6, Kiiera Anderson 5, Andrea Hakamaki 4, Justice Bauer 4. 3-point goals - Anderson 1, Gronner 2, Swatek 1, Cahoon 1.

   For Carlton - Ashley Anderson 9, Myranda Papesh 6, Tara Mostrom 4, Haily Klassen 2, Amelia Groth 1, Nikki Ojibway 1.

Esko 57, Floodwood 34

   For Esko - Kailee Kiminski 6, Karlie Kulas 1, Judy Wagemaker 5, Erika Shady 2, Bailey Mudek 6, Ava Gonsorowski 8, Suntina Spehar 1, Kailee Katt 14, Ashley Bergerson 8, Jami Hansen 2, Hailey Salo 4. 3-point goals - Mudek 1, Katt 4, Bergerson 2.

Moose Lake-Willow River 52, Two Harbors 42

   For ML-WR - Ava Szczyrbak 15, Adri Jusczak 13, Kayla Radel 13, Holly Mattison 4, Morgan Prachar 2, Hayley Johnson 2, Jodi Michalski 2, Dana Olson 1. 3-point goals - Szczyrbak 3.

Friday, January 24

Floodwood 66, Barnum 55

   For Barnum - Cheyanne Johnson 15, Daron Mainville 14, Megan Nelson 9, Emily Miletich 6, Lauren Hultgren 4, Lissa Warpula 4, Jaelyn Bushey 3. 3-point goals - Mainville 2, Johnson 1.

Esko 46, South St. Paul 30

   For Esko - Kailee Katt 14, Judy Wagemaker 7, Bailey Mudek 6, Ashley Bergerson 5, Hailey Salo 5, Ava Gonsorowski 2, Erika Shady 2, Kailee Kiminski 2, Jami Hansen 2, Karlie Kulas 1. 3-point goals - Wagemaker 1, Mudek 1, Katt 4, Bergerson 1.

BOYS HOCKEY

Friday, January 24

Moose Lake Area 8, Ely 3

First period - 1. MLA, Devin Murphy (Erickson) 3:37; 2. MLA, Jordan Drewlo (Bryceton Butkiewicz) 5:37; 3. MLA, Richie Parzy (Butkiewicz) 11:26.

Second period - 4. MLA, Butkiewicz 2:50; 5. MLA, Parzy (Butkiewicz, Drewlo) 3:14; 6. MLA, Parzy (Butkiewicz) 3:30; 7. E, Bobby Shusta (Louis Gerzin) 4:28; 8. E, Shusta (Nick Mattila) 4:34; 9. MLA, Butkiewicz (Murphy) 6:23 (sh).

Third period - 10. MLA, Butkiewicz (Jesse Granfors) 2:29; 11. E, Jon Wenzel 7:48.

Saves - Gage Mohelsky, MLA, 44; Lori Huseby, E, 11; Mark Killoran, E, 18.

GIRLS HOCKEY

Thursday, January 23

Cloquet-Esko-Carlton 4, Duluth Northern Stars 2

First period - 1. D, Brionna Stafne (Abby Laflamme) 3:21; 2. CEC, Cassandra Inman (Kaitlyn Miller, Makayla Langenbrunner) 5:21; 3. D, Abby Laflamme (Calie Kunst, Darby Eilefson) 11:27.

Second period - 4. CEC, Inman (Miller) 4:12; 5. CEC, Jade Alvillar (Mikayla Baker) 11:00.

Third period - 6. CEC, Rachel Macaulay (Mikeena Mattson, Rosalie Lundquist) 6:49.

Saves - Sydnee Hietala, CEC, 30; Makayla Jackson, D, 22.

Moose Lake Area 6, Proctor-Hermantown 4

First period - 1. ML-WR, Asia Gobel (Andrea Youngberg, Jessica Bird) 4:21; 2. ML-WR, Karina Cisar (pp) 12:48; 3. ML-WR, Gobel (Mackenzie Louzek, Youngberg) 16:46.

Second period - 4. PH, Sophie McGovern (Chelsea Swanson) 0:10; 5. PH, Hannah Johnson (Brielle Larson, Karie Lenard) 10:42.

Third perid - 6. ML-WR, Cisar (Jessica Paull) 1:30 (pp); 7. ML-WR, Gobel (Bird) 5:26 (pp); 8. PH, McGovern (Reilly Fawcett, Jillayne Gilbert) 8:47; 9. PH, McGovern (Fawcett, Gilbert) 14:17; 10. ML-WR, Gobel (Youngberg, Bird) 16:26 (pp).

Saves - Cassie White, MLA, 20; Kylie Hommerding, PH, 16.

Saturday, January 25

International Falls 1, Moose Lake Area 0

First period - 1. IF, Amy Auran (Hillary Fox) 3:55 (pp).

Second priod - No scoring.

Third period - No scoring.

Saves - Cassie White, MLA, 30; Keanna Carlson, IF, 19.

WRESTLING

Thursday, January 23

Cloquet-Esko 60, Virginia 13

106 - Daniel Stevens, CE, def. Bo Knudson 15-5; 113 - Seth Stevens, CE, pinned Tanner Hinzman at 3:21; 120 - David Schober, CE, def. Caden Spiering 15-0; 126 Mitchell Borchardt, CE, pinned Josh Weston at 3:06;

132 - Conner Denman, CE, pinned Jake Weston at 3:41; 138 - Reid Borchardt, CE, won by forfeit; 145 - Alex Land, CE, def. Dakotah Greyowl 8-3; 152 - Evan Pokornowski, CE, pinned Hunter Thome at 0:48; 160 - Gunnar Wenner, CE, won by forfeit; 170 - River Demars, CE, won by forfeit; 182 - Casey Kulas, CE, pinned Parker Davis at 3:29; 195 - Ethan Larson, V, won by forfeit; 220 - Double forfeit; 285 - black Collins, V, won by forfeit.

Grand Rapids 59, Cloquet-Esko 10

108 Kellen Schauer, GR, def. Daniel Stevens 10-0; 115 - Cole Jones, GR, def. Seth Stevens 11-1; 122 - Joe Palik, GR, pinned David Schober at 0:46; 128 - Mitchell Borchardt, CE, def. David Brenden 5-4; 134 - Conner Denman, CE, def. Joe tindal 13-2; 140 - Reid Borchardt, CE, def. Justin Schlader 7-0; 147 - Jackson Schauer, GR, won by forfeit; 154 - Beau Casteel, GR, def. Evan Pokornowski 6-1; 162 - Austin Nelson, GR, pinned Gunnar Wenner at 0:21; 172 - Seth Nelson, GR, pinned River Demars at 4:46; 182 - Kaleb Miller, GR, pinned Casey Kulas at 3:06; 197 - Will Rusen, GR, won by forfeit; 222 - Jason Schlader, GR, won by forfeit; 285 - Cole Walters, GR, won by forfeit.

NORDIC SKIING

Tuesday, January 18

Two Harbors Classic Invitational

Boys Team Results

1. Duluth East, 380; 2. Proctor-Hermantown, 374; 3. Ely, 359; 4. Duluth Denfeld, 341; 5. Cloquet-Esko-Carlton, 314 (won tiebreaker); 6. Two Harbors, 314; 7. Duluth Marshall, 199; 8. Cook County, 147.

Girls Team Results

1. Duluth East, 388; 2. Ely, 366; 3. Cloquet-Esko-Carlton, 359; 4. Duluth Denfeld, 300; 5. Two Harbors, 292; 6. Proctor-Hermantown, 253.

CEC Girls Individual Results

3. Erika Fox, 23:40.8; 9. Anja Maijala, 25:11.1.

Friday, January 24

Duluth East Invitational

Boys Team Results

1. Duluth East, 392; 2. Proctor-Hermantown, 368; 3. Grand Rapids, 328; 4. Duluth Denfeld, 313; 5. Cloquet-Esko-Carlton, 300; 6. Hibbing, 281; 7. Ely, 275; 8. Two Harbors, 267; 9. Mesabi East Area, 246; 10. Cook County, 114; 11. Duluth Marshall, 64.

CEC Boys Individual Freestyle-Classic=Total

24. Rob Sobczak 14:51.9-17:18.2=32:10.1

25. Nolan Ripp 14:39.8-17:30.6=32:10.4

28.Nick Tomhave 14:23.8-17:51.8=32:15.6

32. Josh Carlson 14:34.5-17:58.0=32:32.5

44. Parker Sinkkonen 15:14.9-18:16.8=33:31.7

45. Lucas Tomhave 15:04.0-18:33.2=33:37.2

49. Gabe Graves 15:01.3-19:09.3=34:10.6

53. Eric Mysemborg 15:29.2-18:57.4=34:26.6

60. Jace Anderson 15:40.9-19:13.2=34:54.1

61. Jack Waugh 15:45.2-19:10.9=34:56.1

62. Tyler Mattson 15:49.7-19:10.1=34:59.8

63. Joey Gotchnik 16:17.1-19:11.1=35:28.2

Girls Team Results

1. Duluth East, 388; 2. Ely, 350; 3. Cloquet-Esko-Carlton, 337; 4. Mesabi East Area, 332; 5. Grand Rapids, 327; 6. Proctor-Hermantown, 298; 7. Two Harbors, 260; 8. Hibbing, 258; 9. Duluth Denfeld, 252,

CEC Girls Individual Freestyle-Classic=Total

8.Erica Fox 15:20.3-18:18.8=33:39.1

9. Anja Maijala 15:35.1-18:07.5=33:42.6

30. Sylvie Deters 16:24.8-20:49.6=37:14.4

36. Kaylee Parks 17:14.4-20:52.5=38:06.9

45. Emma Waugh 17:56.9-20:56.9=38:53.8

46. Hannah Erickson 16:59.2-22:10.5=39:09.7

54. Courtney Gregory 18:31.6-21:46.2=40:17.8

70. Erika Blesener 20:08.7-24:19.0=44:27.7

COLLEGE MEN'S BASKETBALL

Friday, January 24

FDLTCC 90, Hibbing 78

   For FDLTCC - Danny Alston 21, Erik Adams 17, Deaundre Bell 19.

Saturday, January 25

FDLTCC 64, Rainy River 62

   For FDLTCC - Claudia Turner 27, Shaelyn Halverson 18, Haley Psyck 17.

COLLEGE WOMEN'S BASKETBALL

Friday, January 24

FDLTCC 72, Hibbing 63

   For FDLTCC - Claudia Turner 31, Shaelyn Halverson 20, Rylee Barlau 7.

Saturday, January 25

FDLTCC 93, Rainy River 65

   For FDLTCC - Danny Alston 17, Erik Adams 13, Curtis Rogers 10.

JUNIOR HOCKEY

Wednesday, January 22

MN Wilderness 4, MN Magicians 3

First period - 1. M, Tony Uglem (Nicholas Kuchera, Eetu Karvinen) 0:44; 2. W, Eric Brenk (Jakob Romo) 2:40 (pp); 3. W, Dominik Tiffels (Romo, Jesse Kessler) 14:53 (pp).

Second period - 4. M, Matt Colford (Sam Wolfe, Will Johnson) 14:34 (pp).

Third peirod - 5. W, Dan Litchke (Kessler) 3:35; 6. M, Sam Becker (Colin Hernon, Sam Wolfe) 5:31 (pp); 7. W, Thomas Lindstrom (Billy Exell, Terry Leabo) 8:15.

Saves - Frank Oplinger, W, 23; Atte Tolvanen, M, 32.

Friday, January 24

MN Wilderness 3, MN Magicians 0

First period - 1. W, Will Peterson (Nolan Culver) 5:33.

Second period - 2. W, Eric Brenk (Terry Leabo) 9:25 (pp).

Third period - 3. W, Jakob Romo (Darian Romanko, Richard Buri) 17:43.

Saves - Frank Oplinger, W, 29; Atte Tolvanen, M, 42.

Saturday, January 25

MN Wilderness 4, MN Magicians 1

First period - 1. M, Nick Anderson (Alex Funk, Matt Colford) 3:20; 2. W, Thomas Lindstrom (Eric Brenk) 6:23; 3. W, Jakob Romo (Lindstrom, Jack Forbort) 18:19.

Second period - 4. W, Darian Romanko (Billy Exell, Dominik Tiffels) 16:06 (pp).

Third period - 5. W, Brenk (Exell, Terry Leabo) 17:30 (empty net).

Saves - Frank Oplinger, W, 23; Atte Tolvanen, M, 29.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness