Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard - Jan. 23, 2014 edition

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Cloquet,Minnesota 55720 http://www.pinejournal.com/sites/all/themes/pinejournal_theme/images/social_default_image.png
Pine Journal
(218) 879-2078 customer support
Scoreboard - Jan. 23, 2014 edition
Cloquet Minnesota 122 Avenue C 55720

BOYS BASKETBALL

Tuesday, January 14

Wrenshall 84, Northeast Range 47

   For Wrenshall - Jared Kittel 42, Jessie Ellerbe 8, Andrew Frank 7, Marcus Virginia 6, Aaron Adkins 6, Luke Vine 5, Dustin Shelton 4, Trent Olson 4, Hunter Pauly 2. 3-point goals - Kittel 2, Adkins 2.

Advertisement
Advertisement

Thursday, January 16

Northland 61, Cromwell-Wright 56

Hermantown 65, Cloquet 63

   For Cloquet - Adam Laine 22, Jake Bushey 17, Zach Gerlach 8, Nate Weets 6, Mason Brenner 6, Maxx Brenner 2, Victor Foxx 2. 3-point goals - Mason Brenner 2, Bushey 1.

Friday, January 17

Fond du Lac Ojibwe 78, Red Lake 77

Moose Lake-Willow River 76, Silver Bay 17

Esko 90, Deer River 35

Barnum 80, Carlton 32

   For Carlton - Cade Pierson 11, Adam Ermatinger 6, Waylon Lekander 6, Efren Morales-Cruz 3, Tyler Ojibway 2, Eric Soderstrom 2, Myles O’leary 2. 3-point goals - Morales-Cruz 1, Lekander 2, Ermatinger 1.

   For Barnum - Brandon Newman 32, Zach Carlson 13, Tory Slater 11, Dacotah Haley 9, Nathan Jelinek 8, Hunter Fetters 4, Chase Peterson 2, Mitchell Weller 1. 3-point goals - Newman 3, Carlson 1.

Cromwell-Wright 54, Cook County 45

For CW - Tyler Hakamaki 18, Zion Smith 15, Austin Pfisthner 12, Tyler Randall 3, Hunter Rauvola 3, Carter Karppinen 3. 3-point goals - Rauvola 1, Smith 3, Hakamaki 1, Karppinen 1.

Cloquet 71, Mesabi East 41

   For Cloquet - Adam Laine 18, Dillon Johnson 17, Jake Bushey 9, Gavin Takkunen 7, Zach Gerlach 7, Maxx Brenner 4, Josh Peterson 3, Victor Foxx 2, Rand Bieri 2, Mason Brenner 1, Isaac Gilchrist 1. 3-point goals - Johnson 4, Peterson 1, Gerlach 1, Bushey 1.

Two Harbors 50, Wrenshall 42

   For Wrenshall - Jared Kittel 19, Marcus Virginia 8, Aaron Adkins 8, Andrew Frank 5, Jessie Ellerbe 2. 3-point goals - Adkins 2, Frank 1.

Saturday, January 18

Fond du Lac Ojibwe 81, Rey Cristo Jesuit 57

Crosby-Ironton 66, Esko 54

   For Esko - Kory Deadrick 28, Casey Staniger 13, Aaron Olson 7, Jaxson Turner 3, Marc Peterson 3. 3-point goals - Peterson 1, Staniger 1, Deadrick 4.

Barnum 79, Hinckley-Finlayson 40

   For Barnum - Brandon Newman 21, Zach Carlson 14, Tory Slater 12, Nathan Jelinek 9, Mitchell Weller 7, Andrew Naslund 5, Dacotah Haley 4, Tanner Fuglestad 3, Tommy Ziegler 2, Chase Peterson 2. 3-point goals - Naslund 1, Newman 3, Weller 1, Fuglestad 1, Slater 2.

Monday, January 20

Martin Luther King Jr. Classic:

   St. Cloud Apollo 64, Cloquet 40

   Prior Lake 71, Esko 61

Tuesday, January 21

Barnum 89, Cromwell-Wright 40

   For Barnum - Zac Carlson 16, Nathan Jelinek 16, Brandon Newman 15, Mitchell Weller 13, Dacotah Haley 10, Tory Slater 6, Chase Peterson 4, Tanner Fuglestad 3, Andrew Naslund 2, Cory Buchanan 2, Hunter Fetters 2. 3-point goals - Newman 3, Carlson 2, Jelinek 2, Weller 1, Fuglestad 1, Haley 1.

   For CW - Tyler Hakamaki 13, Austin Pfisthner 10, Zion Smith 6, Tyler Randall 4, Brandon Fairbanks 4, Carter Karppinen 2, Tristan Johnson 1. 3-point goals -Pfisthner 1, Hakamaki 1.

Moose Lake-Willow River 76, Duluth Marshall 44

   For ML-WR - Brad Fossum 22, Charlie Adamczak 21, Matt Mach 11, Ike Pederson 8, Zach Schaumburg 4, Ezra Szczyrbak 3, Trenton Autio 3, Isaac Riihiluoma 2, Rex Janke 2. 3-point goals - Mach 3, Autio 1, Fossum 4, Adamczak 5.

Chisholm 87, Wrenshall 61

   For Wrenshall - Jared Kittel 17, Jessie Ellerbe 15, Aaron Adkins 9, Jonathan Powers 4, Marcus Virginia 4, Dustin Shelton 4, Luke Vine 3, Hunter Pauly 2, Andrew Frank 2, Trent Olson 1. 3-point goal - Vine 1, Virginia 2, Adkins 1.

GIRLS BASKETBALL

Thursday, January 16

Barnum 79, Carlton 26

   For Barnum - Cheyanne Johnson 25, Megan Nelson 12, Daron Mainville 12, Emily Miletich 11, Lauren Hultgren 7, Emma Koski 5, Jaelyn Bushey 4, Lissa Warpula 3. 3-point goals - Warpula 1, Johnson 6, Miletich 1.

   For Carlton - Taylor Klassen 10, Ashley Anderson 8, Jenna Reed 4, Myranda Papesh 2, Karly Voge 1, Nikki Ojibway 1. 3-point goals - Klassen 2, Anderson 1.

Duluth Denfled 54, Cloquet 45

   For Cloquet - Kassidy Steen 16, Jaiden Cofield 9, Kaylee McMillen 7, Anna Fossen 5, Hazel Ericson 4, Sammantha Zeadow 2, Tara Longseth 2. 3-point goals - McMillen 1, Fossen 1.

Esko 44, Hermantown 41

   For Esko - Erika Shady 10, Ashley Bergerson 8, Kailee Kiminski 7, Ava Gonsorowski 7, Hailey Salo 6, Bailey Mudek 4, Judy Wagemaker 2. 3-point goals - Bergerson 2, Shady 1.

Lakeview Christian 89, Fond du Lac Ojibwe 86

   For FDL - Dez LaPointe 48, Drewrez Budreau 19, Kasey Shabaiash 8, Faryn Dupuis 7, Jasmin Budreau 2, Alissa Bosto 2. 3-point goals - Dupuis 1, LaPointe 5, Shabaiash 1.

Two Harbors 77, Wrenshall 16

   For Wrenshall - Cassie Wimmer 5, Delaney Kittel 4, Brittany O’Brien 3, Brianna Brim 2, Shana Laveau 2. 3-point goals - none.

Friday, January 17

Cromwell-Wright 65, Cook County 19

   For CW - Allie Cahoon 14, Kiiera Anderson 11, Teana Hakamaki 9, Kelly Susa 8, Rachel Hutar 8, Andrea Hakamaki 4, Olivia Cahoon 4, Kaylan Risacher 3, Bailey Gronner 2, Chelsea Swatek 2. 3-point goals - Anderson 1, Teana Hakamaki 1.

Moose Lake-Willow River 69, Silver Bay 21

   For ML-WR - Holly Mattison 14, Adri Jusczak 14, Morgan Prachar 13, Hannah Walker 10, Ara Szczyrbak 6, Kayla Radel 5, Tayler Dixon 2, Dana Olson 2, Hayley Johnson 2, Jodi Michalski 1. 3-point goals - Prachar 1.

Monday, January 20

Barnum 59, Cromwell-Wright 53

   For Barnum - Daron Mainville 20, Cheyanne Johnson 12, Megan Nelson 8, Emily Miletich 7, Lauren Hultgren 6, Jaelyn Bushey 4, Lissa Warpula 2.

   For CW - Allie Cahoon 21, Chelsea Swatek 13, Rachel Hutar 6, Kelly Susa 6, Kaylan Risacher 6, Deana Hakamaki 1. 3-point goals - Swatek 2, Cahoon 3.

Esko 47, Duluth Denfeld 36

   For Esko - Ashley Bergerson 16, Erika Shady 10, Ava Gonsorowski 9, Bailey Mudek 6, Judy Wagemaker 2, Kailee Katt 2, Hailey Salo 2. 3-point goals - Shady 2, Bergerson 3.

Duluth Marshal 42, Wrenshall 25

   For Wrenshall - Brianna Brim 8, Shana Laveau 4, Brittany O’Brien 4, Delaney Kittel 3, Cassie Wimmer 2, Kaitlyn Kelley 2, Jenna Keller 2. 3-point goals - Kittel 1, Brim 1.

Tuesday, January 21

Cloquet 62, Hibbing 40

   For Cloquet - Jaiden Cofield 22, Kassidy Steen 21, Hazel Erickson 8, Anna Fossen 6, Tara Longseth 4, Breanne Baker 1. 3-point goals - Cofield 3, Erickson 2, Fossen 1.

Moose Lake-Willow River 52, Duluth Marshall 27

   For ML-WR - Adri Jusczak 15, Morgan Prachar 10, Kayla Radel 8, Hayley Johnson 4, Holly Mattison 4, Ava Szczyrbak 4, Dana Olson 3, Hannah Walker 2, Jodi Michalski 2. 3-point goals - Prachar 2.

BOYS HOCKEY

Thursday, January 16

Cloquet-Esko-Carlton 1, Duluth Denfeld 1

   First period - 1. DD, Tre Opack (Steven Maciver, Reid Lemker), 13:22.

   Second period - No scoring.

   Third period - 2. CEC, Christian Pritchett (Ryan Lind, James Newgren), 7:52 (pp).

   Overtime - No scoring.

   Saves - River Alander, DD, 28; Zack Strom, CEC, 19.

Proctor 8, Moose Lake Area 2

   First period - 1. P, Christian Ripley (Josh Ernst), 8:48; 2. P, Grant Morin (Ripley, Cade Hella), 13:50 (pp).

   Second period - 3. P, Tanner Bergman (Austin LePage, Shane Gould), 1:02; 4. P, Jake Malec (Ripley, Ernst), 5:16; 5. MLA, Bryceton Butkiewicz, 10:03 (sh); 6. P, Ernst (Malec, Brodie Nordquist), 10:23; 7. Ripley (Malec, Ernst), 16:10; 8. MLA, Devin Murphy (Richie Parzy, Butkiewicz), 16:24.

   Third period - 9. P, Nordquist (Ripley, Hella), 0:13 (pp); 10. P, Malec (Ernst), 14:53.

   Saves - Gage Mohelsky, MLA, 35; Matt Johnson, P, 11.

Saturday, January 18

Cloquet-Esko-Carlton 4, Rochester Lourdes 1

   First period - No scoring.

   Second period - No scoring.

   Third period - 1. RL, Peter Alexander (Tyler Vehrenkamp), 2:45; 2. CEC, Ryan Lind (Koby Bender, Christian Pritchett), 5:52, (pp); 3. CEC, Jack Kuhlman (Dylan Johnson), 9:15, (pp); 4. CEC, James Newgren (Johnson), 11:45, (4 on 4); 5. CEC, Newgren (Bender), 16:14, (en).

   Saves - Jack Burkel, RL, 23; Aaron Van Galder, RL, 5; Zackery Strom, CEC, 10.

Monday, January 20

Pine City-Rush City 4, Moose Lake Area 3

   First period - 1. PCRC, Jonah Bergstrom, 3:26 (pp); 2. PCRC, T.J. Gross (Casey Lucht), 13:05 (sh); 3. PCRC, Lucht (Ryan Linnell), 15:19.

   Second period - 4. MLA, Jesse Granfors (Devin Murphy, Bryceton Butkiewicz), 15:56; 5. MLA, Butkiewicz (Joey Whited), 16:56 (pp).

   Third period - 6. PCRC, Jake Neria (Dewy Carr, Brendan Westbrook), 6:00; 7. MLA, Butkiewicz (Granfors, Gage Mohelsky), 9:45 (pp).

   Saves - Tony Pitzen, PCRC, 18; Gage Mohelsky, MLA, 42.

Tuesday, January 21

Andover 7, Cloquet-Esko-Carlton

   First period - 1. A, Anthony Banack (J.P. Gibbs, Brent Sears), 5:34; 2. A, Brad Williams (Austin Mitchell, Andy Feyo), 6:24; 3. A, Zach Sitarz (Tyler Tomberlin), 16:58, (sh).

   Second period - 4. A, Sitarz (Tomberlin), 00:29, (sh); 5. A, Sitarz (Reece Tullbane, Tomberlin), 4:08; 6. A, Sears (Banack, Gibbs), 5:28.

   Third period - 7. A, Mitchell (Williams), 15:05.

   Saves - Ryan Olson, A, 17; Zack Strom, CEC, 13; Eric Newman, CEC, 12.

WSFLG 10, Moose Lake Area 2

   First period -1. WSFLG, Alex Hopkins (Austin Thoreen, #17 Vinny Larson) 5:41; 2. MLA, Bryceton Butkiewicz (Wyatt Lampel) 13:25 (pp); 3. WSFLG, Aaron Dietmeier (Ryan Curtis, Thoreen) 15:11.

   Second period - 4. MLA, Jordan Drewlo (Butkiewicz, Richie Parzy) 1:41; 5. WSFLG, Max Norman (Brett Richison) 2:05; 6. WSFLG, Carter Lee ( Hopkins) 5:20; 7. WSFLG, Hopkins (Curtis, Vinny Larson) 8:48; 8. WSFLG, Hopkins 15:53 (sh).

   Third period - 9. WSFLG, Austin Bowman (Bailey Mangen) 7:20; 10. WSFLG, Hopkins (Curtis, Dietmeier) 8:05; 11. WSFLG, Curtis (Dietmeier, Hopkins) 11:40 (pp); 12. WSFLG, Dietmeier (Drew Alderman, Andrew Coy) 16:29.

   Saves - Gage Mohelsky, MLA, 33; Taran Wols, WSFLG, 15.

GIRLS HOCKEY

Thursday, January 16

Grand Rapids-Greenway 3, CEC 0

   First period - 1. Megan Dulong (Jordan McLaughlin), 1:07.

   Second period - 2. Hannah Schmoll (Sadie Peart), 5:25; 3. Peart (Leah Madsen, Savanna Holum), 10:15.

   Third period - No scoring.

   Saves - Stacy Nelson, CEC, 17; Shannon Hart, GRG, 27.

Saturday, January 18

Cambridge-Isanti 2, Cloquet-Esko-Carlton 0

   First period - 1. CI, Kylie Guimont (Jordan Ramey, Ally Erickson), 11:45.

   Second period - None.

   Third period - 2. CI, Jennifer Phillips (Guimont, Maria Carpenter), 10:43.

   Saves - Meghan Thomas, CI, 27; Stacy Nelson, CEC, 21.

Eveleth-Gilbert Invitational:

Owatonna 6, Moose Lake Area 0

Moose Lake Area 3, Spring Lake Park 1

   First period - 1. SLP, Maggie Ronning, 15:32.

   Second period - 2. MLA, Jessica Bird (Andrea Youngberg), 4:08; 3. MLWR, Bird (Youngberg), 15:59 (pp).

   Third period - 4. MLA, Asia Gobel (Jessica Paull, Bird), 16:05.

   Saves - Cassie White, MLA, 29; Molly Sienko, SLP, 8.

Monday, January 20

Proctor-Hermantown 2, Cloquet-Esko-Carlton 1

   First period - 1. PH, Reilly Fawcett (Sophie McGovern), 10:13; 2. CEC, Kailey Buhr (Cassandra Inman, Jade Alvillar), 12:04; 3. PH, Fawcett (McGovern, Jillayne Gilbert).

   Second period - No scoring.

   Third period - No scoring.

   Saves - Stacy Nelson, CEC 13; Kylie Hommerding, PH, 24.

Tuesday, January 21

Moose Lake Area 2, Eveleth-Gilbert 0

   First period - No scoring.

   Second period - No scoring.

   Third period - 1. Andrea Youngberg (Jamie Bird), 14:56; 2. Karina Cisar (Asia Gobel), 3:36.

   Saves - Cassie White, , 13; Kora Bonicatto, EG, 25.

Cloquet-Esko-Carlton 4, Eveleth-Gilbert 2

   First period - 1. CEC, Rachel Macaulay (Alysha Anderson, Lexi Robideaux), 6:40. 2. CEC, Mikayla Baker (Macaulay), 15:32 (pp).

   Second period - 3. S, Emma Peterson (Devyn Moss), 8:44. 4. CEC, Kailey Buhr (Baker, Makayla Langenbrunner), 11:01.

   Third period - 5. CEC, Macaulay (C.J. Stoyanoff), 12:03. 6. S, Tina Lurndal (Kali Krivinchuk, Anna Lurndal), 12:37.

   Saves - Sydnee Hietala, CEC, 18; Justine Stenberg, S, 33.

ALPINE SKIING

Saturday, January 18

MLK Invitational - Sunset Slalom

   Boys Team Results

1. Stillwater, 280; 2. Andover, 251; 3. Forest Lake, 241; 4. Virginia Area, 222; 5. Northwest Alpine, 195; 6. Brainerd, 188; 7. Apple Valley, 177; 8. Irondale, 147; 9. Burnsville, 147; 10. Minnehaha, 139.

   Girls Team Results

1. Stillwater, 290; 2. Brainerd, 282; 3. Minnehaha, 275; 4. Burnsville, 241; 5. Andover, 212; 6. Forest Lake, 205; 7. Northwest Alpine, 187; 8. Apple Valley, 185; 9, Cloquet-Esko-Carlton, 164; 10. Virginia Area, 161; 11. Irondale, 127.

MLK Invitational, at Giant’s Ridge

   Boys Team Results

1. Hermantown 211; 2. Cook County 188; 3. VAAST 168; 4. Hibbing 155; 5. CEC 146; 6. Duluth Marshall 146; 7. Duluth East 92.

   Girls Team Results

1. Hermantown 227; 2. Duluth East 222; 3. Duluth Marshall 192; 4. Cook County 182; 5. CEC 177; 6. VAAST 139; 7. Hibbing 114.

   CEC Girls Individual Results

2. Sarah Severson, 1:03.46.

NORDIC SKIING

Saturday, January 18

The Marshall Sprints

CEC Boys 1.1K Sprint Qualifer Race Results

10. Josh Carlson 3:21.3; 16. Robbie Sobczak, 3:30.1.

CEC Boys 3.1K Consolation Freestyle Race

None

Boys Quarterfinal Heats - Top 3 Advance

Heat D - Carlson placed 3rd, Sobczak placed 4th.

Boys Semifinals - Carlson placed 6th.

Boys B Finals - Carlson placed 4th.

CEC Girls 1.1K Sprint Qualifer Race Results

7. Erika Fox, 3:50.7; 22. Anja Maijala, 4:08.9; 23. Sylvie Deters, 4:10.6; 39. Emma Waugh, 4:30.2; 43. Courtney Gregory, 4:33.5.

CEC Girls 3.1K Consolation Freestyle Race

5. Emma Waugh, 11:42.6; 19. Courtney Gregory, 12:58.1.

Girls Quarterfinal Heats - Top 3 Advance

Heat B - Deters placed 5th; Heat C, Maijala placed 4th; Heat D, Fox placed 2nd.

Girls Semifinals - Fox placed 3rd.

Girls A Finals - Fox placed 2nd.

COLLEGE MEN'S BASKETBALL

Wednesday, January 15

Mesabi Range 74, FDLTCC 72

   For FDLTCC - Danny Alston 21 , Kevin Gutter 14.

Saturday, January 18

Vermilion 82, FDLTCC 68

   For FDLTCC - Danny Alston 18, Michael Hall 12, Deaundre Bell 10.

COLLEGE WOMEN'S BASKETBALL

Wednesday, January 15

Mesabi Range 86, FDTLCC 59

   For FDLTCC - Shaelyn Halverson 16, Claudia Turner 15, Kami Diver 12.

Saturday, January 18

Vermilion 78, FDLTCC 54

   For FDLTCC - Kami Diver 20, Claudia Turner 20.

JUNIOR HOCKEY

Friday, Janaury 17

Coulee Region 6, Minnesota Wilderness 3

   First period - No scoring.

   Second period - 1. CR, Jesse Tredinnick (James McGing, Eddie Matsushima) 2:32; 2. CR, Ondrej Zehnal (Roman Uchyn) 6:10; 3. CR, Cam Bleck (Brogan Rafferty, Blake Kelley) 6:32; 4. MNW, Brett Heikkila (Dominik Tiffels, Brent Bockman) 16:11; 5. MNW, Heikkila (Ivan Chukarov, Michael Covach) 16:39; 6. MNW, Billy Exell (Thomas Lindstrom) 18:04.

   Third period - 7. CR, Gordon Wells (Adam Lovick, Blake Kelley) 8:55; 8. CR, Mac Jansen (Tredinnick, Cameron Cooper) 9:28; 9. CR, Lance Carney (empty net) (unassisted) 19:06.

   Saves - Frank Oplinger, MNW, 35; Blake Cates, CR, 57.

Saturday, January 18

Minnesota Wilderness 4, Coulee Region 2

   First period - 1. CR, Gordon Wells (Blake Kelley, Dunk Abbott) 14:58.

   Second period - 2. MNW, Thomas Lindstrom (Eric Brenk, Billy Exell) 1:29; 3. MNW, Jesse Kessler (Jakob Romo) 15:53 (pp); 4. MNW, Jakob Romo (Jack Forbort) 17:11.

   Third period - 5. CR, Blake Kelley (Adam Lovick, Curtis Simonson) 9:39;

6. MNW, Jaycob McCombs (empty net) 19:49 (sh).

   Saves - Kasimir Kaskisuo, MNW, 21; Adam Carlson, CR, 33.

Advertisement
Julie Schulz
(218) 879-1950
Advertisement
Advertisement
randomness