Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard - Dec. 12, 2013 edition

Email

BOYS BASKETBALL

Tuesday, November 26

Nashwauk-Keewatin 66, Carlton 60

Monday, December 2

Fond du Lac Ojibwe 100, Wrenshall 72

Advertisement

Thursday, December 5

East Central 57, Carlton 47

Cloquet 51, Grand Rapids 29

For Cloquet - Adam Laine 16, Zach Gerlach 15, Maxx Brenner 6, Nate Weets 5, Gavin Takkunen 4, Victor Foxx 3, Jacob Bushey 2. 3-point goals - Gerlach 2, Brenner 2, Foxx 1.

Wrenshall 62, Cromwell-Wright 58

For Wrenshall - Jared Kittel 22, Aaron Adkins 12, Jessie Ellerbe 11, Andrew Frank 7, Marcus Virginia 5, Dustin Shelton 3, Luke Vine 2. 3-point goals - Kittel 1, Adkins 1.

For CW - Zion Smith 15, Brandon Fairbanks 15, Austin Pfisthner 10, Tyler Hakamaki 8, Tyler Randall 3, Hunter Rauvola 3, Ryan Juntunen 2, Carter Karppinen 2. 3-point goals - Fairbanks 3, Smith 2, Rauvola 1, Hakamaki 1.

Friday, December 6

Cromwell-Wright 67, McGregor 53

Moose Lake-Willow River 83, Aitkin 41

For ML-WR - Brad Fossum 15, Charlie Adamczak 15, Zack Schaumberg 12, Matt Mach 9, Jordan Drewlo 9, Ezra Szczyrvak 8, Trenton Autio 7, Ted Ryan 2, Milan Dragacivich 2. 3-point goals - Mach 3, Drewlo 3, Fossum 3, Adamczak 1, Autio 1, Schaumberg 1.

Esko 46, Barnum 33

For Barnum - Brandon Newman 17, Zach Carlson 8, Nathan Jelinek 4, Tory Slater 4. 3-point goals - Newman 3.

For Esko - Kory Deadrick 19, Casey Staniger 10, Nate Johnson 5, Marc Peterson 5, Jaxson Turner 2, Derek Pantsar 2, Matt Bolgrean 2, Reed Bakken 1. 3-point goals - Peterson 1, Staniger 1.

Floodwood 82, Carlton 40

For Carlton - Adam Ermatinger 25, Cade Pierson 10, Dominic Bennett 4, Sam Macor 1. 3-point goals - Pierson 2, Ermatinger 2.

Wrenshall 52, Cook County 40

For Wrenshall - Jared Kittel 17, Marcus Virginia 11, Aaron Adkins 8, Dustin Shelton 5, Andrew Frank 5, Jessie Ellerbe 4, Luke Vine 4, Trent Olson 2. 3-point goals - Kittel 1, Adkins 1, Frank 1.

Saturday, December 7

FDL Ojibwe 96, MN Transitions 62

For FDL - Jordan Diver 48, Davonte Williamson 23, Trevontae Brown 11, Lester Williamson 6, Cameron Thompson 3, Dexter Deville 2, Bruce Martineau 2, Antonio Flores 1. 3-point goals - Diver 10, Brown 3, Wiliamson 1.

Monday, December 9

East Central 58, Cromwell-Wright 53

Tuesday, December 10

Esko 99, Duluth Marshall 24

For Esko - Kory Deadrick 27, Marc Peterson 20, Jaxson Turner 13, Nate Johnson 11, Matt Bolgrean 10, Casey Staniger 7, Derek Pantsar 5, Alex Walther 4, Aaron Olson 2, Ryan Bodie 2. 3-point goals - Peterson 4, Deadrick 2, Staniger 1.

GIRLS BASKETBALL

Monday, December 2

FDL Ojibwe 58, Silver Bay 27

Thursday, December 5

Floodwood 65, Carlton 34

McGregor 64, Cromwell-Wright 51

ML-WR 39, Rush City 36

South Ridge 76, Wrenshall 30

Friday, December 6

Cloquet 50, Ashland 47

For Cloquet - Kassidy Steen 26, Hazel Erickson 9, Jaiden Cofield 6, Anna Fossen 5, Sam Zeadow 4. 3-point goals - Fossen 1, Erickson 3.

Fond du Lac Ojibwe 75, Lakeview Christian 36

For FDL Ojibwe - Dez LaPointe 38, Amber Fox 14, Faryn Dupuis 10, Drewrez Budreau 10, Kasey Shabiash 3. 3-point goals - Fox 2, LaPointe 6.

Cook County 53, Wrenshall 41

For Wrenshall - Shana LaVeau 14, Brianna Brian 11, Delaney Kittel 8, Kailyn Kelley 8, Zach Struss 4. 3-point goals - Kittel 1, Brian 1.

Saturday, December 7

Fond du Lac Ojibwe 69, MN Transitions 30

For FDL - Amber Fox 27, Dez LaPointe 19, Drewrez Budreau 8, Kasey Shabiash 8, Sara Fineday 4, Faryn Dupuis 3. 3-point goals - Fox 7, LaPointe 3, Shabiash 1, Dupuis 1.

Monday, December 9/

Barnum 66, Carlton 24

For Carlton - Myranda Papesh 9, Taylor Klassen 5, Karly Voge 4, Ashley Anderson 3, Amelia Groth 2, Nikki Ojibway 1. 3-point goal - Papesh 1.

For Barnum - Daron Mainville 19, Emily Miletich 15, Cheyanne Johnson 13, Megan Nelson 9, Lissa Warpula 4, Jaelyn Bushey 2, Emma Koski 2, Lauren Hultgren 2. 3-point goals - Mainville 2, Miletich 1.

Cromwell-Wright 57, East Central 54

For CW - Allie Cahoon 17, Teana Hakamaki 14, Rachel Hutar 10, Bailey Gronner 4, Chelsea Swatek 4, Andrea Hakamaki 2, Kiiera Anderson 2, Kelly Susa 2, Kaylan Risacher 2. 3-point goals - T. Hakamaki 2.

Tuesday, December 10

Grand Rapids 63, Cloquet 58

Mountain Iron-Buhl 59, Esko 42

For Esko - Judy Wagemaker 8, Ava Gonsorowski 8, Bailey Mudek 8, Kailee Katt 6, Ashley Bergerson 5, Kailee Kiminski 4, Erika Shady 3. 3-point goals - Wagemaker 2, Katt 2, Bergerson 1.

Moose Lake-Willow River 49, Mora 36

For ML-WR - Adri Jusczack 14, Morgan Prachar 11, Holly Mattison 8, Kayla Radel 7, Dana Olson 4, Ava Szczyrbak 2, Hayley Johnson 2, Scarlett Anderson. 3-point goals - Pracher 1.

Chisholm 48, Wrenshall 31

For Wrenshall - Cassie Wimmer 6, Delaney Kittel 12, Brianna Brim 2, Shana Laveau 8, Kaitlyn Kelley 1, Bridget O'Brien 2. 3-point goals - None.

BOYS HOCKEY

Thursday, December 5

WSFLG 7, Moose Lake Area 1

First period - 1. WSFLG, Alex Hopkins (Vinny Larson, Austin Thoreen), 6:18.

Second period - 2. WSFLG, Hopkins (SH), 2:56; 3. WSFLG, Max Norman (Carter Lee, Drew Alderman), 5:00;4. WSFLG. Ryan Curtis (PP) (Hopkins, Aaron Dietmeier), 9:25; 5. WSFLG, Brady Mangen (Austin Bowman, Andrew Ruiz), 10:40; 6. WSFLG, Hopkins (Dietmeier, Curtis), 12:41.

Third period - 7. WSFLG, Dietmeier (Damon Roberts), 1:02; 8. MLA, 18 Ryan Wilson (Bryceton Butkiewicz, Wyatt Lampel), 11:27.

Saves - Gage Mohelski, MLA, 38; Logan McNulty, MLA, 15; Taran Wols, WSFLG 18.

Saturday, December 7

Cloquet-Esko-Carlton 3, South St. Paul 1

First period - 1, CEC, Kyle Klatt (Koby Bender, Ryan Lind), 0:33; 2. CEC, Derek Bloom (Dalton Johnson), 6:59.

Second period - No scoring.

Third period - 3. CEC, James Newgren, 0:35; 4. SSP, Brenden Shanley (Dan Pietruszewski, Billy Brandecker), 4:09.

Saves - Kyle Jacobs, SSP, 41; Zack Strom, CEC, 13.

Monday, December 9

Northern Lakes 6, Moose Lake Area 0

First period - 1. NL, Nick Reed (Nick Blanchette), 3:53; 2. NL, Reed (Nick Olson), 7:02; 3. NL, Derrek French (Josh Maucieri, Jake Hyytinen), 16:48.

Second period - 4. NL, Olson (SH), 11:28.

Third period - 5. NL, Levi Cartie (PP)(Maucieri, Alex Tangen), 2:33; 6. NL, Blanchette (Olson), 8:56.

Saves - Gage Mohelsky, MLA, 48; Jaeger Reed, NL, 23.

Tuesday, December 10

Cloquet-Esko-Carlton 8, Cambridge-Isanti 2

First period - 1. CEC, Cole Litsey (Ryan Bourgeault), 4:35; 2. CEC, Dylan Johnson (Derek Bloom, Hunter Roberts), 4:54.

Second period - 3. CI, Dan Risch (Mark Larsen), 10:55; 4. CI, Mavrick Nelson (Elliott Simon), 12:15.

Third period - 5. CEC, Bloom (Litsey, Ryan Lind), 4:41; 6. CEC, James Newgren (Jack Kuhlman), 7:49; 7. CEC, Roberts (Newgren), 10:31 (sh); 8. CEC, Newgren (Koby Bender, Dalton Johnson), 13:00 (pp); 9. CEC, Bourgeault (Nick Niemi, Bender), 14:12; 10. CEC, Niemi, 14:55.

Saves - Jacob Sibell, CI, 35; Zack Strom, CEC, 23.

GIRLS HOCKEY

Thursday, December 5

Cloquet-Esko-Carlton 6, Proctor-Hermantown 3

First period - 1. PH, Katie McKinzie (Karie Lenard), 12:07.

Second period - 2. CEC, Kailey Buhr, 8:06; 3. PH, Brielle Larson (Abby Halverson), 10:33 (pp); 4. CEC, Jade Alvillar (Courtney Ketola), 11:42.

Third period - 5. CEC, Ashley Krisak (Kaitlyn Miller), 1:43 (pp); 6. CEC, Kayla Baker (Ketola, Alvillar), 4:21; 7. CEC, Baker, 12:20 (sh); 8. PH, Reilly Fawcett (Jillayne Gilbert, Sophie McGovern), 12:53 (pp); 9. CEC, Rosalie Lundquist (CJ Stoyanoff), 16:54 (en).

Saves - Stacy Nelson, CEC, 15; Kylie Hommerding, PH, 19.

Saturday, December 7

Wayzata 7, Cloquet-Esko-Carlton 1

First period - 1. W, Sophia Shaver (Natalie Heising), 7:37; 2. W, Becca Senden, 9:54 (sh); 3. W, Heising (Shaver), 13:08 (pp).

Second period - 4. W, Kaitlyn Klein (Sophie Leininger, Abby Croal), 5:18; 5. W, Paige Sorensen (Senden, Shaver), 9:13; 6. W, Senden (Leininger, Klein), 12:00.

Third period - 7. CEC, C.J. Stoyanoff (Rachel Macaulay), 4:43; 8. W, Klein, 7:33.

Saves - Sarah Stelter, W, 22; Stacy Nelson, CEC, 13, Erin Genereau, CEC, 12.

Tuesday, December 10

WSFLG 5, Moose Lake Area 1

WRESTLING

Saturday, December 7/

Lakeville North Panther Invitational

Team Results

1. Scott West 239; 2. Lakeville North 159; 3. Hudson 150.5; 4. Woodbury 126.5; 5. Park 119; 6. Chaska-Chanhassen 115; 7. South Saint Paul 115; 8. Lakeville South 82; 9. Henry Sibley 78.5; 10. New Richmond 64; 11. Northfield 57; 12. Ellsworth 55; 13. Cloquet-Esko 51; 14. Turtle Lake 13; 15. Proctor 0.

Cloquet-Esko Place Winners

126 - Mitchell Borchardt went 2-1 and placed second; 138 - Connor Denman went 2-2 and placed fourth; 145 - Reid Borchardt went 2-1 and placed third.

COLLEGE MEN'S BASKETBALL

Friday, December 6

Rochester 92, FDLTCC 55

For FDLTCC - Danjny Alston 20, Erik Adams 14.

Saturday, December 7

Western Techical 78, FDLTCC 75

For FDLTCC - Erik Adams 23, Michael Hall 19.

COLLEGE WOMEN'S BASKETBALL

Friday, December 6

Rochester 108, FDLTCC 46

For FDLTCC - Claudia Turner 20, Shaelyn Halvorson 10.

Saturday, December 7

Western Techical 81, FDLTCC 29

For FDLTCC - Claudia Turner 16.

JUNIOR HOCKEY

Friday, December 6

MN Wilderness3, Austin 2

First period - 1. A, Brennan Sanford (Dominik Florian, Easton Viitala) 1:13; 2. MNW, Michael Covach (PP) (Eric Brenk, Dominik Tiffels) 1:59.

Second period - No scoring.

Third period - 3. MNW, Thomas Lindstrom (Billy Exell, Will Peterson) 3:43; 4. A, Easton Viitala (Brennan Sanford, Dominik Florian) 5:36; 5. MNW, Billy Exell (Thomas Lindstrom) 8:11.

Saves - Kasimir Kaskisuo, MNW, 23; Nicholas Lehr, 37.

Saturday, December 7/

Austin 5, MN Wilderness 0

First period - 1. A, Dominik Florian (Easton Viitala, Brennan Sanford) 13:58; 2. Austin, Dion Antisin (PP) (Jay Dickman, Lucas Kohls) 15:12; 3. A, Easton Viitala (Dominik Florian, Brennan Sanford) 19:07.

Second period - 4. A, Luke Dietsch (unassisted) 5:04.

Third period - 5. A, Brennan Sanford (Cory Dunn) 13:42.

Saves - Kasimir Kaskisuo, MNW, 17; Nicholas Lehr, A, 18.

Advertisement
Advertisement
Advertisement